Web Analytics Made Easy - Statcounter

تعمیر کاتالیزور انواع خودروها در کاتالیست وان

تعمیر کاتالیزور یا همان مبدل کاتالیستی، این قطعه‌ در مسیر سیستم اگزوز قرار گرفته و قادر است تا 90 درصد گاز‌های سمی خارج شده از پیشرانه اتومبیل‌ها را به گاز‌های غیر سمی تبدیل نماید.

امروزه استفاده از این قطعه ارزشمند در بیش از 180 کشور جهان از جمله ایران اجباری شده است؛ به هین خاطر است که تمام خودروسازان بزرگ جهان از جمله خودروسازان ایرانی از کاتالیزور در سیستم اگزوز محصولاتشان استفاده کرده‌اند.

توجه داشته باشید که در حال حاضر کاتالیزورهای مورد استفاده  صنعت خودروسازی متفاوت هستند؛ این تفاوت‌ها نیز معمولا به خاطر سوختی است که در وسایل نقلیه .مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تعمیر کاتالیزور و مغذی آن

همانطور که گفته شد به خاطر وجود تنوع درانواع خودروها، سوخت مصرفی و… کاتالیزور‌ها نیز در انواع مختلفی تولید شده‌اند، که هریک از آن‌ها واکنش‌های متفاوتی انجام می‌دهند.

 اما به صورت معمول کار این قطعات ارزشمند تبدیل هیدروکربن‌های نسوخته به آب و دی‌اکسید کربن می‌باشد و این واکنش در اکثر مبدل‌های کاتالیستی انجام می‌شود.

بهتر است بدانید که در همه کاتالیک کانورتور‌ها، اکسیت ازت که ماده‌‌ی سمی می‌باشد به گاز ازت که یک گاز بی‌خطر به شمار می‌آید، تبدیل خواهد شد.

برای مطالعه بیشتر: تعمیر کاتالیزور

تمامی کارشناسانی که در حوزه خودرو کار می‌کنند معتقد هستند که اگر امروز ما در شهر‌های بزرگ قادر به تنفس هستیم و می‌توانیم زندگی کنیم، به لطف اختراع کاتالیزور‌ها می‌باشد.

 اما خبر بد این است که کاتالیزور‌ها قطعات آسیب‌پذیری بوده و در صورتی که موتور خودرو دچار مشکل شود و نتواند پروسه احتراق را به صورت کامل به انجام دهد کاتالیزور سیستم اگزوز به دلیل ورود ناگهانی و بیش از حد گاز‌های سمی، احتمالا دچار آسیب خواهد شد.

 البته ضربات و فشار‌های ناشی از برخورد اجسام هم می‌تواند به ساختار این قطعات آسیب وارد نماید که خوشبختانه کمپانی های بزرگ با بهره‌گیری از ساختار‌های جدید در فیلتر کاتالیزور اتومبیل‌های جدید خود، این مسئله را توانسته‌اند حل نمایند.

چرا به تعمیر کاتالیزور سانتافه نیاز پیدا می‌کنید؟

همه  کاتالیزورها در نهایت از کار می‌افتند مانند تمام قطعات مصرفی دیگر فرسوده می­شود و کارآیی اولیه خود از دست می‌دهند. با گذشت زمان، رسوبات کربن انباشته شده و شبکه‌­های کاتالیزور را مسدود می­کند، به خصوص اگر خودرو  شما مسافت­ زیادی را طی کرده باشد دچار این مشکل زودتر از موعد خواهد شد. آلودگی هوا، ماندن در ترافیک و پشت چراغ قرمزهای طولانی نیز یکی دیگر از عواملی است که  عمر کاتالیزور خودروی شما را کوتاه می‌کند.

البته لازم به ذکر است که کیفیت پایین سوخت و بنزین نیز بی تاثیر نیست. هر چه کیفیت سوخت خودروی شما بالاتر باشد، کاتالیزور نیز مدت زمان بیشتری برای شما کار خواهد کرد. ضربه، تکان­های شدید و تصادفات نیز می­توانند از دلایل خرابی کاتالیزور در سانتافه است که شما را مجبور می‌‌کند تا به تعمیر کاتالیزور سانتافه خود بپردازید.

تعمیر کاتالیزور سانتافه و شستشوی آن

شستشوی کاتالیزور سانتافه برای برطرف کردن رسوبات و آلودگی های بوجود آمده در آن بسیار مناسب است. همانطور که قبلا هم گفته‌ایم اهمیت این قطعه در خودرو بسیار زیاد است، به همین دلیل شستشو و سرویس آن نیز باید با دقت بالایی انجام شود..

  به مرور زمان که از عمر کاتالیزور سانتافه می گذرد، کارایی آن نیز کاهش پیدا می کند با وجود قیمت نسبتا بالایی که هم که این قطعه کاربردی دارد، نمی توان در فواصل زمانی کوتاه آن را تعویض نمود. به همین جهت بهترین راه تعمیر کاتالیزور سانتافه است تا از این طریق کارایی افزایش یابد و بتواند به خوبی گازهای آلاینده را تصویه نماید. .

شستشوی کاتالیزور سانتافه که یکی از روش‌های تعمیر کاتالیزور به حساب می‌آید نقش مهمی در کارکرد موتور و ایمنی آن دارد، چرا که  وجود ایراد در این قطعه موجب می گردد که گازهای خروجی از سیلندر به خوبی از آن عبور نکنند و در کارکرد موتور اختلال ایجاد نمایند.

دلایل خرابی کاتالیزور چانگان

گرفتگی منافذ در قطعه اسفنجی کاتالیزور:

با ایجاد گرفتگی در منافذ این بخش، فرایند خارج شدن دود از موتور به‌درستی نمی‌تواند صورت پذیرد و در نتیجه به موتور فشار خواهد امد و باعث خرابی این قطعه می‌شود.

به وجود امدن عیب در واشر سر سیلندر:

اگر واشر سر سیلندر خودرو دچار عیب و ایراد شده باشد، ترکیب روغن و آب وارد سیلندر خواهد شدو  به همین دلیل میزان آلودگی در Catalyst کاهش پیدا می‌کند و این قطعه دیگر نمی‌تواند کارایی اولیه خود را داشته باشد.

افزایش دما:

بالا رفتن  دمای خودرو و دمای کاتالیزر  باعث ایجاد خرابی این قطعه خواهد شد، چرا که دمای زیاد باعث کاهش کارایی و عمر مفید کاتالیزور خواهد شد و نیاز به تعمیر کاتالیزور چانگان نیاز پیدا خواهید کرد.

وارد شدن ضربه به این قطعه جساس:

باید توجه داشته باشید که روکش خارجی این قطعه شکننده می‌باشد، به‌طوری که با کوچک‌ترین ضربه‌ای امکان دارد، آسیب ببیند و خرد شود.

سیستم جرقه‌زنی معیوب باشد:

باید بدانید که شمع خودرو و سیستم جرقه‌زنی اگر دچار مشکل باشد، فرایند سوخت به‌درستی انجام نمی‌شود

و به همین دلیل است که سوخت ناقص بنزین، گازهایی که به این سبب تولید شده‌اند وارد Catalyst شده و آن را خراب خواهد کرد

برای مطالعه بیشتر: کاتالیزور لیفان.