website tracking softwareweb stats

آیا نرم افزار های Open Source امن هستند؟

آی تی جو بستری جهت درج تبلیغات دانش محور محصولات شما

در سال‌های شبهات زیادی در مورد امنیت لینوکس و نرم افزار‏های متن باز (Open Source) وجود داشت. این امر بیشتر از سوی شرکت های بزرگی مانند مایکروسافت حمایت می شد که از گسترش نرم افزار‏های رایگان و هراس از دست‏ رفتن بازار فروش خود را داشتند. این شرکت‏ها هزینه‏‌های زیادی را برای اثبات خطرات امنیتی، مشکلات گسترده و هزینه های تحمیلی استفاده از نرم افزار های رایگان به مصرف کننده صرف کرده ‏اند.

ولی این روزها مایکروسافت علاوه بر تغییر در رویکرد خود، بدل به یکی از بزرگترین توزیع کنندگان و توسعه دهندگان محصولات متن باز گشته و قسمتی از بودجه منبع اصلی لینوکس را تامین می‏نماید.

سرویس‏ها و نرم افزار‏های متن باز را در Cloud Azure به کاربران ارایه می دهد، ویندوز 10 از کرنل لینوکس پشتیبانی کرده و نسخه‏‌های لینوکس را در مایکروسافت استور منتشر می‏کند.

علاوه بر مایکروسافت، Amazon، Oracle، IBM و حتی Red Hat نیز به این رویکرد، سوق پیدا کرده‏‌اند.

جهان تغییر کرده و اکنون چابکی و سرعت در کنار صرفه اقتصادی، عوامل مهم‏تری در ایجاد یک سرویس یا نرم افزار شناخته می‏شوند. امروزه مشکلات امنیتی نرم افزار‏های اختصاصی را ناشی از تاریکی و عدم امکان بازبینی آن می دانند. در حالی که نرم افزار‏های منبع باز به سرعت رفع عیب شده و حتی گاهی اوقات از منابع رقیب به‏ روز‏رسانی می شوند و وصله ‏های امنیتی را دریافت می‏کنند.

با توجه به موارد فوق می توان گفت امروزه پروژه های متن باز امنیت بیشتری دارند و حتی گاهی اوقات سریع‏تر از پروژه های بسته، وصله ‏های امنیتی را دریافت می کنند. اما باید توجه داشت که هستند پروژه هایی که با قصد سو استفاده و یا با بودجه های امنیتی کم ساخته می شوند که می توانند آسیب‏رسان باشند.

آی تی جو بستری جهت اطلاع رسانی، مدیریت و برگزاری وبینارهای تخصصی و آموزشی شما