Web Analytics Made Easy - Statcounter

اپل جایگاه با ارزش‌ترین شرکت جهان را از دست داد

ریزش سهام اپل

آرامکو، شرکت نفتی عربستان سعودی، روز چهارشنبه با پیشی گرفتن از اپل به باارزش‌ترین شرکت جهان تبدیل شد. ارزش اپل در معاملات روز چهارشنبه در ایالات متحده بیشتر از 5 درصد سقوط کرده و به 2.37 تریلیون دلار تنزل پیدا کرد و آرامکو با ارزش بازار 2.43 تریلیون دلار جای این شرکت را در صدر گرفت.

در ماه‌های اخیر قیمت و سهام انرژی در حال افزایش است، زیرا سرمایه‌گذاران به دلیل ترس از وخامت شرایط اقتصادی، سهام خود در صنایعی از قبیل فناوری را به فروش می‌رسانند. اپل از زمان اوج 182.94 دلاری خود در 4 ژانویه، نزدیک به 20 درصد سقوط کرده است.

اگرچه این عنوان عمدتا نمادین است، اما نشان می دهد که چگونه بازارها در حال تغییر هستند و اقتصاد جهانی با افزایش نرخ بهره، تورم و مشکلات زنجیره تامین دست و پنجه نرم می‌کند. سهام آرامکو تا کنون در سال 2022 بیش از 27 درصد افزایش یافته است. در ماه مارس، این غول نفتی گزارش داد که سود کل سال گذشته آن به دلیل افزایش قیمت نفت بیش از دو برابر شده است. اپل در سال ۲۰۲۰ عنوان با ارزش‌ترین شرکت سهامی عام جهان را از آرامکو ربوده بود و حال آرامکو با افزایش مداوم بهای انرژی بار دیگر جایگاه خود را پس گرفته است.