Web Analytics Made Easy - Statcounter
زیرساخت شبکه

نبرد برای آنلاین نگه داشتن اوکراین

مهندسان مرکز داده و شبکه، اوکراین را در میان تهاجم نظامی گسترده، آنلاین نگه داشته‌اند
مهندسان مرکز داده و شبکه، اوکراین را در میان تهاجم نظامی گسترده، آنلاین نگه داشته‌اند

در روزهای اخیر دولت اوکراین تلاش‌های خود را برای اطمینان از اتصال مردم به اینترنت افزایش داده است، در حالی که نیروهای روسی تلاش می‌کنند، زیرساخت‌های ارتباطی را به طور کامل نابود کنند.

گفتنی است در حال حاضر نیروهای مسلح اوکراین کنترل زیرساخت‌های ارتباطی غیرنظامی را در مناطقی که در آن با ارتش مهاجم روسیه درگیر هستند، به دست گرفته‌اند. در سایر مناطق، سرویس‌های امنیتی اوکراین و ادارات مدنی به ارتباطات سیار وابسته شده‌اند.

به گفته منابع دولتی اوکراین، نیروهای روسیه در تلاش برای برچیدن دکل‌های ارتباطی تلفن همراه در شهرهایی که تصرف کرده‌اند، بوده‌اند. در عین حال، آتش توپخانه روسیه کابل‌های شبکه را از بین برده و ارتباطات را در کل شهرها و مناطق از بین برده است. هنگامی که گلوله باران متوقف می‌شود، مهندسان اوکراینی برای انجام تعمیرات و بازیابی خدمات بیرون می‌روند.

قهرمانان گمنام

آلا استروچایوا، مدیر اجرایی MaxNet DC، ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی که ارتباطات اینترنتی را در خارکیف، دومین شهر بزرگ اوکراین، که بمباران شدید روسیه باعث فرار بیشتر 1.8 میلیون نفر از ساکنان آن شده است، اداره می‌کند، در این باره می‌گوید: «مهندسان ما انتخاب کرده‌اند در این شرایط خطیر بمانند تا مرکز داده کار کند.»

او در یک پیام تلگرامی نوشت: «بچه‌های ما برای تعمیر شبکه با وجود این واقعیت که جان آن‌ها تهدید می‌شود، از پناهگاه‌ها بیرون می‌روند. این کار فوق العاده دشوار است. روزهاست تیراندازی و بمباران در خارکیف ادامه دارد.»

او گفت: «ما باید کار کنیم. اکنون این موضوع بسیار اهمیت دارد. ما فقط یک مرکز داده نیستیم. ما یک اپراتور مخابراتی هستیم. اینترنت، تلفن و تلویزیون.»

روز سه‌شنبه، زمانی که پس از بمب‌گذاری هفته گذشته در مرکز خارکیف، بیرون آمدن دوباره امن به نظر می‌رسید، مهندسان MaxNet در حال تعمیر کابل‌های پاره‌شده اینترنت بودند که ارتباطات را در مرکز داده و خیابان‌های اطراف آن‌ها قطع کرده بود.

ساختمان ویران شده، متعلق به «اوکراین هاست» یکی از بزرگترین شرکت‌های هاستینگ این کشور است.

اهمیت استراتژیک زیرساخت

این هفته بار دیگر شاهد کشمکش بین تلاش‌های روسیه برای تخریب زیرساخت‌های ارتباطی و تلاش‌های اوکراینی‌ها برای تعمیر آن بودیم.

سرویس ارتباطات ویژه دولتی اوکراین در بیانیه‌ای اعلام کرد که حملات روسیه خطوط ارتباطی اصلی را به شهرهایی که آنها اشغال کرده بودند قطع کرده است. اپراتورهای شبکه تلفن همراه در تلاش برای از سرگیری خدمات در خارکیف بودند. آن‌ها خدمات را در چرنیهیف، شهری شمالی که مانند خارکیف به شدت بمباران شده بود، بازسازی کرده بودند. قابل توجه است که سه اپراتور تلفن همراه خدمات را تقریباً به طور کامل در خرسون، شهری تحت کنترل روسیه در جنوب، بازیابی کرده بودند. مهندسان در تلاش هستند تا خدمات را به دیگر شهرهای اشغالی بازگردانند.

این آژانس گفت که سه چهارم نودهای اینترنت اوکراین هنوز کار می‌کنند. اما به گفته یکی از مشاوران رئیس جمهور اوکراین، جنگ صد میلیارد دلار به زیرساخت‌های اوکراین خسارت وارد کرده است. دولت از مردم خواست استفاده از تلفن همراه خود را به دلیل آسیب وارده به شبکه محدود کنند. از آنجایی که روس‌ها برج‌های پخش تلویزیونی اوکراین را تخریب می‌کردند، دولت ترتیبی داده که سیگنال‌های تلویزیونی را از طریق شبکه‌های ماهواره‌ای و تلفن همراه ارسال کند.

در همین حال، به گفته آژانس‌های امنیتی، روسیه حملات سایبری شدیدی را علیه سرویس‌ها و زیرساخت‌های وب اوکراین انجام داده است. اوکراین با  درخواست اعمال تحریم علیه روسیه در اتحادیه بین‌المللی مخابرات، سازمان بین‌المللی که از طریق آن کشورها برای همکاری در ارتباطات را به توافق می‌رسند، به این حملات پاسخ داد.