Web Analytics Made Easy - Statcounter

تراشه اپل A16 می‌تواند تا 15 درصد عملکرد بهتری نسبت به A15 ارائه کند

با توجه به گفته‌های کارشناسان، انتظار می‌رود که فقط آیفون‌های سطح پرو تراشه A16 را دریافت کنند و در آیفون‌های اصلی همچنان از تراشه A15 استفاده شود.
با توجه به گفته‌های کارشناسان، انتظار می‌رود که فقط آیفون‌های سطح پرو تراشه A16 را دریافت کنند و در آیفون‌های اصلی همچنان از تراشه A15 استفاده شود.

خلاصه خبر

انتظار می‌رود اپل در مهر ماه، زمانی که نسل بعدی دستگاه‌ها معرفی می‌شوند، اختلاف کیفیت بین آیفون‌های اصلی و پرچم‌دار خود را بیشتر کند. انتظار می‌رود اپل این کار را با قرار دادن چیپ A16 برای آیفون‌های پرو و فروش سایر آیفون‌های جدید خود با A15 از خانواده آیفون 13 انجام دهد.

جیسون کراس کارشناس رسانه مک‌ورلد اخیراً در مورد عملکرد تراشه A16 پیش‌بینی‌هایی داشته است. اجماع عمومی از شایعات حاکی از آن است که اپل A16 را با فرآیند 5 نانومتری تولید خواهد کرد، درست مانند A15 و A14.

بهبود عملکرد پردازنده مرکزی و حافظه در تراشه A16

A16 احتمالاً از نسل سوم تراشه 5 نانومتری TSMC استفاده خواهد کرد که اندکی عملکرد و کارایی را افزایش می‌دهد. جهش بسیار چشمگیر در عملکرد و کارایی زمانی اتفاق می‌افتد که اپل تراشه‌ای را که بر اساس یک فرآیند 3 نانومتری ساخته شده است بپذیرد، اما انتظار نمی رود که این تراشه برای معرفی آیفون 14 آماده باشد.

کراس معتقد است که A16 می‌تواند تا 20 میلیارد ترانزیستور را در خود جای دهد که بسیاری از آن‌ها برای تأمین انرژی موتور عصبی برای یادگیری ماشین و همچنین پردازشگر سیگنال تصویر (ISP) و دیکود و انکود ویدئویی استفاده خواهند شد.

شایعه شده است که آیفون 14 پرو دارای یک دوربین 48 مگاپیکسلی جدید است که به پردازش داده گسترده‌تر و سریعتر در ISP نیاز دارد. زیرا بدون زیرساخت کافی، زمان پردازش تصویر آسیب می‌بیند و این با استراتژی‌های اپل در ساخت موبایل همخوانی ندارد.

لنزهای دوربین آیفون 14 پرو

A16 احتمالاً با همان پیکربندی دو هسته Performance در کنار چهار هسته Efficiency خواهد ماند.

کراس همچنین انتظار دارد که اپل امسال حافظه LPDDR5 را پیاده‌سازی کند، حرکتی که بدون شک پهنای باند حافظه را افزایش می‌دهد. رفتن از LPDDR4x به LPDDR5 می‌تواند پهنای باند حافظه را تا 50 درصد افزایش دهد. البته او فکر می‌کرد که این اتفاق در سال گذشته رخ می‌دهد که پیش‌بینی اشتباهی بود،.

بهبود ۳۰ درصدی عملکرد پردازنده گرافیکی در تراشه A16

در سمت پردازنده گرافیکی، اعتقاد بر این است که اپل با پنج هسته گرافیکی در A16 یا شاید شش هسته، اما نه بیشتر از آن، استفاده خواهد کرد. باز هم، سایر پیشرفت‌های معماری و حرکت به سمت حافظه LPDDR5 عملکرد گرافیکی را به شدت بهبود می‌بخشد.

با در نظر گرفتن همه موارد، می‌توانیم شاهد افزایش عملکرد تا 30 درصد در مقایسه با A15 در سمت GPU باشیم.

بهبود ۳۰ درصدی سرعت دانلود تراشه A16

در نهایت، کراس معتقد است که آیفون 14 پرو از مودم اسنپدراگون X65 کوالکام به جای مودم 5G خود که مدت‌ها شایعه شده بود، استفاده خواهد کرد. آیفون 13 پرو سال گذشته به مودم اسنپدراگون X60 5G مجهز شد. X65 حداکثر سرعت دانلود 10 گیگابیت بر ثانیه را در مقایسه با 7.5 گیگابیت بر ثانیه در X60 ارائه می‌دهد.