Web Analytics Made Easy - Statcounter

همکاری بانک‌های مرکزی امارات و هنگ کنگ در زمینه بلاکچین

تمرکز امارات و هنگ‌کنگ بر همکاری در بلاکچین و دارایی‌های رمزنگاری شده می‌تواند به توسعه ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC)، سرعت نقل و انتقالات و کاهش اتکای دو کشور به دلار آمریکا کمک کند.

بانک‌های مرکزی هنگ‌کنگ و امارات متحده عربی برنامه‌هایی را برای تقویت همکاری مالی خود و همکاری در تنظیم دارایی‌های مجازی و رمزارز اعلام کرده‌اند.

نشست دوجانبه‌ای در ابوظبی برگزار شد که زیرساخت‌های مالی و حل و فصل تجارت فرامرزی در دستور کار دو کشور قرار گرفت.

ماه گذشته، سازمان اوراق بهادار و کالاهای امارات متحده عربی به شرکت‌های کریپتو اجازه داد تا برای مجوز درخواست دهند و هگز تراست (Hex Trust)، شرکت ارز دیجیتال مستقر در هنگ کنگ، یکی از اولین کسانی بود که این مجوز را دریافت کرد.

فینوورس، پلتفرم فین‌تک و وب 3 که مقر آن در هنگ کنگ است، نیز دفتری در دبی افتتاح کرده است؛ این پلتفرم همچنین اظهار داشته است که انتظار دارد هر دو کشور بیشتر در زمینه فناوری بلاک چین همکاری کنند.

تمرکز آن‌ها بر تسویه‌حساب‌های تجاری فرامرزی می‌تواند گشایشی در زمینه ارزهای دیجیتال بانک مرکزی کند و به  سرعت تراکنش‌ها و کاهش هزینه‌ها و همچنین کاهش اتکا به دلار آمریکا در دو کشور کمک کند.

امارات به دنبال راه‌اندازی درهم دیجیتال است

چند ماه قبل بانک مرکزی امارات اعلام کرد که در حال برنامه‌ریزی برای توسعه اهداف خود در زمینه CBDC است. این کشور مرحله اول راه‌اندازی درهم دیجیتال را اجرا کرد که قرار است در سال آینده، این ارز دیجیتال ملی تکمیل شود.

همکاری امارات و هنگ‌کنگ در بلاک‌چین جدید ام‌بریج (mBridge)

هر دو کشور امارات متحده عربی و هنگ کنگ قبلاً برای ایجاد mBridge، یک بلاک چین جدید که از چندین CBDC پشتیبانی می‌کند و هدف آن، مقابله با محدودیت‌های سیستم‌های پرداخت فرامرزی امروزی است، با یکدیگر کار کرده‌اند. معاملات واقعی شرکت‌های دو کشور نیز به صورت آزمایشی انجام شد.

البته اوضاع در هنگ کنگ کمی پیچیده است. در حالی که قرار است این منطقه تا سال 2047 از خودمختاری بالایی برخوردار باشد، منتقدان چین مدعی هستند که این کشور نامزدهای طرفدار پکن را در مناصب قدرت مستقر می‌کند.

چین به کارمندان یکی از شهرها فقط با یوان دیجیتال حقوق می‌دهد

از سویی دیگر تلاش چین برای راه‌اندازی CBDC به مرحله پیشرفته‌ای رسیده است و یوان دیجیتال همچنان به سرعت در اختیار مردم این کشور قرار می‌گیرد. ماه گذشته، اعلام شد که کارمندان دولت در شهر چانگشو با استفاده از e-CNY (یوان دیجیتال) دستمزد دریافت خواهند کرد؛ این یک نقطه عطف مهم در زمینه ارز دیجیتال ملی است چرا که اینکه این شهر جمعیتی معادل 1/7 میلیون نفر دارد.

هنگ‌کنگ تحقیقات درباره دلار هنگ‌کنگ دیجیتال را آغاز کرده است

با این حال، به نظر نمی‌رسد که یوان دیجیتال به این زودی‌ها به هنگ کنگ راه بیاید. در اوایل این ماه، یک مقام هنگ کنگ اعلام کرد که این کشور در حال راه‌اندازی آزمایشی برای پیاده‌سازی دلار هنگ کنگ است. 16 شرکت در کاوش موارد استفاده از قبیل پرداخت‌های کامل، سپرده‌های توکن‌شده و تسویه تراکنش‌های Web3 و دارایی‌های رمزنگاری‌شده شرکت خواهند داشت.