Web Analytics Made Easy - Statcounter
چرا به زیرساخت ابری مهاجرت کنیم؟

پردازش ابری؛ یک کاتالیزور و یک معیار رقابتی

با باز کردن امکانات بیشتر برای مکان‌هایی که برنامه‌ها می‌توانند در آن انجام شوند، ابر به عنوان کاتالیزوری برای تکامل در مراکز داده پیش پردازش و کولوکیشن عمل کرده است.

اما ابر تنها یک کاتالیزور نیست. از آنجا که برای اکثر برنامه‌ها یک گزینه عالی است، به یک معیار رقابتی تبدیل شده است. رهبران فناوری اطلاعات دیگر فقط با استانداردهای TCO، انعطاف پذیری، عملکرد و استانداردهای رقبای مستقیم خود رقابت نمی‌کنند. آن‌ها همچنین باید با استقرار و مدیریت زیرساخت‌ها در تاسیساتی که معیارهای مشابه ارائه دهندگان خدمات ابری را دارند، مباشران خوبی برای منابع شرکت خود باشند.

معیارهای مهم دیگر در مورد مجاورت با دفتر مرکزی نیست

در گذشته، نزدیک بودن (به عنوان مثال به دفتر مرکزی شرکت) معیار اصلی رهبر زیرساخت‌های شرکت در تصمیم گیری‌های انتخاب سایت بود. اپراتورهای مرکز داده ابرمقیاس اولین کسانی بودند که از این سنت به نفع انعطاف پذیری در سطح برنامه با تکیه بر سایت‌های متعدد در یک منطقه جغرافیایی خاص اجتناب کردند. به دلیل عملکرد و هزینه شبکه فوق العاده در سطح جهانی، دیگر نیازی به برنامه نزدیک به کاربران نهایی خود برای ارائه تجربه کاربری عالی نیست.

در عوض، تصمیم گیری در مورد محل اقامت برنامه می‌تواند بر اساس موارد زیر باشد:

  • هزینه کل مالکیت (که تحت تأثیر هزینه زمین و/یا اجاره، هزینه انرژی، هزینه نیروی کار و مشوق‌های مالیاتی قرار می‌گیرد)
  • انعطاف پذیری (به ویژه با توجه به مقیاس)
  • عملکرد (که تحت تأثیر انعطاف پذیری و اتصال است)
  • درستی (یعنی بهره وری انرژی و استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر) این در مورد انجام کار مناسب برای کره زمین و همچنین حفظ دید مثبت بازار است.

مقایسه قیمت کل مالکیت

لیستی از برترین بازارهای مرکز داده در ایالات متحده امروزه تفاوت بین نزدیکی به دفتر مرکزی شرکت و تقاضای مراکز داده را آشکار می‌کند:

البته TCO تنها محرک تصمیمات انتخاب سایت نیست. برای مثال، در سیلیکون ولی، مراکز داده با وجود TCO نسبتاً بالا همچنان به شکوفایی خود ادامه می‌دهند. نکته این است که دیگر هیچ ارتباطی بین مکان دفتر مرکزی شرکت‌های بزرگ و محل مراکز داده آن شرکت‌ها وجود ندارد.

معیارهای انعطاف پذیری

انعطاف پذیری حتی بیشتر از TCO برای توانایی رهبر زیرساخت فناوری اطلاعات شرکت در رقابت با ابر مهم است. ابر به شرکتها این امکان را می‌دهد که فقط برای ظرفیت مورد استفاده خود هزینه بپردازند و ظرفیت مورد نیاز را افزایش (و کاهش) دهند. چنین انعطاف پذیری در محل کار سخت است. سرمایه گذاری در زیرساخت‌های مستقل با هر ابعادی که به سختی امکان پذیر است.

در واقع، توانایی استقرار در اندازه مناسب در مقایسه با تلاش برای پیش بینی 15 یا 20 سال آینده، بسیاری از رهبران زیرساخت فناوری اطلاعات را به کار می‌گیرد تا با استفاده هوشمندانه از ترکیبی از ابر، مرکز داده داخلی و کولوکیشن، از تجارت مرکز داده خارج شوند.

محک زدن بر عملکرد

نزدیک بودن مکان (به عنوان مثال با دفتر مرکزی شرکت) تا زمانی که اتصال شبکه (از جمله گزینه‌های اتصال و دسترسی اختصاصی به ابر) قوی باشد، برای عملکرد عالی کاربر نهایی لازم نیست. به همین دلیل است که محل‌های ابری همیشه جایی نیستند که دفتر مرکزی شرکت‌ها یا حتی جمعیت متمرکز هستند، اما تقریباً همیشه جایی است که ارتباط عالی است.

معیار درستی استانداردها

دلیل ارائه دهندگان و شرکت‌های ابری برای پیگیری «درستی» تا حدی به هزینه مربوط می‌شود (با داشتن بازده بیشتر انرژی در حالی که سایر فاکتورها ثابت مانده، به معنی TCO کمتر خواهد بود). همچنین در مورد رعایت تعهدات مسئولیت شرکتی مانند اهداف کاهش کربن است. و درک بازار نیز اهمیت دارد. (برای اپراتورهای مرکز داده، تماس Greenpeace یک کابوس است!)

طبق جدیدترین داده‌های موسسه Uptime، میانگین PUE از سال 2006 به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. ارائه دهندگان ابر پیشرفت‌های عظیمی را در بهره وری انرژی مرکز داده هدایت می‌کنند، زیرا PUE‌های مرکز داده ابر معمولاً بسیار کمتر از حد متوسط هستند. (اغلب 1.1 یا کمتر.)

به همین دلیل، حتی با افزایش تقاضا برای مرکز داده، میزان مصرف انرژی مرکز داده بسیار کمتر شده و مراکز داده کارآمدتر می‌شوند.

رامتین نورمحمد