Web Analytics Made Easy - Statcounter
حمله روسیه به اوکراین

حملات روسیه، زیرساخت اوکراین را با مشکل روبه‌رو کرد

وب‌سایت‌های مالی و دولتی اوکراین در روز چهارشنبه ۲۳ فوریه در یک حمله منع سرویس، از کار افتادند. این حمله سایبری به محض ورود نیروهای روسی به خاک اوکراین آغاز شد.

این تهاجم همچنین تأثیر گسترده‌ای بر خدمات اینترنت در برخی از شهرهای اوکراین گذاشته است.

در روز چهارشنبه، دونتسک دچار قطعی اینترنت چند ساعته شد که عمدتاً بر ارائه‌دهنده‌ای با نام Eastnet تأثیر گذاشت، در میان قطع‌های گسترده برق، که احتمالاً ناشی از حملات فیزیکی هدفمند به زیرساخت‌های شبکه است.

علاوه بر آن، نیروگاه لوهانسک مورد حمله قرار گرفت و گرمایش و برق را در شهر شاستی و بخش‌هایی از لوگانسک قطع کرد.

از صبح روز پنجشنبه 24 فوریه، خدمات اینترنت در خارکیف، دومین شهر بزرگ اوکراین، به شدت مختل شده است. خدمات خط ثابت ارائه دهنده Triolan به ویژه تحت تاثیر قرار گرفته است. همچنین این شرکت اعلام کرده است که به طور موقت خدمات اینترنت را به صورت رایگان ارائه خواهد کرد

متیو پرنس، مدیرعامل کلودفلر در توییتر گفت: در 24 فوریه، ترافیک اینترنت کیف در طول روز 60 درصد کاهش یافته است.

به گفته مرکز ارتباطات راهبردی اوکراین، وب‌سایت‌های عمومی کابینه وزیران، سرویس امنیتی اوکراین، مجلس ورخونا رادا و وزارت امور خارجه با حملات DDoS از دسترس خارج شدند. وب سایت عمومی بزرگترین موسسه مالی اوکراین، پریوات‌بنک نیز از دسترس خارج شد. روزنامه انگلیسی زبان کیف پست می‌گوید که “امروز از زمانی که روسیه حمله نظامی خود را علیه اوکراین آغاز کرد، تحت حملات سایبری مداوم قرار گرفته است.” علاوه بر این موضوعات، در رایانه‌های سراسر اوکراین و همچنین لتونی، بدافزار وایپر یافت شده است.