Web Analytics Made Easy - Statcounter

آیا سامسونگ می‌تواند از TSMC پیشی بگیرد؟

کارخانه سامسونگ

بسیاری از کارشناسان حوزه نیمه‌هادی تصور می‌کنند تنها یک شرکت پیشرو در تولید نیمه‌هادی‌ها فعالیت می‌کند و آن TSMC است.

با این حال در چند سال گذشته، در حقیقت دو شرکت پیشرو در این زمینه فعالیت داشته‌اند؛ یعنی TSMC و سامسونگ. علیرغم توجهی که TSMC به دلایل تجاری و ژئوپلیتیکی به خود جلب می‌کند، متوجه شده‌ایم که بسیاری از مردم، نقش سامسونگ در تجارت نیمه‌هادی‌ها را به طور کامل فراموش کرده‌اند. چند سال پیش فکر کردن به مقایسه TSMC و سامسونگ یک اشتباه محض بود، سامسونگ همیشه فقط سعی می‌کرد با TSMC رقابت کند. اما امروز به نظر می‌رسد که این موضوع می‌تواند تغییر کند.

با این حال سامسونگ مشکلاتی در این زمینه دارد که باید سریع‌تر رفع شود. مهم‌ترین مسئله این است که سامسونگ هم برای پردازنده‌های 7 نانومتری و هم برای محصولات حافظه DRAM خود با تاخیر مواجه است. پوشش‌های مطبوعاتی و وعده‌های سامسونگ در سال گذشته با تاخیر و بدقولی روبه‌رو شده‌اند. نکته نگران‌کننده این که این الگویی است که قبلاً بارها دیده‌ایم و سامسونگ سعی در پیشی گرفتن در زمان عرضه تکنولوژی‌های پیشرو دارد اما با تاخیر در معرفی آن‌ها روبه‌رو می‌شود.

کارخانه ریخته‌گری نیمه‌هادی‌ها - سامسونگ - TSMC

منظور ما این نیست که سامسونگ توسعه قابلیت‌های پیشرفته را کنار بگذارد. آن‌ها منابع مالی و دانش بسیار زیادی دارند و باید به حرکت رو به جلو ادامه دهند. اما این بدان معنا نیست که آن‌ها باید کسب و کار خود را به این شیوه ادامه دهند.

از سویی دیگر برخی افراد استدلال می‌کنند که سامسونگ باید کلاً از تجارت ریخته‌گری خارج شود، تولید تراشه‌ها را برای دیگران متوقف کند و در عوض فقط روی تجارت بسیار سودآور تولید حافظه تمرکز کند. ما می‌دانیم که افرادی در داخل خود سامسونگ نیز هستند که این استدلال را مطرح می‌کنند، اما راهی برای سنجش میزان تأثیرگذاری آن‌ها در استراتژی‌های این شرکت نداریم.

نقش مهم سامسونگ در صنعت نیمه‌هادی‌ها

به نظر می‌رسد یادآوری نقش پررنگ سامسونگ در بحث ریخته‌گری بسیار مهم است. آن‌ها سال‌ها جایگزینی برای TSMC ارائه کرده‌اند، اما حالا با فشارهای وارده این احتمال وجود دارد که دیگر این جایگزین را ارائه ندهند. احتمال رخداد این موضوع مشخص نیست اما در بحث‌های زنجیره تامین مهم است که به یاد داشته باشیم که اوضاع می‌تواند بدتر شود.

در اینجا پاسخ بستگی زیادی به این دارد که در مورد کدام مشتری صحبت می‌کنیم. بسیاری از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولید تراشه – به‌ویژه انویدیا و AMD – مدت‌هاست که از سامسونگ دور شده‌اند و خود را کاملاً وقف TSMC کرده‌اند.

آن‌ها سفارش‌های بزرگی از TSMC انجام دادند. از سوی دیگر، تقریباً شرکت‌های کوچک تراشه‌سازی که ما می‌شناسیم، هرگز به همکاری با کسی غیر از TSMC فکر نکرده‌اند.

سهم بازار صنعت ریخته‌گری نیمه‌هادی‌ها
سهم بازارا 56 درصدی TSMC و 16 درصدی سامسونگ در درآمد صنعت ریخته‌گری

کار کردن با سامسونگ برای شرکت‌های کوچک آسان نیست و خدمات مشتری مرکز توجه آن‌ها نیست. این شرکت‌ها در حال حاضر در دنیایی زندگی می‌کنند که TSMC تنها گزینه است و بهای کامل آن را پرداخت می‌کنند که به زودی 20 درصد افزایش می‌یابد. این باعث می‌شود که گروه بزرگی در بین این دو طیف برای سامسونگ باقی بماند، طبق گزارش‌ها، ریخته‌گری سامسونگ بیش از 100 مشتری دارد که کوالکام بزرگ‌ترین آن‌هاست. اگرچه اکثر این شرکت‌ها با TSMC نیز همکاری می‌کنند، از دست دادن سامسونگ به عنوان کارخانه ریخته‌گری دردسرهای زیادی را برای آن‌ها به همراه خواهد داشت. این موضوع احتمالاً به معنای تأخیر در دریافت محصول و افزایش چشمگیر هزینه‌های آن‌ها خواهد بود.

با این حال خیلی چیزها می‌تواند تغییر کند. سامسونگ می‌تواند تغییرات سازمانی مورد نیاز خود را ایجاد کند تا پیشرفت‌های فرآیند تولید خود را به ثمر بنشاند. آن‌ها می‌توانند از دولت‌های کره جنوبی و ایالات متحده کمک مالی بگیرند تا بقای خود را قطعی کنند.

علاوه بر سامسونگ، اینتل نیز به طور قابل تصوری می‌تواند تولید خود را تغییر دهد. اکنون پس از گذشت دو سال از این‌که همه از شکنندگی زنجیره تامین نگران هستند، زمان خوبی است که صنعت ریخته‌گری تراشه‌ها شروع به تحلیل سناریو و برنامه‌ریزی احتمالی کند.

پی‌نوشت آی تی جو

با توجه به احتمال وقوع جنگ با چین یا محاصره اقتصادی تایوان و از سویی دیگر نقش حیاتی این کشور در صنعت نیمه‌هادی‌ها، حمایت از سامسونگ برای پرکردن خلأ احتمالی تایوان و TSMC در حوزه تراشه‌سازی و کاهش اختلال در زنجیره تامین، بسیار ضروری به نظر می‌رسد.