Web Analytics Made Easy - Statcounter
وب ۳

شرکت‌های کریپتو استعدادهای برتر را برای توسعه «وب 3» استخدام می‌کنند

شرکت‌های رمزنگاری مانند Polygon و Circle استعدادهای برتر را از غول‌های فناوری استخدام و آن‌ها را برای کار روی «فناوری بزرگ آینده» یعنی Web3 جذب می‌کنند.
شرکت‌های رمزنگاری مانند Polygon و Circle استعدادهای برتر را از غول‌های فناوری استخدام و آن‌ها را برای کار روی «فناوری بزرگ آینده» یعنی Web3 جذب می‌کنند.

به گفته کارشناسان، مدیران فناوری به دلیل رشد فوق‌العاده و سودآوری بالا به سمت صنعت کریپتو و وب 3 کشیده شده‌اند. این مدیران از غول‌های فناوری مانند گوگل، فیس‌بوک و آمازون در حال استعفا هستند تا در دنیای پرهیاهوی رمزارزها مشاغلی را انتخاب کنند.

جنبش «وب 3» بازنگری در اینترنت را پیشنهاد می‌کند به‌گونه‌ای که خدمات آنلاین به فناوری‌های غیرمتمرکز مانند بلاک چین منتقل شود.

رایان وایات اوایل این ماه یوتیوب را ترک کرد تا یک استودیوی بازی جدید در شرکت Polygon را رهبری کند. وایات در سال 2014 به سایت ویدیویی متعلق به گوگل ملحق شده بود تا به محتوای بازی های ویدیویی کمک کند و به شدت با پلتفرم توییچ آمازون رقابت کند.

وایات در مصاحبه ای به CNBC گفت: «هنگامی که تقریباً هشت سال پیش در یوتیوب گیمینگ شروع به کار کردم، اولین نفر در آنجا بودم. ما تیم نداشتیم. مردم علاقه زیادی به بازی‌های ویدیویی را ابراز کرده بودند.»

او با توصیف مرحله فعلی توسعه بلاک چین به عنوان «در حال رشد» و «هیجان انگیز» اضافه کرد: «من به بلاک چین نیز به همان شکل (محتوای بازی‌های ویدیویی در آن زمان) نگاه می‌کنم.»

سر و صدای اطراف وب 3  بسیاری از خلاق‌ترین ذهن‌های فناوری را به خود جذب کرده است. جنبش وب 3 بازنگری اینترنت را به گونه‌ای پیشنهاد می‌کند که خدمات آنلاین را به سمت «فناوری‌های غیرمتمرکز» مانند بلاک چین سوق دهد.

لیست فرار استعداد از سیلیکون‌ولی به کریپتو شامل شریس تورس، مدیر ارشد بازاریابی سابق بخش ارزهای دیجیتال و پرداخت فیسبوک، نووی، نیز می‌شود. او در ژانویه توسط Circle استخدام شد.

پراوجیت تیوانا، مدیر ابر آمازون نیز از این شرکت خارج شد تا به صرافی ارز دیجیتال جمینی (Gemini) به عنوان مدیر ارشد فناوری بپیوندد.

دیوید مارکوس، رئیس سابق نووی اواخر سال گذشته استعفا داد. اگرچه که او هنوز شغل بعدی خود را اعلام نکرده، اما در توییتر به ستایش از وب 3 پرداخته است.

کارشناسان می‌گویند مدیران فناوری تا حدودی به دلیل رشد سریع این صنعت به سمت این صنعت در حال رشد کشیده شده‌اند.

رایان وایات
شریس تورس
پراوجیت تیوانا

الکس بوعزیز، مدیرعامل و یکی از بنیان‌گذاران Deel شرکت نرم‌افزار حقوق و دستمزد، به CNBC گفت: «طبیعتاً، مردم می‌خواهند روی آنچه به‌عنوان هیجان‌انگیزترین و نوآورانه‌ترین پیشرفت‌ها در فضای فناوری که در حال حاضر، رمزارز و وب 3 است، کار کنند. بسیاری آن را به عنوان آینده صنعت فناوری می‌بینند، همانطور که فیس بوک و آمازون در گذشته جذاب بودند.»

شغلی پرسود

چیز دیگری وجود دارد که استعدادها را در شرکت های فناوری بزرگ به وب 3 جذب می‌کند: پول!

طبق داده‌های Blind، یک شبکه اجتماعی برای متخصصان فناوری، صرافی کوین‌بیس تا سالانه نهصد هزار دلار به مهندسان نرم‌افزار حقوق می‌دهد!

سرمایه‌گذاری در شرکت‌های رمزنگاری افزایش یافته است، به این معنی که آن‌ها پول نقد بیشتری برای صرف استخدام‌های بزرگ دارند. بر اساس ارقام  CB Insight، استارت‌آپ‌های بلاک چین در سال گذشته رکورد 25 میلیارد دلار سرمایه، جذب کردند‌.

استارت‌آپ‌های فناوری معمولاً به کارکنان اجازه می‌دهند تا از طریق طرح‌های اختیار سهام، بخشی از شرکت خود را داشته باشند. با افزایش ارزش‌گذاری برای شرکت‌های خصوصی کریپتو، این بدان معناست که کارکنان اولیه می‌توانند در صورت خرید یا عرضه اولیه عمومی، در صف پرداختی بزرگ باشند.

این روند فقط در مورد ایالات متحده صدق نمی کند، شرکت استخدام Hays می‌گوید که شرکت‌های کریپتو در بریتانیا و ایرلند نیز استعدادهای شرکت‌های فیس‌بوک، آمازون و اپل را هدف قرار داده‌اند.

 جیمز هالاهان، مدیر بخش فناوری Hays در بریتانیا و ایرلند، به CNBC گفت: «با ظهور شرکت‌های کریپتو/وب3 بیشتر، ما انتظار داریم که بازار استعدادهای فناوری در همه سطوح رقابتی‌تر شود.»

وب 3 شکاکان خود را دارد

واژه «وب 3» هنوز یک اصطلاح ضعیف است. این مفهوم به ابتکاراتی اشاره دارد که هدف آن ایجاد نسخه غیرمتمرکز اینترنت مبتنی بر شبکه‌های رمزنگاری شده است.

در تئوری، پلتفرم‌ها می‌توانند به کاربران برای پست‌هایشان از طریق توکن‌های بومی بلاک چین پاداش دهند و مدل خدماتی مانند فیس‌بوک و یوتیوب را که مبتنی بر تبلیغات است، تغییر دهند.

اما وب 3 مورد انتقاد برخی از نام‌های بزرگ در سیلیکون ولی قرار گرفته است. جک دورسی، یکی از بنیانگذاران توییتر، استدلال می کند که بیش از حد متمرکز است و توسط تعدادی از سرمایه‌گذاران کنترل می‌شود؛ ایلان ماسک، مدیر عامل تسلا، نیز آن را بیشتر به عنوان یک «کلمه تبلیغاتی» می‌داند تا واقعیت.

با این حال، وایات گفت که زمانی که او در یوتیوب شروع به کار کرد، مردم در مورد این ایده که دیگران را در حال انجام بازی‌های ویدیویی تماشا کنند، تردید داشتند. به گفته وایات، اکنون، بازی دومین ستون اصلی یوتیوب است.

به طور مشابه، او فکر می‌کند که برخی از واکنش‌ها علیه کریپتو و وب 3 با شروع به کارگیری تجربیات کامل‌تر، مانند بازی‌های ویدیویی پرفروش و اپلیکیشن‌های اجتماعی، کاهش خواهد یافت.