Web Analytics Made Easy - Statcounter

نزدیک‌شدن عملکرد پردازنده‌های چینی به عملکرد اینتل و AMD

شرکت چینی لونگسون اعلام کرد که آخرین نسل از CPU‌های این شرکت با عملکرد تک‌هسته‌ای محصولات اینتل و AMD‌ نزدیک شده است.
سی پی یو چینی - پردازنده و تراشه ساخت چین

شرکت فناوری چینی لونگسون می‌گوید که قدرت پردازنده‌های خود را بدون اتکا به منابع شخص ثالث و خارجی به میزان قابل توجهی افزایش داده است. نزدیک شدن به محصولات قدرتمند x86 و Arm یک هدف بلندپروازانه برای شرکت‌های چینی خواهد بود و تغییر مهمی در آینده صنعت نیمه‌هادی ایجاد خواهد کرد.

ژانگ معاون شرکت لونگسون مدعی است که این شرکت با تلاش‌های R&D خود پیشرفت‌های بزرگی در عملکرد تک هسته‌ای داشته است. او ضمن اذعان به اینکه تراشه‌های این شرکت در عملکرد چندهسته‌ای از بازیگران اصلی این صنعت عقب هستند، می‌گوید که قدرت آخرین محصولات آن‌ها تا 20 برابر در قابلیت‌های تک هسته‌ای افزایش یافته است.

سی پی یو لونگ سون - Loongson CPU

پردازنده‌های جدید 3B6600 و 3B7000 به عنوان نمونه‌هایی از پیشرفت چینی‌ها در این حوزه نمایش داده شده‌اند. پردازنده موبایل 3B6600 دارای هشت هسته LA864 با سرعت 3 گیگاهرتز به همراه گرافیک یکپارچه LG200 است. در عین حال، پردازنده‌های  دسکتاپ 3B7000 دارای خصوصیاتی مانند سرعت کلاک تا 3/5 گیگاهرتز و پشتیبانی از رابط‌هایی مانند PCIe 4.0، SATA 3.0، USB 3.0، GMAC و HDMI است.

معماری GPU یکپارچه نیز در شرکت لونگسون در حال بازسازی است. معماری گرافیکی جدید آن از OpenGL 4.0، OpenCL 3.0 پشتیبانی می‌کند و با هسته‌‌های تانسور INT8 برای سرعت بخشیدن به بارهای کاری هوش مصنوعی عرضه می‌شود. سرعت این گرافیک یکپارچه از 256 گیگافلاپس بالاتر است، در حالی که یک کارت مجزا با استفاده از همان می‌تواند به یک ترافلاپس قدرت محاسباتی برای کارهای سنگین برسد.

سال گذشته نیز شاهد عرضه تراشه 3A6000 از سوی لونگسون بودیم که یک CPU چهار هسته‌ای با فرکانس 2/5 گیگاهرتز بود و عملکرد آن در بنچمارک‌های چینی با CPUهای چهار هسته‌ای نسل دهم اینتل در سال 2020 برابری می‌کند.

سی پی یو چینی لونگ سون 3A6000

اگر ادعای عملکرد لونگسون درست باشد، این تراشه‌ها می‌توانند نقش جدی در کاهش اتکای چین به شرکت‌های نیمه‌هادی خارجی از قبیل اینتل، AMD، Arm و انویدیا ایجاد کنند.

با توجه به اینکه دولت چین محصولات اینتل/AMD را در برخی از بخش‌های حساس ممنوع کرده و به طور جدی جایگزینی تراشه‌های داخلی را در برنامه خود قرار داده است، محصولات لونگسون این پتانسیل را دارند که در بازارهای سودآور آموزشی و دولتی چین محبوب شوند و در ادامه حتی ممکن است شاهد این باشیم که این تراشه‌ها به رایانه‌های شخصی کاربران عمومی در سراسر چین وارد شوند.