Web Analytics Made Easy - Statcounter
اشکان میرآرمندهی - مدیرعامل دیوار

اشکان میرآرمندهی، مدیرعامل دیوار از حکم خود تبرئه شد

اشکان میرآرمندهی، مدیرعامل دیوار آذرماه سال 1400 به تحمل 91 روز حبس قطعی محکوم شده بود؛ با این حال پس از سه سال پیگیری این پرونده، خوشبختانه با استناد به قانون شورای عالی فضای مجازی که پلتفرم‌ها مسئولیتی در قبال محتوای کاربرانشان ندارند، مدیرعامل دیوار تبرئه شد.

او این خبر را در حساب شخصی توییتر خود منتشر کرد و خواستار فهم به‌روزتر مسائل اقتصاد دیجیتال کشور شد:

اشکان آرماندهی در توییتر نوشت: عاقبت برای این پرونده حکم برائت صادر شد. بعد از 3 سال رفت و برگشت و هزینه کردن و تهدید شدن معتقدم بیش از هر چیز تاثیر این رای بر فعالیت پلتفرم های کاربر محور داخلی برای تعیین حدود مسئولیت حقوقی محتوا، واجد اهمیت است. با امید حصول فهم به‌روزتر درباره مسائل صنعت اقتصاد دیجیتال ایران
اشکان آرمندهی در توییتر خبر تبرئه شدن خود را اعلام کرد

روند پرونده مدیرعامل دیوار

این پرونده در دی ماه سال ۱۳۹۸ برای اشکان میرآرمندهی مدیرعامل دیوار در دادسرای ناحیه ۳۸ (جرائم امنیت اخلاقی) تشکیل شده بود که در نتیجه او، با رای شعبه ۱۰۸۸ دادگاه کیفری ۲ تهران با عنوان اتهامی «فراهم نمودن موجبات فساد و فحشاء و تشویق به فساد از طریق ایجاد تبلیغات» به یک سال حبس محکوم شد. پس از اعتراض به رای صادره، این پرونده به شعبه ۵۷ دادگاه تجدید نظر ارسال شد که در آذر ماه ۱۴۰۰ با تایید حکم بدوی، میزان حبس به ۹۱ روز تقلیل داده شد.

پس از آن نسبت به این رای تقاضای اعاده دادرسی شد و شعبه ۹ دیوان عالی کشور با این استدلال که برابر نظر شورای عالی فضای مجازی، مسئولیت محتوا بر عهده کاربر منتشر کننده آن است، اعاده دادرسی را تجویز و پرونده به شعبه هم‌عرض ارجاع شد. که در نهایت شعبه ۵۸ دادگاه تجدیدنظر استان تهران با صدور رای برائت برای مدیرعامل دیوار در تاریخ ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ این پرونده را مختومه اعلام کرد.

حکم جدید قوه قضائیه برای پرونده مدیرعامل دیوار یک تغییر در دیدگاه دستگاه قضا نسبت به فعالیت پلتفرم‌های داخلی را نشان می‌دهد. پلتفرم‌ها دیگر در قبال آن‌چه کاربرانشان منتشر کرده‌اند مسئولیتی ندارند، بلکه این مسئولیت صرفا بر عهده کاربری است که محتوای خلاف قانون را منتشر می‌کند. با استناد به همین قانون است که حالا پرونده اشکان میرآرمندهی پس از سه سال با تبرئه او از حکم حبس، مختومه شده است.