Web Analytics Made Easy - Statcounter
بازار خرسی و نزولی بیت کوین

بنیان‌گذار هوبی: بیت کوین تا پایان سال 2024 روند صعودی نخواهد داشت

به گفته یکی از بنیانگذاران هوبی (Huobi)، یکی از بزرگترین صرافی‌های ارزهای دیجیتال، اگر چرخه‌های قیمتی گذشته نشانه‌ای از این باشد، بیت‌کوین ممکن است تا اواخر سال 2024 یا آغاز سال 2025 شاهد بازار صعودی نباشد.

دو جون (Du Jun) می گوید که بازارهای صعودی بیت کوین به فرآیندی به نام هاوینگ (halving) گره خورده است که هر چند سال یکبار اتفاق می افتد.

دو جون (du jun) هم بنیانگذار صرافی هیوبی
دو جون، از بنیانگذاران صرافی هوبی

این موضوع به ماینرهای شبکه بیت کوین مربوط می شود که رایانه های قدرتمندی را برای حل رمزنگاری پیچیده برای اعتبارسنجی تراکنش ها در شبکه بیت کوین به کار می‌گیرند.

هاوینگ (نصف کردن) در کد زیربنایی بیت کوین نوشته شده و پاداشی را که ماینرها برای اعتبارسنجی تراکنش ها در شبکه ارز دیجیتال دریافت می کنند، به نصف کاهش می دهد. این امر تقریباً هر چهار سال یکبار اتفاق می افتد.

هاوینگ یا نصف کردن پاداش ماینرهای بیت کوین

آخرین هاوینگ در می 2020 اتفاق افتاد و در سال 2021، بیت کوین به بالاترین حد خود یعنی 68000 دلار رسید. اتفاق مشابهی زمانی که هاوینگ در سال 2016 رخ داد اتفاق افتاد و بیت کوین به رکوردی در آن زمان رسید.

به دنبال هر دوی این قله ها، بیت کوین سقوط کرد. در حال حاضر، بیت کوین تقریباً 40 درصد از بالاترین رکورد خود در ماه نوامبر کاهش یافته است، اگرچه هنوز هم از برخی از پایین ترین سطح های مشاهده شده در ژانویه پایین تر است. رخداد بعدی هاوینگ قرار است در سال 2024 رخ خواهد داد.

آقای جون می‌گوید: «اگر این چرخه ادامه یابد، ما اکنون در مرحله اولیه یک بازار نزولی هستیم. البته پیش‌بینی دقیق این موضوع واقعاً سخت است زیرا عوامل بسیار دیگری نیز می‌توانند بر بازار نیز تأثیر بگذارند – مانند مسائل ژئوپلیتیکی از جمله جنگ یا کووید اخیر نیز بر بازار تأثیر می‌گذارند. اما طبق این چرخه، ما تا قبل از پایان سال 2024 تا آغاز سال 2025 نمی توانیم از بازار صعودی بعدی بیت کوین استقبال کنیم.

کاهش اخیر قیمت ارزهای دیجیتال برخی از فعالان بازار را نگران کرده است که شاید به اصطلاح «زمستان کریپتو» یا یک دوره طولانی نزولی فرا رسیده باشد.

زمستان کریپتوکارنسی