Web Analytics Made Easy - Statcounter

آیا نرم افزارهای Open Source امن هستند؟

در سال‌های شبهات زیادی در مورد امنیت لینوکس و نرم افزار‏های متن باز (Open Source) وجود داشت. این امر بیشتر از سوی شرکت های بزرگی مانند مایکروسافت حمایت می شد که از گسترش نرم افزار‏های رایگان و هراس از دست‏ رفتن بازار فروش خود را داشتند. این شرکت‏ها هزینه‏‌های زیادی را برای اثبات خطرات امنیتی، مشکلات گسترده و هزینه های تحمیلی استفاده از نرم افزار های رایگان به مصرف کننده صرف کرده ‏اند.

ولی این روزها مایکروسافت علاوه بر تغییر در رویکرد خود، بدل به یکی از بزرگترین توزیع کنندگان و توسعه دهندگان محصولات متن باز گشته و قسمتی از بودجه منبع اصلی لینوکس را تامین می‏نماید.

سرویس‏ها و نرم افزار‏های متن باز را در Cloud Azure به کاربران ارایه می دهد، ویندوز 10 از کرنل لینوکس پشتیبانی کرده و نسخه‏‌های لینوکس را در مایکروسافت استور منتشر می‏کند.

علاوه بر مایکروسافت، Amazon، Oracle، IBM و حتی Red Hat نیز به این رویکرد، سوق پیدا کرده‏‌اند.

جهان تغییر کرده و اکنون چابکی و سرعت در کنار صرفه اقتصادی، عوامل مهم‏تری در ایجاد یک سرویس یا نرم افزار شناخته می‏شوند. امروزه مشکلات امنیتی نرم افزار‏های اختصاصی را ناشی از تاریکی و عدم امکان بازبینی آن می دانند. در حالی که نرم افزار‏های منبع باز به سرعت رفع عیب شده و حتی گاهی اوقات از منابع رقیب به‏ روز‏رسانی می شوند و وصله ‏های امنیتی را دریافت می‏کنند.

با توجه به موارد فوق می توان گفت امروزه پروژه های متن باز امنیت بیشتری دارند و حتی گاهی اوقات سریع‏تر از پروژه های بسته، وصله ‏های امنیتی را دریافت می کنند. اما باید توجه داشت که هستند پروژه هایی که با قصد سو استفاده و یا با بودجه های امنیتی کم ساخته می شوند که می توانند آسیب‏رسان باشند.

رامتین نورمحمد