Web Analytics Made Easy - Statcounter

انجمن فین تک: تعلیق ازکی ضربه‌ای سخت به پیکره اقتصاد دیجیتال است (به‌روزرسانی: ازکی رفع تعلیق شد)

بیانیه انجمن فین تک در مورد تعلیق ازکی azki.com

پس از تعلیق ازکی از سوی بیمه مرکزی، انجمن فین تک با انتشار بیانیه‌ای اعتراض خود را به این موضوع اعلام کرد.

بیانیه انجمن فین تک در خصوص «تعلیق مجوز ازکی»

در روزهای اخیر اخباری از اکوسیستم استارتاپی کشور منتشر می‌شود که بار دیگر بازیگران نوآور اقتصاد دیجیتال را هدف قرار داده است. این در حالی است که بر اساس آخرین آمارها، اقتصاد دیجیتال سهم بیش از 15 درصد از تولید ناخالص جهان را به خود اختصاص داده است.

آنچه امروز با عنوان «تعلیق مجوز ازکی» در رسانه‌ها دست به دست می‌شود، ضربه‌ای سخت بر پیکره‌ای است که بی‌وفقه تلاش می‌کنند تا نوآوری و رونق را به اقتصاد دیجیتال کشور تزریق کنند.

در شرایطی که به نظر می‌رسد پس از ماه‌ها چالش‌های اقتصادی و اجتماعی، جامعه در مسیر ثبات نسبی گام بر می‌دارد و هم‌افزایی نقش‌آفرینان زیست بوم اقتصاد نوآوری با دیگر بازیگران اقتصاد کشور می‌تواند آثار مثبتی را ایجاد کند، تصمیماتی از این دست، مانعی بزرگ و بحران‌زا بر سر راه توسعه‌ی بخش خصوصی است.

از سوی دیگر این اقدامات، نتیجه‌ای جز ناامید کردن پیکره‌ی دانش‌بنیان شرکت‌ها ندارد. موجی از مهاجرت که همواره پس از تصمیمات سلبی این چنینی برای کسب‌وکارها پدیدار می‌شود، این بار نیز در حال ظهور است تا بخشی از دانش و تجربه‌ای که می‌تواند زمینه‌ساز توسعه‌ی نوآوری باشد را به سوی مهاجرت نخبگان سوق دهد.

اکنون نیاز است عقلانیت و دوراندیشی با حساسیت بیشتری در تصمیمات نهادهای مسئول مدنظر قرار داده شود. انجمن فین‌تک ایران مخالفت خود را با مانع تراشی بر سر راه توسعه‌ی اقتصاد دیجیتال و کارشکنی در مسیر ناهموار فعالیت استارت‌آپ‌ها اعلام می‌کند.

تعلیق مجوز فعالیت شرکت ازکی و اعلام آن از طریق رسانه رویه‌ای غیرمعمول است که نتیجه‌ای جز از دست دادن رفتن اعتماد اجتماعی، آسیب جدی به بدنه‌ی دانش‌بنیان و نوآور اقتصاد و ناامید کردن نیروی کار متخصص ندارد.

به‌روزرسانی 10/05/1402: فعالیت وب‌سایت ازکی، مجدداً رفع تعلیق شده و صدور بیمه‌نامه در آن مانند گذشته انجام می‌شود.