Web Analytics Made Easy - Statcounter

شکایت از سلسیوس، پلتفرم وام‌دهنده کریپتو به جرم کلاهبرداری

خلاصه خبر

  • در حالی که فشار بر شرکت سلسیوس در بحبوحه سقوط قیمت ارزهای دیجیتال ادامه دارد؛ جیسون استون، مدیر سرمایه‌گذاری سابق، روز پنج‌شنبه با ادعای کلاهبرداری و اجرای طرح پانزی از این شرکت شکایت کرد،
  • طبق یک شکایت قضایی، پلتفرم وام‌دهنده کریپتو سلسیوس به طور مصنوعی قیمت ارز خود را افزایش داده و به خاطر پوشش اشتباهات خود در سرمایه‌گذاری، به تقلب دست زده است.
  • استون در دادخواست خود ادعا کرده است که سلسیوس در حال اجرای یک طرح پانزی است.
شکایت قضائی

روز پنج شنبه، جیسون استون مدیر سابق شرکت سلسیوس از این شرکت با ادعای کلاهبرداری و اجرای طرح پانزی در دادگاه ایالت نیویورک شکایت کرد. این اقدام پس از آن صورت گرفت که سلسیوس، که به مشتریان به ازای سپرده‌گذاری رمزارز سود ارائه می‌دهد، مجبور شد برداشت‌ها را برای کاربران خود متوقف کند، زیرا با مشکل نقدینگی مواجه شده بود.

پلتفرم سلسیوس چه طور عمل می‌کند؟

سلسیوس مانند یک بانک عمل می‌کند، اگر مشتریان رمزارز خود را در این شرکت سپرده‌گذاری کنند، بهره دریافت می‌کنند که گاهی اوقات تا 19 درصد می‌رسد. سپس این شرکت آن رمزارز را به سایر متقاضیانی که مایل به پرداخت نرخ بهره بالا برای وام هستند، وام می‌دهد و بخشی از آن بهره را به سرمایه‌گذاران برمی‌گرداند.

چه ارتباطی بین سلسیوس و جیسون استون وجود دارد؟

استون شرکتی به نام کی‌فای (KeyFi) را تأسیس کرد که در انجام معاملات ارزهای دیجیتال تخصص داشت. در این دادخواست ادعا شده است که سلسیوس و کی‌فای تعهدی را قبول کردند که به موجب آن شرکت کی‌فای «میلیاردها دلار سپرده‌های کریپتوی مشتریان را در ازای بخشی از سود حاصل از این سپرده‌های رمزنگاری مدیریت می‌کند.»

در این دادخواست آمده است: «هیچ توافق‌نامه کتبی رسمی بین طرفین وجود ندارد.»

طبق این شکایت، سلسیوس از آگوست 2020 شروع به «انتقال صدها میلیون دلار دارایی کریپتو» به استون و تیمش کرد. سلسیوس یک کیف پول بر بستر بلاکچین اتریوم به نام «0xb1» راه‌اندازی کرد. این شکایت، ادعا می‌کند که شرکت دارایی‌هایی را که قرار بود استون مستقر کند، با استفاده از این کیف پول فرستاد.

سلسیوس نتوانست ریسک معاملات را پوشش دهد

طبق این دادخواست، سلسیوس و استون تصمیم گرفتند در معاملات ارزهای دیجیتال شرکت کنند که مستلزم مدیریت ریسک و احتیاط در برابر نوسانات قیمت برخی از ارزهای دیجیتال است. استون تاکید می‌کند که سلسیوس دید کاملی از فعالیت‌های تجاری کی‌فای داشت.

او ادعا می‌کند که مدیران سلسیوس «مکرراً به او اطمینان داده‌اند» که این شرکت برای اطمینان از اینکه نوسانات قیمت بازار کریپتو تأثیر مادی منفی بر شرکت یا توانایی آن در بازپرداخت سپرده‌گذاران نخواهد داشت، اقدامات لازم را انجام داده است. دعوی می‌افزاید که استون و تیمش بر این ادعای سلسیوس تکیه کردند.

اما این وعده‌ها دروغ بود. علیرغم تضمین‌های مکرر، سلسیوس نتوانست استراتژی‌های مدیریت ریسک را برای محافظت در برابر نوسانات قیمت که در بسیاری از استراتژی‌های سرمایه‌گذاری مستقر شده اجتناب‌ناپذیر بود، اجرا کند.»

استون ادعا می‌کند که موارد متعددی وجود داشته است که در آن عدم انجام حسابرسی اولیه توسط سلسیوس، سرمایه مشتری را به خطر انداخته است.

ارز دیجیتال سلسیوس طرحی متقلبانه بود

ادعای دیگر حول محور ارز دیجیتالی به نام CEL است که توکن خود شرکت سلسیوس است. سلسیوس می‌گوید که اگر کاربران پرداخت سود خود را به شکل CEL بپذیرند، می‌توانند سود بیشتری نسبت به کسانی که با سایر ارزها کار می‌کنند، دریافت کنند.

با این حال، این دادخواست ادعا می‌کند که سلسیوس در معاملاتی برای افزایش مصنوعی قیمت CEL شرکت کرده است.

در این دادخواست ادعا شده است:«هدف از این طرح هم تقلبی و هم غیرقانونی بود؛ سلسیوس با ارائه نرخ‌های بهره بالاتر، مشتریان را مجاب به استفاده از توکن‌های CEL کرد. سپس این شرکت با افزایش هدفمند و مصنوعی قیمت توکن CEL، توانست به مشتریانی که سود پرداختی خود را در قالب توکن CEL دریافت می‌کنند، کمتر از دارایی واقعی آن‌ها پرداخت کند.»

ارز دیجیتال سلسیوس
ارز دیجیتال سلسیوس

استون همچنین ادعا می‌کند که الکس ماشینسکی، مدیرعامل سلسیوس به این شیوه توانست خود را به میزان قابل توجهی ثروتمند کند.

پلتفرم سلسیوس در حال اجرای یک طرح پانزی است

در نهایت، استون در دادخواست ادعا می‌کند که سلسیوس یک «طرح پانزی» را اجرا می‌کند.

به‌دلیل شکست سلسیوس در پوشش ریسک‌های تجارت، این پلتفرم «بدهی‌های هنگفتی» در قبال سپرده‌گذاران ارز دیجیتال اتریوم داشت، اما شرکت برابر با آن بدهی‌ها، دارایی‌های آن ارز دیجیتال را حفظ نکرده بود.

طبق این دادخواست، از آنجایی که مشتریان به دنبال برداشتن دارایی سپرده‌ها بودند، سلسیوس مجبور شد اتریوم بیشتری را در بازار با قیمت‌های بالا بخرد (حدود ژانویه 2021) و متحمل ضررهای سنگین شد.

استون ادعا می‌کند که سلسیوس شروع به ارائه نرخ‌های بهره دو رقمی کرد تا سپرده‌گذاران جدیدی را جذب کند که وجوه آن‌ها برای بازپرداخت سپرده‌گذاران و طلبکاران قبلی استفاده می‌شد.

طرح پانزی - Ponzi Scheme

در این دادخواست ادعا شده است:«بنابراین، در حالی که سلسیوس همچنان خود را به عنوان یک کسب و کار شفاف و با پشتوانه سرمایه خوب به بازار معرفی می‌کرد، در واقعیت، به یک طرح پانزی تبدیل شده بود.»

استون در مارس 2021 سلسیوس را ترک کرد. او در شکایت ادعا می‌کند که در زمان خروج او، سلسیوس اختلاف 100 تا 200 میلیون دلاری در ترازنامه خود داشت که نمی‌توانست به طور کامل توضیح دهد یا حل کند.

مدیرعامل سلسیوس دارایی‌های کاربران را منتقل می‌کند

او ادعا می‌کند که سلسیوس کیف پول اتریوم “0xb1” را کنترل می‌کند و مدیرعامل سلسیوس از آن برای منافع شخصی خود استفاده می‌کند.

در بخشی دیگر از این دادخواست، استون ادعا می‌کند، ماشینسکی NFT‌های با ارزش کاربران را از حساب‌ها به کیف پول همسرش منتقل کرده است.

الکس ماشینسکی، مدیرعامل سلسیوس
الکس ماشینسکی، مدیرعامل سلسیوس در حال نمایش عبارت «بانک‌ها دوست شما نیستند»