Web Analytics Made Easy - Statcounter
اتوماسیون در مراکزداده

اتوماسیون در مراکزداده

چرا اتوماسیون مراکزداده، یک فوریت است؟

اطلاعات با ارزش ترین دارایی در بین مشاغل است. چه بسا که امروزه به علت استفاده های تجاری از این اطلاعات، ارزش آن بیش از پیش به چشم می‌‏آید. تقریباً تمام شرکت ها یک یا چند مرکزداده را برای محاسبه و ذخیره این اطلاعات در اختیار دارند. همه‏‌گیری اخیر بخش بزرگی از اقتصاد جهانی را نشانه گرفت و درآمد‏ها را کاهش داد. این موضوع باعث سرعت بخشیدن به دیجیتالی شدن صنایع و اهمیت یافتن هوش مصنوعی و اتوماسیون‏های کاری شد. توانمندسازی دیجیتالی مراکز‏داده می‏تواند اکوسیستم ساده‌‏تری را برای اطمینان از نتایج کارآمد در تجارت، ایجاد کند.

محرک های اتوماسیون مراکزداده

در اکتبر سال 2020، IDC و Huawei مشترکا نتایج بررسی خود را با محوریت هوشمند‏سازی و ضرورت حرکت به سمت اتوماسیون‏‌ها منتشر کردند. در این گزارش مولفه‏هایی قابل انجام و گام‏های عملی برای حرکت به سمت اتوماسیون در مراکزداده ارائه شده است.

بر اساس گزارشIDC ، 45٪ از پاسخ دهندگان، تداوم کسب و کار و انعطاف‏‌پذیری را به عنوان نیروی محرک برای حرکت به سمت اتوماسیون مراکز‏داده معرفی کردند.

بحران همه ‏گیری کرونا،  نیاز به چابکی و انعطاف‏‌پذیری را برای دستیابی به جایگاه مناسب در بازار رقابت ایجاد کرد و حالا در سال 2021 تحولات فناوری دستیابی به این مهم را امکان پذیر ساخته است. بنابراین، حالا توسعه و حرکت به سمت اتوماسیون در مراکزداده یک نقطه عطف ضروری در دنیای تجارت است.

اتوماسیون مرکزداده: چرا و چگونه؟

  • اتوماسیون مرکزداده فاصله بین شناسایی و رفع عیب را کاهش داده و بدون مداخله انسانی به رفع سریعتر اشکالات و بهبود معیارهای عملکرد مرکزداده کمک می‏‌کند.
  • اتوماسیون باعث کاهش بروز قطعی در سیستم و در نتیجه افزایش اطمینان مشتریان شود.
  • هوش مصنوعی می‏تواند کارهای تکراری را مکررا انجام داده و میزان بار اضافی را کاهش دهد.
  • اتوماسیون مرکزداده ارائه مداوم و سریع خدمات با خطاهای انسانی کمتر را امکان پذیر می‏‌کند.

همانطور که در پست‏‌های قبل عنوان شد، گزارش IDC روشی گام به گام برای توسعه یک مرکزداده خودکار را لیست می‏‌کند. در این روش می‏توان به آرامی با تنظیم یک سیستم اتوماسیون دستی برای تجزیه تحلیل خودکار به یک اتوماسیون جزیی و در پایان دوره به یک شبکه اتوماسیون گسترده تبدیل شد که سیستمی کاملا خودران و قادر به عملکرد و تصمیم‏‌گیری در هر سناریویی است.

چند نمونه از ابزارهای مقرون به صرفه مدیریت هوشمند زیرساخت و مراکزداده که تاکنون معرفی شده‏‌اند عبارتند از:

  • Puppet (Powerful infrastructure automation and delivery)
  • RedHat Ansible (Drive automation across open hybrid cloud deployments)
  • Dell EMC Powerone (Pragmatic innovation drives the autonomy journey)

 

رامتین نورمحمد