Web Analytics Made Easy - Statcounter
ترندهای دیتاسنتر (مرکز داده) در سال 2022 - Data center trends in 2022

ترندهای مراکز داده در سال ۲۰۲۲

سال 2021 از هر نظر، سال تضادها بود. قرنطینه‌ها برداشته شد، اما بسیاری از سازمان‌ها ترجیح دادند تا حد ممکن به صورت دورکاری فعالیت کنند. سال 2021 همچنین به ما نشان داد که جهان برای ادامه فعالیت به مراکز داده بسیار متکی است، چه برای کسانی که در ادارات کار می‌کنند و چه برای کسانی که از خانه کار خود را انجام می‌دهند.

با در نظر گرفتن اتفاقات خاص سال 2021، باید بتوانید از ترندهای نوظهور در طراحی و عملکرد مراکز داده مطلع باشید. آگاهی از ترندهای روز از فعالیت‌های شما در برابر اتفاقات غیرمنتظره سال آینده محافظت می‌کند (مثلاً افزایش مصرف انرژی مراکز داده به خاطر گسترش 5G).

در این مقاله، ترندهای مراکز داده در سال 2022 را بررسی خواهیم کرد.

۱- سازمان‌های توزیع شده در حال افزایش هستند

یکی از مهم‌ترین چیزهایی که باید برای سال 2022 انتظار آن را کشید، کاهش شبکه‌های اداری محور و افزایش شرکت‌های توزیع شده است. با توجه به اینکه بسیاری از سازمان‌ها به لطف مزایای بسیاری که توسط قابلیت‌های کار در منزل (WFH) ارائه می‌شود، دورکار باقی مانده‌اند، تمرکززدایی یک گام حیاتی است.

گارتنر خاطرنشان می کند که تا سال 2023، «75٪ از سازمان‌هایی که از مزایای شرکت‌های توزیع شده استفاده می کنند، رشد درآمدی 25٪ بیش‌تر از رقبا خواهند داشت.»

سیستم های توزیع شده

۲- ظهور مراکز داده ترکیبی

این واقعا یک ترند جدید نیست. مراکز داده ترکیبی (Hybrid Data Centers) برای مدتی طولانی در این نقطه وجود داشته‌اند. با این حال، تمایل به سمت آن‌ها همچنان رو به افزایش خواهد بود. در سال آتی سازمان‌های کمتری را خواهید دید که صرفاً از شبکه‌های داخلی یا کاملاً عمومی استفاده می‌کنند، زیرا نمی‌توان به آسانی از قابلیت‌هایی که هیبریداسیون ارائه می‌دهد، گذشت.

آن‌ها چه قابلیت‌هایی دارند؟ امنیت و کنترل، به ویژه در مقایسه با ابر عمومی، از این لحاظ در اولویت قرار دارند. علاوه بر این مهاجرت ابری می‌تواند یک چالش باورنکردنی باشد.

دیتاسنتر ترکیبی | Hybrid Data Center

۳- هوش مصنوعی

به نظر می رسد هوش مصنوعی در همه جا وجود دارد، اما در سال 2022 شاهد رشد چند برابری آن خواهیم بود. و همه ما باید با افزایش نقش هوش مصنوعی سازگار باشیم. این الگوریتم‌ها اکنون به مرکز داده اجازه می‌دهند فرآیندهای روزمره را خودکار کرده و زمان استعدادهای انسانی را آزاد کند تا بتوان آن را در جایی که بیشترین اهمیت را دارد به کار برد.

AI & Datacenters | هوش مصنوعی در مراکز داده

۴- ریزداده‌ها

احتمالاً تا امروز مطالب زیادی درباره کلان‌داده‌ها مشاهده کرده‌اید، اما آیا در مورد ریزداده‌ها چیزی شنیده‌اید؟ فوربز این موضوع که ارتباط نزدیکی با رایانش لبه دارد را اینگونه تعریف می‌کند: «نظریه‌ای برای تسهیل تجزیه و تحلیل سریع حیاتی‌ترین داده‌ها در موقعیت‌هایی که زمان، پهنای باند یا مصرف انرژی ضروری است. برای مثال، خودروهای خودران نمی‌توانند به ارسال و دریافت داده‌ها از یک سرور ابری متمرکز در هنگام تلاش برای جلوگیری از تصادف تکیه کنند.» با افزایش شرکت‌های توزیع‌شده، نیاز به پردازش داده‌ای که به پهنای باند نامحدود و سایر منابع متکی نیست افزایش می‌یابد.


۵- گسترش مراکز داده سبز

تغییرات آب و هوایی تا حد زیادی توسط مصرف سوخت‌های فسیلی ایجاد می‌شود. مراکز داده مصرف‌کنندگان عظیم انرژی الکتریکی هستند و بیشتر برق مصرفی آن‌ها از منابعی تامین می‌شود که تجدیدپذیر و دوستدار محیط زیست نیستند. برای مبارزه با این مشکل، مراکز داده برای ایفای نقش خود در محافظت از کره زمین، روز به روز میزان استفاده از منابع انرژی سبز را افزایش می‌دهند.

دیتاسنتر سبز

۶- افزایش امنیت سایبری

همانطور که در مورد زیرساخت‌های هیبریدی گفته شد، نیاز به امنیت هرگز به این اندازه مبرم نبوده است. «نقض داده» و «نفوذ» در یکی دو سال گذشته به شدت افزایش یافته است. امنیت مرکز داده در حال حاضر از اهمیت بالایی برخوردار است و راه‌حل‌های جدید مانند امنیت در سطح تراشه می‌تواند به محافظت از سخت‌افزار و نرم‌افزار در برابر مهاجمان کمک کند.

امنیت سایبری

۷- رشد ابرمقیاس‌ها

امروزه، مراکز داده تقاضاهای متفاوتی را برای قدرت پردازشی تجربه می‌کنند. پاسخ به این چالش، معیار فوق‌ِمقیاس‌پذیری است که به آن‌ها اجازه می‌دهد بسته به میزان قدرت پردازشی مورد نیاز، مقیاس را افزایش یا کاهش دهند. این امکان قابلیت‌های برجسته‌ای را برای رسیدگی به نیازهای محاسباتی ارائه می‌دهند.

دیتاسنتر ابرمقیاس

۸- مجازی‌سازی

در حالی که واقعیت مجازی و واقعیت افزوده امروزه ترندهای بزرگی هستند، این چیزی نیست که ما در اینجا در مورد آن صحبت می‌کنیم. در عوض، ما از مجازی‌سازی نرم افزار صحبت می‌کنیم. تبدیل فضای ذخیره‌سازی به چیزی مجازی، هزینه‌های مربوط به سخت افزار مرکز داده را کاهش می‌دهد. در واقع، ما اکنون دسته جدیدی از مراکز داده داریم – مراکز داده نرم افزار محور یا SDDC (software-defined data centers).

مجازی سازی - virtualization

۹- پیچیدگی‌های فناوری 5G

5G در حال گسترش است و پیامدهای مهمی برای مرکز داده شما در سال 2022 و پس از آن دارد. این فناوری متکی به سرعت فوق سریع و تاخیر صفر است، اما برای دستیابی به آن، مراکز داده باید روی سخت‌افزار و نرم‌افزار جدید سرمایه‌گذاری کنند.

نسل پنجم تلفن‌های همراه - 5G

۱۰- ‌حافظه‌های سریع‌تر

زمانی ذخیره سازی منحصراً به معنای‌هارد دیسک بود و سرعت داده‌ها با سرعت خواندن/نوشتن دیسک تعیین می‌شد. آن روزها تقریباً به پایین رسیده است.‌هارددیسک‌ها با درایوهای حالت جامد (SSD)، حافظه فلش و همچنین فضای ذخیره‌سازی مجازی جایگزین می‌شوند. احتمالاً مدت زیادی طول نکشد که مجبور شوید برای همیشه با دستگاه‌های ذخیره‌سازی سنتی خداحافظی کنید. این ترند می‌تواند پس از سال 2022 ادامه یابد و ادوات ذخیره‌سازی سریع‌تر، کوچک‌تر و توانمندتر شوند.

حافظه SSD - درایو حالت جامد