Web Analytics Made Easy - Statcounter
امنیت مراکز داده

نکات ایمنی مرکز داده برای محافظت از کارکنان

تأسیسات مرکز داده، خطرات مختلفی برای کارگرانی که آن را اداره می‌کنند، به همراه دارد. اطمینان از ایمنی مناسب مرکز داده برای محافظت از کارکنان ضروری است.

خطرات رایج در مراکز داده شامل خطرات زیست‌محیطی مانند گرما، سرما، سروصدا و همچنین خرابی سیستم‌های اطفاء حریق و الکتریکی است. در عین حال، همه‌گیری کووید-19 باعث ایجاد پروتکل‌های جدید و سختگیرانه‌ای در رابطه با سلامت کارکنان شده است.

پیاده‌سازی بهترین روش‌های ایجاد شده برای ایمنی مرکز داده، همراه با انتصاب یک مرکز اختصاصی یا مدیر مباحث ایمنی، می‌تواند به کاهش خطرات مراکز داده کمک کند.

ایمنی در برابر خطرات برق

خطرات الکتریکی می‌تواند به طور جدی به کارکنان مرکز داده آسیب برساند. به گفته شورای ملی ایمنی ایالات متحده، خطرات الکتریکی 4 درصد از کل تلفات ناشی از کار و غیررانندگی را در این کشور دربرمی‌گیرد. با روش‌های قطع و وصل مدار و برق‌رسانی مجدد آشنا باشید. از کارکنان نخواهید که با باتری‌ها یا تجهیزات برق که با آن آشنایی ندارند، کار کنند. علاوه بر این، اطمینان حاصل کنید که کارکنان هنگام کار بر روی سیستم‌های الکتریکی از تجهیزات حفاظت فردی مناسب استفاده می‌کنند.

ایمنی در برابر خطرات آتش‌سوزی

خطرات آتش سوزی نیز یک خطر بزرگ برای کارکنان است. حفاظت در برابر آتش در مراکز داده شامل چهار مرحله است: کاهش، تشخیص، اطفا و بازیابی. هدف کاهش خطر آتش سوزی قبل از وقوع است. برای کاهش مناسب خطرات آتش سوزی، حداقل سالیانه از نگهداری مواد قابل اشتعال در محل و قطعات الکتریکی اسکن مادون قرمز خودداری کنید. تشخیص مناسب حریق به دتکتورهای دود نیاز دارد تا کارکنان بتوانند به سرعت به تهدیدات ناشی از آتش پاسخ دهند. آتش را با سیستم‌های آب یا گاز بی‌اثر یا هر دو خاموش کنید. در صورت بروز حوادث ناگهانی برقی یا آتش‌سوزی، باید برنامه‌ای برای بازیابی تأسیسات داشته باشید.

همیشه تجهیزات ایمنی مناسب مانند کپسول آتش نشانی، برچسب های هشدار دهنده و جعبه کمک های اولیه را در محل خود داشته باشید.

از پروتکل‌های بهداشتی مطلع باشید

در سال 2020، تیم‌های مرکز داده مجبور شدند رویه‌های بهداشتی و ایمنی جدیدی را در پی همه‌گیری جهانی اتخاذ کنند. اقدامات ایمنی پاندمی شامل ایجاد طرح‌های پاسخگویی به کووید-19 برای محاسبه بیماری و غیبت کارکنان، ایجاد تیم‌های جایگزین برای کاهش شیوع کووید-19 و نظارت مداوم بر دما و سلامت کارکنان بود. سازمان‌ها همچنین کارکنان را به وسایل حفاظتی مناسب مانند ماسک، محافظ صورت و دستکش مجهز کردند. مدیران مرکز شروع به کار از راه دور کردند تا تعداد کارکنان در محل را کاهش دهند.

از آنجایی که جهان به بهبودی خود از بیماری همه گیر ادامه می‌دهد، برخی از مراکز داده ممکن است این اقدامات ایمنی را کاهش دهند. به عنوان مثال، برخی از سازمان‌ها در حال حاضر به جای نظارت بر دمای کارکنان، از تست‌های سریع کووید 19 استفاده می‌کنند. برخی دیگر به برنامه‌های تمیز کردن آرام‌تر – هرچند هنوز سختگیرانه‌تر – روی آورده‌اند.

با این حال، سازمان ها باید از توصیه های ایمنی سازمان جهانی بهداشت آگاه باشند. کارکنان را تشویق کنید که واکسینه شوند و به استفاده از اقدامات ایمنی شخصی در محل کار، مانند ماسک زدن، شستن دست‌ها و فاصله گرفتن در صورت امکان ادامه دهند. با عادی شدن کار از راه دور، روی ابزارهای مدیریت از راه دور بهتر سرمایه‌گذاری کنید.

یک مدیر تاسیسات منصوب کنید

مدیران تأسیسات نقش مهمی در تضمین عملکرد ایمن و کارآمد مراکز داده ایفا می‌کنند. یک مدیر تاسیسات بر مرکز داده نظارت می‌کند و سیستم‌های موجود در آن مانند سیستم‌های تهویه مطبوع، برق، امنیت و عملیات مکانیکی را بررسی می‌کند. مدیر تاسیسات همچنین مسئولیت بهداشت و ایمنی محیط‌زیست، مدیریت پرسنل، آمادگی اضطراری، مدیریت تغییر، مدیریت انرژی و مدیریت مالی را بر عهده دارد.

مدیر مرکز باید با مدیران فناوری اطلاعات همکاری کند تا اطمینان حاصل شود که مرکز داده به خوبی اداره می‌شود. این فرد باید اصول طراحی مرکز داده، بهترین راهکارهای صنعت، ابزارهای مدیریت زیرساخت مرکز داده (DCIM) و فناوری‌های نوظهور را درک کند. یک مدیر تاسیسات باید از نزدیک با تمام رویه‌ها و دستورالعمل‌های ایمنی آشنا باشد و بتواند به طور موثر آن رویه‌ها و دستورالعمل‌ها را به کارکنان منتقل کند تا از رعایت آن‌ها اطمینان حاصل کند.

در برخی موارد، برای ارزیابی صحیح خطرات در مرکز داده، مدیر مرکز ممکن است یک مدیر ایمنی اختصاصی را تعیین کرده و با آن کار کند. این فرد باید برنامه‌های آموزشی ایمنی را تدوین و اجرا کند، همچنین استانداردها و شیوه‌نامه‌های ایمنی را نظارت و مطابقت دهد.