Web Analytics Made Easy - Statcounter
مک او اس 13 - مک او اس ونتورا - macOS 13 - macOS Ventura

توسعه‌دهندگان در تلاش برای اجرای macOS 13 در مدل‌های قدیمی هستند

هنگامی که اپل macOS Ventura را در خردادماه در WWDC 2022 معرفی کرد، این شرکت اعلام کرد که پشتیبانی از چندین مدل مک قدیمی به طور رسمی متوقف شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به اپل مک پرو و اولین مک بوک پرو با نوار لمسی اشاره کرد.

مک بوک پرو تاچ بار
مک بوک پرو با نوار لمسی
اپل مک پرو

با این حال، گروهی از توسعه‌دهندگان بر روی ابزاری کار می‌کنند که به کاربران اجازه می‌دهد macOS Ventura را روی مدل‌های قدیمی و پشتیبانی نشده مک اجرا کنند.

پشتیبانی از سیستم عامل جدید با ابزار OCLP

“OpenCore Legacy Patcher” (OCLP) نام ابزاری است که به مک های قدیمی اجازه می‌دهد تا نسخه‌های مک بوک Big Sur و Monterey را بدون پشتیبانی رسمی اپل اجرا کنند. این ابزار مبتنی بر بوت لودر OpenCore است که برای Hackintosh استفاده می‌شود، Hackintosh روشی شناخته شده برای اجرای macOS در سایر رایانه‌های معمولی است.

open core legacy patcher (OCLP)

توسعه‌دهندگان پشتیبان OCLP اعلام کرده‌اند پشتیبانی از macOS Ventura آسان نخواهد بود، اما این تیم قبلاً در برخی از بخش‌های مهم این موضوع پیشرفت داشته است. این کار به صاحبان برخی از مک‌های قدیمی اجازه دهد که آن‌ها را برای مدتی طولانی‌تر به‌روز نگه دارند. شایان ذکر است که ابزارهایی مانند این سال‌هاست که از زمان پاورپی‌سی مک‌ها وجود داشته است.

توسعه‌دهندگان چطور این این ابزار را ایجاد می‌کنند؟

اما دقیقاً این ابزارها چگونه کار می‌کنند و چالش macOS Ventura چیست؟ موضوع این است که در گذشته، زمانی که اپل برخی از مدل‌های خاص مک را با نسخه جدید macOS متوقف کرد، آن نسخه روی مک‌های دیگری اجرا می‌شد که همان CPU مشابه با مک متوقف‌شده را داشتند.

برای مثال، macOS Monterey از اکثر مک‌های عرضه شده بین سال‌های 2012 تا 2014 را که از پردازنده‌های نسل سوم و چهارم اینتل استفاده می‌کنند، قطع پشتیبانی کرد. با این حال، macOS Monterey هنوز به طور رسمی روی Mac Pro 2013 و Mac mini 2014 اجرا می‌شود که به همان پردازنده‌های قدیمی اینتل مجهز هستند. این امر کمک می‌کند که توسعه‌دهندگان بتوانند سیستم را برای اجرا در مک‌هایی که دیگر توسط اپل پشتیبانی نمی‌شوند، تغییر دهند.

چه چیزی در macOS Ventura متفاوت است؟

macOS Ventura، دیگر هیچ دستگاهی را با پردازنده‌های اینتل قدیمی‌تر از نسل هفتم پشتیبانی نمی‌کند و به همین دلیل، اپل اکثر درایورهای استفاده شده توسط این مدل های قدیمی مک‌ را حذف کرده است که شامل درایورهای تاچ پد، اترنت اینتل، پردازنده‌های گرافیکی انویدیا و … می‌شود.

آخرین نسخه macOS، که هنوز در دسترس عموم قرار نگرفته است، همچنین به پردازنده‌هایی با مجموعه دستورالعمل AVX2 و همچنین نسخه جدیدی از Metal نیاز دارد که با پردازنده‌های گرافیکی قدیمی‌تر کار نمی‌کند. با این حال، توسعه دهندگان OCLP پیشرفت‌هایی داشته‌اند.

توییت توسعه دهندگان در مورد اجرای مک او اس 13 در مدل های قدیمی تر

این تیم به لطف فایل‌های سیستمی قدیمی که هنوز بخشی از فناوری Rosetta 2 هستند، توانستند macOS Ventura را بدون پشتیبانی از دستورالعمل AVX2 اجرا کنند، که ویژگی‌های یک CPU قدیمی را برای اجرای برنامه‌های اینتل در Apple Silicon Mac شبیه‌سازی می‌کند. برخی از درایورهای قدیمی نیز برای اجرا در macOS 13 منتقل شده‌اند.