قائم مقام وزیر ارتباطات: استان البرز، یکی از قطب‌های مراکز داده خواهد بود

قائم مقام وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات: منطقه ویژه اقتصادی پیام در استان البرز یکی از چهار قطب مرکز داده کشور خواهد بود
امیر محمدزاده لاجوردی - قائم مقام و جانشین وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات
امیر محمدزاده لاجوردی، قائم مقام وزیر ارتباطات

منطقه ویژه اقتصادی پیام یکی از چهار قطب مرکز داده خواهد بود

امیر محمدزاده لاجوردی، قائم مقام وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، شب گذشته در نشست شورای فضای مجازی استان البرز، اظهار داشت: چهار نقطه در کل کشور جانمایی شده که یکی از آن‌ها منطقه ویژه اقتصادی پیام استان البرز است و قطب مرکز داده (دیتاسنتر) در این بخش ایجاد شود.

توسعه فیبر نوری در استان البرز، در دستور کار است

لاجوردی افزود: در حوزه شهری استان البرز، شبکه پهن باند ثابت مبتنی بر ADSL مستقر و توسعه فیبر نوری در این استان در دستور کار است.  باید عزمی استانی و ملی معطوف شود تا پوشش فیبر نوری در استان توسعه و احداث کامل داشته باشد.

مشوق‌های وزارت ارتباطات برای همراهی بخش خصوصی

قائم مقام وزیر ارتباطات در ادامه گفت: وزارت ارتباطات مشوق‌هایی برای بخش خصوصی در نظر گرفته تا در تعاقب برنامه‌های دولت سیزدهم همراهی کنند تا برای ۲۰ میلیون خانوار پوشش فیبر نوری احداث شود.

وی افزود: استان البرز دارای متراکم‌ترین شهرهای کشور است و این امر اپراتورهای بخش خصوصی را ترغیب به احداث فیبر نوری می‌کند.

صحبت‌های استاندار البرز در مورد توسعه و احداث فیبر نوری

مجتبی عبداللهی، استاندار البرز نیز در این نشست به توسعه زیرساخت‌های فیبر نوری در این استان اشاره کرد: امید است با تعامل و هم افزایی تمامی بخش ها به‌ویژه شهرداری ها، زیرساخت های لازم برای توسعه و احداث فیبر نوری و اینترنت پرسرعت در استان فراهم شود.

مجتبی عبداللهی - استاندار البرز
مجتبی عبداللهی

وی ادامه داد: البرز در دسترسی روستاها به اینترنت پرسرعت، رتبه اول کشور را دارد، انتظار می‌رود در خصوص توسعه فیبر نوری شهرها نیز این امر اجرایی شود.

مجتبی عبداللهی گفت: البرز قطب علم و فناوری، پرتراکم ترین و دارای بزرگترین شهرک های صنعتی و فناوری کشور است و در جوار پایتخت باید زیرساخت های لازم را برای اینترنت پرسرعت داشته باشد.

وی افزود: کارگروهی در استان شکل گیرد و در خصوص ساماندهی خدمات اینترنت اپراتورها و استقرار شهرهای هوشمند تصمیم گیری شود. شایان ذکر است چند روز قبل مجوز مرکز داده منطقه آزاد ماکو در استان آذربایجان غربی، یکی دیگر از قطب‌های مراکز داده صادر شد.

آی تی جو بستری جهت اطلاع رسانی، مدیریت و برگزاری وبینارهای تخصصی و آموزشی شما