Web Analytics Made Easy - Statcounter

دادگاه استرالیا، گوگل را به پرداخت 43 میلیون دلار به دلیل گمراه کردن کاربران محکوم کرد

گوگل

ناظر رقابت استرالیا روز جمعه اعلام کرد که شرکت آلفابت توسط دادگاه فدرال این کشور به پرداخت 60 میلیون دلار استرالیا (42.7 میلیون دلار) جریمه به خاطر گمراه کردن کاربران در جمع آوری اطلاعات شخصی آن‌ها محکوم شده است.

دادگاه دریافت که گوگل برخی از مشتریان را در مورد داده‌های موقعیت مکانی شخصی جمع‌آوری‌شده از طریق دستگاه‌های تلفن همراه آندروید بین ژانویه ۲۰۱۷ تا دسامبر ۲۰۱۸ گمراه کرده است.

کمیسیون رقابت و مصرف کننده استرالیا می‌گوید:«گوگل کاربران را گمراه کرد تا تصور کنند که تنظیمات تاریخچه موقعیت مکانی در گوشی اندرویدی آن‌ها تنها راهی است که داده‌های موقعیت مکانی می‌تواند جمع‌آوری شود، در حالی که ویژگی نظارت بر فعالیت وب و برنامه‌ها نیز امکان جمع‌آوری و ذخیره داده‌های محلی را فراهم می‌کند.»

این سازمان که تخمین می‌زند ۱/۳ میلیون کاربر حساب گوگل در استرالیا تحت تاثیر قرار گرفته باشند، از اکتبر ۲۰۱۹ علیه این شرکت و واحد محلی آن اقدام کرده بود.

واکنش گوگل به اتهام گمراه کردن کاربران

به نظر می‌رسد گوگل در سال 2018 اقدامات اصلاحی انجام داده است و از آن زمان دیگر کاربران با این تنظیمات گمراه نخواهند شد.

در یک بیانیه ایمیلی، گوگل اعلام کرد که این موضوع را سال‌ها قبل حل کرده است و مدیریت اطلاعات مکانی را ساده و درک آن را آسان کرده است.

این غول فناوری در یک سال گذشته درگیر اقدامات قانونی مختلف در استرالیا شده است. دولت قانونی را بررسی و تصویب کرده است تا  گوگل و متا به شرکت‌های رسانه‌ای محلی برای انتشار محتوای پلتفرم‌هایشان پول پرداخت کنند.