Web Analytics Made Easy - Statcounter

ماینرهای کریپتو در حال خرید تمام پردازنده‌های رایزن هستند

پردازنده رایزن 9 7950X به دلیل قیمت مناسب‌تر و رعایت دستورالعمل‌های ماینیگ به شدت مورد توجه ماینرها قرار گرفته است.

در هفته‌های اخیر دستیابی به پردازنده‌های AMD Ryzen بسیار چالش‌برانگیزتر شده است. علت آن هم کاملا مشخص است ارزش بیت‌کوین و اتریوم سر به فلک کشیده و علاقه به استخراج ارزهای دیجیتال پس از یکی دو سال احیا شده است.

عرضه کارت‌های گرافیک AMD Radeon از قبل هم محدود بود و تقاضا در چین افزایش یافته بود. با این حال، با افزایش قیمت بیت‌کوین و اتریوم، ماینرهای کریپتو تمام بازار را جارو کرده‌اند! احتمالاً زمانی که سری Zen 5 وارد بازار شود، تقاضا بیشتر هم خواهد شد زیرا شایعه شده است که آن‌ها عملکرد بسیار بهتری ارائه می‌دهند.

استخراج ارز دیجیتال همیشه منجر به تخلیه منابع، به ویژه در حوزه انرژی، آب و زمین شده است. ماینرهای کریپتو در حال حاضر CPU های AMD Ryzen را به صورت عمده خریداری می‌کنند و در نتیجه این پردازنده‌ها با کمبود مواجه شده‌اند. Ryzen 9 7950X که یکی از قدرتمندترین CPU های دسکتاپ برای بازی است، در مورد پلتفرم‌های ماینینگ مانند Qubic بسیار مورد توجه است زیرا از مجموعه دستورالعمل‌های AVX2 یا AVX512، کلید بسیاری از ریگ‌های ماینینگ پشتیبانی می‌کند.

علاوه بر آن استفاده از این پردازنده سود بیشتری هم دارد. یک ماینر می‌تواند با استفاده از پردازنده‌های 7950X در مقایسه با پردازنده‌های گرافیکی پرچمدار انویدیا RTX 4090 تقریباً دو برابر سود بیشتری کسب کند. شایعات حاکی از آن است که وقتی CPU‌های Zen 5 در اواخر امسال وارد تولید انبوه شوند، تقاضای تراشه‌ها از سوی ماینرها بیشتر هم خواهد شد.

رسانه فناوری چینی UDN انتظار دارد تراشه‌های Zen 5 بین آوریل تا ژوئن وارد کارخانه‌های TSMC شوند و تولید انبوه آن برای سه ماهه بعدی برنامه‌ریزی شده است. این نشریه گفت که پردازنده‌های اصلی Zen 5 دارای هسته‌های «نیروانا» خواهند بود، در حالی که پردازنده‌های سرور با هسته‌های «پرومتئوس» عرضه می‌شوند. با این حال، نکته مهم برای ماینرهای کریپتو این است که معماری تراشه‌های نسل بعدی AMD دو برابر عملکرد AVX512 را نسبت به نسل 4 ارائه می‌دهد و فرایند ماینینگ را بسیار سریع‌تر می‌کند.