Web Analytics Made Easy - Statcounter
سقوط بیت کوین

بیت کوین به پایین‌تر از 24000 دلار سقوط کرد

بیت کوین با 12 درصد سقوط به زیر 24000 دلار رسید و 200 میلیارد دلار از ارزش بازار کریپتو کاسته شد.
بیت کوین با 12 درصد سقوط به زیر 24000 دلار رسید و 200 میلیارد دلار از ارزش بازار کریپتو کاسته شد.

چکیده خبر

  • بیت کوین اواخر روز دوشنبه به زیر 24000 دلار سقوط کرد و به پایین‌ترین سطح خود از دسامبر 2020 رسید، زیرا سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال را در بحبوحه فروش گسترده‌تر دارایی‌های دارای ریسک کنار می‌گذارند.
  • در همین حال، یک شرکت وام دهنده کریپتو به نام سلسیوس، اجازه برداشت دارایی مشتریان خود را متوقف کرده است و باعث سرایت ترس گسترده‌تر به بازار کریپتو شده است.
  • عوامل زیادی به نزول در بازارهای کریپتو کمک می‌کنند، با ادامه تورم افسارگسیخته و انتظار می‌رود فدرال رزرو این هفته نرخ‌های بهره را برای کنترل افزایش قیمت‌ها افزایش دهد.

بیت کوین امروز به زیر 24000 دلار سقوط کرد و به پایین‌ترین سطح خود از دسامبر 2020 رسید، زیرا سرمایه‌گذاران زیادی به خاطر وضعیت تورم، در حال ترک بازار کریپتوکارنسی هستند.

در همین حال، یک شرکت وام دهنده کریپتو به نام سلسیوس برداشت مشتریان خود را متوقف کرده است و باعث سرایت ترس گسترده‌تر به بازار شده است.

بر اساس داده‌های کوین دسک، بیت‌کوین بزرگترین ارز دیجیتال جهان برای مدت کوتاهی در حدود ساعت ۹ صبح به وقت گرینویچ به زیر 24000 دلار سقوط کرد.

ارزش بازار به زیر یک تریلیون دلار رسید

در تعطیلات آخر هفته و تا صبح دوشنبه، بیش از 200 میلیارد دلار از ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال کاهش یافت. بر اساس داده‌های کوین مارکت کپ، ارزش بازار ارزهای دیجیتال روز دوشنبه برای اولین بار از فوریه 2021 به زیر 1 تریلیون دلار سقوط کرد.

شاخص توتال به زیر یک تریلیون دلار رسید

ریزش بیش‌تر دور از ذهن نیست

ادامه تورم افسارگسیخته و افزایش نرخ بهره احتمالی از سوی فدرال رزرو آمریکا، به ادامه سیر نزولی در بازارهای کریپتو کمک می‌کند.

هفته گذشته، شاخص‌های ایالات متحده کاهش یافت و نزدک و سهام فناوری به شدت افت کرد. بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال نیز ارتباط تنگاتنگی با سهام و سایر دارایی‌های ریسکی دارند و وقتی این شاخص‌ها سقوط می‌کنند، کریپتو نیز کاهش می‌یابد.

از نوامبر 2021، با توجه به افزایش نرخ بهره فدرال رزرو و مدیریت تورم، احساسات بازار به شدت تغییر کرده است. ویجی آیار، معاون توسعه شرکت‌ها و بین‌المللی در صرافی ارز دیجیتال Luno، در این باره می‌گوید:« ما به‌طور بالقوه منتظر یک رکود هستیم، زیرا فدرال رزرو ممکن است به تقاضا برای مدیریت تورم رسیدگی کند.

همه اینها نشان می‌دهد که بازار به طور کامل به کف خود نرسیده است و اگر فدرال رزرو نتواند از تورم نفسی بکشد، شاهد بازگشت روند صعودی نخواهیم بود.»

آیار خاطرنشان کرد که در بازارهای نزولی قبلی، بیت کوین سابقه کاهش 80 درصدی از سقف قیمت خود را داشته است. در حال حاضر، قیمت فعلی، حدود 63 درصد از آخرین بالاترین رکورد خود که در ماه نوامبر به آن رسیده بود، کاهش یافته است.

عیار گفت: «ما می‌توانیم قیمت بیت کوین بسیار پایین‌تری را طی یکی دو ماه آینده شاهد باشیم.»

سلسیوس بر آتش بازار کریپتو می‌دمد

بازار کریپتو نیز از اواسط ماه مه زمانی که به اصطلاح استیبل کوین الگوریتمی terraUSD یا UST و ارز دیجیتال لونا سقوط کردند، در اوج بوده است.

اکنون، بازار نگران یک شرکت وام دهنده رمزنگاری به نام سلسیوس است که روز دوشنبه گفت که تمام برداشت‌ها، سوآپ و نقل و انتقالات بین حساب‌ها را «به دلیل شرایط شدید بازار» متوقف کرده است.

سلسیوس که ادعا می کند 1.7 میلیون مشتری دارد، برای کاربران خود تبلیغ می‌کند که می‌توانند بازدهی 18 درصدی را از طریق این پلتفرم دریافت کنند. کاربران رمز ارز خود را به سلسیوی واریز می‌کنند. سپس آن رمزارز به موسسات و سایر سرمایه‌گذاران قرض داده می‌شود و‌ کاربران در نهایت از درآمد سلسیوس سود خود را به دست می آورند.

اما فروش گسترده ارزهای دیجیتال به سلسیوس آسیب رسانده است. این شرکت در 17 می 11.8 میلیارد دلار دارایی داشت که در مقایسه با بیش از 26 میلیارد دلار در اکتبر سال گذشته، به کمتر از نصف کاهش یافته است.

بر اساس گزارش CoinGecko، ارز CEL، که متعلق به شرکت سلسیوس است، در 24 ساعت گذشته بیش از 50 درصد کاهش یافته است. سرمایه گذاران نگران سرایت گسترده‌تر در بازار کریپتو هستند. آیار در این باره می‌گوید: «وضعیت سلسیوس به آتش بازار کریپتو ‌می‌دمد. به طور کلی، بازارها قبلاً تحت فشار نگرانی‌های تورم و افزایش نرخ بهره قرار داشتند، اما با توجه به اینکه این روزها بازار با انواع پروتکل‌ها و مشاغل مرتبط به هم مرتبط است، چنین رویدادهای سرایتی در کریپتو می‌تواند باعث کاهش شدیدتر شود.»