Web Analytics Made Easy - Statcounter
ریزش سهام آمازون - اپل - آلفابت - تسلا - توییتر

ریزش سهام غول‌های فناوری همچنان ادامه دارد

اپل، آمازون، آلفابت و سایر شرکت‌های فناوری همچنان با ریزش سنگین سهام روبه‌رو هستند
اپل، آمازون، آلفابت و سایر شرکت‌های فناوری همچنان با ریزش سنگین سهام روبه‌رو هستند

نزدک در این هفته 3/8 درصد سقوط کرد و هفتمین افت هفتگی متوالی خود را ثبت کرد. این طولانی‌ترین روند نزولی هفتگی شاخص فناوری از سال 2001 در طول رکود دات‌کام است. نزدک 29 درصد از رکوردی که در ماه نوامبر 2021 به دست آورده بود، کاهش یافته است، در حالی که S&P 500 برای مدت کوتاهی در بازار نزولی در روز جمعه سقوط کرد که 20 درصد از بالاترین سطح خود کاهش یافت.

شرکت‌های فناوری از سال 2001 و ترکیدن حباب دات‌کام شاهد چنین افتی نبوده‌اند. نزدک در این هفته 3/8 درصد کاهش یافت و برای هفتمین هفته متوالی سقوط کرد. این طولانی‌ترین روند نزولی برای شاخص فناوری در 21 سال گذشته است.

تورم، افزایش نرخ‌های بهره، جنگ در اوکراین و قرنطینه در چین، بازار را به وضعیت فاجعه‌باری کشانده و سرمایه‌گذاران حوزه فناوری شاهد ریزش بی‌سابقه‌ای پس از افزایش‌های تاریخی سال‌های اخیر هستند.

نزدک از زمان اوج خود در 19 نوامبر بیش از 29 درصد از دست داده است و در روز جمعه شاخص آن در 11354.62 بسته شد. S&P 500 چندان بد عمل نکرده است، اما همچنان بازار خرسی را تجربه می‌کند و 20 درصد از اوج خود افت کرده است.

سیسکو با کاهش ۱۳ درصدی، پس از پیش‌بینی کاهش غیرمنتظره درآمد این شرکت در سه‌ماهه جاری، یکی از بزرگترین بازنده‌های فناوری در هفته بود. سیسکو کاهش درآمد را ناشی از تصمیم برای توقف فعالیت در روسیه و بلاروس و کمبود عرضه به دلیل قرنطینه‌ها در چین می‌داند.

شرکت Dell هم در این هفته بیش از 11 درصد سقوط کرد. شاپیفای (Shopify) که نرم‌افزاری را برای خرده‌فروشان الکترونیکی می‌فروشد، تقریباً 10 درصد کاهش یافت. شرکت نرم افزار ابری Workday پس از کاهش ارزش سهام توسط تحلیلگران به دلیل ترس بازار، حدود 9 درصد سقوط کرد. ارزش سهام Okta عرضه کننده نرم افزار امنیتی  نیز کاهش یافت.

سهام‌های مرتبط با ایلان ماسک نیز به شدت افت کردند. توییتر که در حال حاضر توسط مدیرعامل تسلا به قیمت 54.20 دلار به ازای هر سهم خریداری می‌شود، این هفته با 6 درصد کاهش به 38.29 دلار رسید و تسلا 14 درصد سقوط کرد.

در بین غول‌های فناوری، اپل 6.5 درصد سقوط کرد و افت متوالی برای هشتمین هفته را متحمل شد. علاوه بر اپل، آلفابت 6 درصد و آمازون حدود 5 درصد سقوط کردند.

نزدک در حال حاضر در این سه ماهه 20 درصد کاهش یافته است و بدترین عملکرد سه ماهه خود از سال 2008 را تجربه می‌کند.