Web Analytics Made Easy - Statcounter

ایلان ماسک: اپل تهدید کرده که توییتر را از اپ استور حذف می‌کند

جنگ و اختلاف اپل و ایلان ماسک، مالک توییتر

ایلان ماسک روز گذشته ادعا کرد که اپل تهدید کرده که توییتر را از اپ استور، فروشگاه اختصاصی اپلیکیشن در سیستم عامل iOS خارج می‌کند، اقدامی که می‌تواند برای شرکتی که ماسک به تازگی آن را به قیمت 44 میلیارد دلار خریداری کرده است، بسیار ویرانگر باشد.

ماسک در یکی از چندین توییت روز دوشنبه که اپل و مدیر عامل آن را هدف قرار داده بود، گفت: «اپل تهدید کرده است که توییتر را از اپ استور خود حذف می‌کند، اما به ما نمی گوید چرا؟»

ایلان ماسک مدعی است اپل با آزادی بیان مشکل دارد

ماسک در توییت دیگری مدعی شد که اپل بیشتر تبلیغات توییتر را در سیستم عامل خود متوقف کرده است. او در اشاره‌ای آشکار به تمایل خود برای تقویت ایده آزادی بیان در این پلتفرم گفت:«آیا آن‌ها از آزادی بیان در آمریکا متنفرند؟» «اینجا چه خبر است؟».

او همچنین ادعا کرد که شرکت اپل، درگیر «سانسور» است و 30 درصد تراکنش‌های اپلیکیشن‌ها را برای قرار دادن آن‌ها در اپ استور طلب می‌کند.

این طوفان توییتری رابطه ضعیف ایلان ماسک با اپل را نشان می‌دهد؛ شرکتی که همراه با گوگل به عنوان یکه‌تازان اصلی برنامه‌های کاربردی تلفن همراه به شمار می‌آیند.

اختلاف ایلان ماسک و تیم کوک چیز جدیدی نیست

مدیر عامل تسلا مدت ها قبل از تصاحب توییتر، گفته بود که وقتی این شرکت خودروسازی با مشکل مواجه بود، به فکر فروش شرکت به اپل بود، اما تیم کوک حتی از ملاقات با او خودداری کرد.

ایلان ماسک مالک توییتر در مقابل تیم کوک مدیرعامل اپل - Elon Musk vs tim cook

حذف از فروشگاه اپلیکیشن اپل یا گوگل برای کسب و کار توییتر مضر خواهد بود، زیرا در حال حاضر از زمان تصاحب ایلان ماسک با از دست دادن مشتریان تبلیغات دست و پنجه نرم می‌کند.

اپل نسبت به نحوه انتشار محتوا در برنامه‌ها حساس است

اپل به درخواست برای اظهار نظر در مورد توییت های ماسک پاسخ نداد. این شرکت قبلاً نشان داده بود که مایل است برنامه‌ها را به دلیل نگرانی در مورد توانایی آن‌ها در تعدیل محتوای نامناسب یا در صورت تلاش برای دور زدن کاهشی که اپل از خریدهای درون برنامه‌ای و اشتراک‌ها می‌گیرد، حذف کند.

اپل در دستورالعمل‌های بررسی رسمی فروشگاه اپلیکیشن خود، پارامترهای ایمنی مختلفی را فهرست می‌کند که برنامه‌ها باید به آن‌ها پایبند باشند تا در فروشگاه گنجانده شوند. دستورالعمل‌ها می‌گوید: «اگر می‌خواهید مردم را شوکه کنید و آزار دهید، اپ استور مکان مناسبی برای برنامه شما نیست».

ایلان ماسک مدعی ایجاد آزادی بیان در توییتر است

در پی اخراج‌ها و استعفای گسترده کارکنان از شرکت، گروه‌های مختلف جامعه مدنی، محققان و سایر ناظران صنعت نگرانی‌هایی را در مورد توانایی توییتر در حفظ ایمنی پلتفرم مطرح کرده‌اند. ماسک همچنین ادعا کرده است که می‌خواهد «آزادی بیان» را در این پلتفرم تقویت کند و شروع به بازگردانی برخی از حساب‌های کاربری که قبلاً به دلیل نقض مکرر قوانین توییتر مسدود یا تعلیق شده بودند، کرده است. خود ماسک از زمانی که مالک توییتر شد، چندین توییت جنجالی را به اشتراک گذاشته است. ماسک که مدت‌ها در توییتر پرکار بود، از زمانی که این شرکت را تصاحب کرد به هیچ وجه پا پس نکشید.

در مصاحبه ای با CBS در اوایل این ماه، از مدیرعامل پرسیده شد که آیا ممکن است که توییتر به نحوی تغییر کند که باعث شود اپل آن را از فروشگاه برنامه حذف کند. تیم کوک پاسخ داد: «من فکر نمی‌کنم کسی واقعاً بخواهد میزبان سخنان نفرت‌آمیز و تحریک‌آمیز در پلتفرم خود باشد. بنابراین من روی آن‌ها برای رفع این موضوع حساب می‌کنم.»

مدیرسابق توییتر پایبندی به قوانین گوگل و اپل را ضروری می‌داند

در مقاله‌ای که هفته گذشته در نیویورک تایمز منتشر شد، یوئل راث، رئیس سابق اعتماد و ایمنی توییتر، که اوایل این ماه شرکت را ترک کرد، اعلام کرد که پس از ورود ایلان ماسک، شاهد دریافت تماس از اپراتورهای اپ استور بوده است. راث گفت که عدم پایبندی این شرکت به قوانین فروشگاه اپلیکیشن گوگل و اپل می تواند “فاجعه بار” باشد.

آخر هفته گذشته، فیل شیلر، رئیس اپ استور اپل، حساب توییتر خود را حذف کرد. با این حال در حالی که وضعیت روابط اپل و توییتر نامشخص است، سازنده آیفون تا پنج شنبه گذشته تبلیغات جمعه سیاه را روی این پلتفرم اجرا می‌کرد.

بسیاری از شرکت‌ها در ماه‌های اخیر با کاهش اقتصاد از هزینه‌های تبلیغات دیجیتال عقب‌نشینی کرده‌اند و توییتر احتمالاً همیشه تنها بخش کوچکی از بودجه تبلیغات اپل بوده است. با این حال، تاثیر اپل بر روی توییتر می‌تواند بسیار مهم‌تر باشد، از جمله اگر ماسک موفق شود تجارت اصلی خود را به سمت وابستگی بیشتر به درآمد اشتراک سوق دهد و احتمالاً مجبور شود 30 درصد کاهش به اپل بپردازد.

ایلان ماسک جنگ با اپل را انتخاب کرده است

ماسک در یکی از توییت‌های روز دوشنبه خود از نزدیک به ۱۲۰ میلیون دنبال‌کننده‌اش پرسید که آیا می‌دانند که «اپل برای هر چیزی که از طریق اپ استور آن‌ها می‌خرید، ۳۰ درصد مالیات مخفی در نظر می‌گیرد؟» در توییت دیگری، او تصویری از خروجی بزرگراه را منتشر کرد: یک راه به سمت «پرداخت 30 درصد» بود، دیگری به سمت «به جنگ برو». و ایلان ماسک به سمت دومی جهت خود را تغییر داده بود.