Web Analytics Made Easy - Statcounter
نبر حقوقی اپل در برابر اپیک گیمز
نبرد حقوقی اپیک گیمز و اپل

اپل دیگر نمی‌تواند توسعه‌دهندگان اپ استور را مجبور به پرداخت درون‌برنامه‌ای کند

با تصمیم قاضی فدرال در نبرد حقوقی شرکت اپل با اپیک گیمز، کسب و کار پردرآمد اپ استور روز جمعه ضربه بزرگی خورد
با تصمیم قاضی فدرال در نبرد حقوقی شرکت اپل با اپیک گیمز، کسب و کار پردرآمد اپ استور روز جمعه ضربه بزرگی خورد

به دلیل تصمیم قاضی فدرال در نبرد حقوقی این شرکت با اپیک گیمز، کسب و کار پردرآمد اپ استور روز جمعه ضربه بزرگی خورد.

قاضی ایوون گونزالس راجرز این تصمیم را در محاکمه ای که از نزدیک مشاهده شد، صادر کرد و حکمی صادر کرد که می‌گوید «اپل دیگر مجاز نخواهد بود توسعه‌دهندگان را از ارائه پیوندهایی که کاربران را از خریدهای درون برنامه‌ای اپل دور می‌کند، منع کند.» اپل معمولاً 15 تا 30 درصد از فروش ناخالص خود از طریق پرداخت درون برنامه‌ای را بر می‌دارد.

این دستور به شکایت دیرینه توسعه دهندگان از اپل می‌پردازد و این قابلیت که توسعه‌دهندگان می‌توانند کاربران خود را برای عضویت یا خرید محتوای دیجیتالی به وب سایت خودشان هدایت کنند، به فروش اپ استور اپل که 64 میلیارد دلار در سال 2020 به دست آورد خسارت وارد خواهد کرد.

در اولین پس لرزه این خبر سهام اپل در معاملات روز جمعه بیش از 3 درصد افت کرد.

اپل قوانین اپ استور را تغییر می‌دهد

این تصمیم اولین قسمت از نبرد بین دو شرکت اپل و اپیک گیمز بر سر سیاست‌های اپ استور و خنثی کردن رقابت آنها را به پایان می‌رساند. اپل در 9 مورد از 10 مورد برنده شد اما طبق قوانین کالیفرنیا رفتارهای ضد رقابتی انجام داده و مجبور خواهد شد سیاست‌های اپ استور خود را تغییر داده و کنترل خود را در خریدهای درون برنامه ای کاهش دهد. این دستور در ماه دسامبر اجرایی می‌شود.

راجرز نوشت:«دادگاه به این نتیجه رسید که مقررات اپل اطلاعات حیاتی را از مصرف کنندگان پنهان می‌کند و به طور غیرقانونی انتخاب مصرف کنندگان را محدود می‌کند. این مقررات ضد فرمان ضد رقابت هستند و راه حل ملی برای حذف این مقررات موجه است.»

اپ استور، فروشگاه اپلیکیشن اپل
از این پس اپ استور باید اجازه پرداخت خارج از برنامه به توسعه‌دهندگان دهد

علیرغم حکم اپ استور، اپل در مجموع پیروز دادگاه شد

با وجود محکومیت سیاست‌های اپ استور، قاضی راجرز گفت که اپل مشمول قانون انحصارطلبی نیست و «موفقیت غیرقانونی نیست.»

راجرز نوشت: «با توجه به پرونده محاکمه، دیوان نمی‌تواند در نهایت به این نتیجه برسد که اپل تحت قوانین انحصاری فدرال یا ایالتی انحصارطلب است.»

محاکمه در اوکلند، کالیفرنیا، در ماه مه انجام شد و هر دو مدیرعامل شرکت در دادگاه علنی شهادت دادند. افرادی که قبلاً با محاکمه آشنا بودند به CNBC گفتند که هر دو طرف انتظار دارند که این تصمیم بدون توجه به تصمیم تجدید نظر خواهی شود.

کیت آدامز، مشاور عمومی اپل گفت: «ما از حکم دادگاه بسیار خوشحالیم و این را یک برد بزرگ برای اپل می‌دانیم.»

اپل نگفت که آیا از حکم تجدید نظر خواهی خواهد کرد یا خیر. یک سخنگو به CNBC گفت که Epic Games از این تصمیم تجدید نظر خواهد کرد.

تیم سوینی، مدیرعامل Epic Games در بیانیه ای در توییتر از این حکم انتقاد کرد.

سوینی در توییتر خود نوشت:«حکم امروز برای توسعه دهندگان یا مصرف کنندگان برنده نیست. شرکت ما برای رقابت عادلانه بین روش‌های پرداخت درون برنامه‌ای و فروشگاه‌های برنامه برای یک میلیارد مصرف کننده می‌جنگد.»

از زمان پایان محاکمه، اما قبل از صدور این تصمیم، اپل چندین تغییر را برای جلب رضایت منتقدان اعمال کرده است، برخی از آنها به عنوان بخشی از توافق با توسعه‌دهندگان دیگر برنامه‌ها، از جمله تعدیل برخی قوانین در مورد ارسال ایمیل به مشتریان برای تشویق آنها به خریدهای خارج از برنامه و اجازه دادن به برخی پیوندها در برنامه‌ها بوده است.

نبرد بر سر Fortnite

اپیک گیمز یکی از برجسته‌ترین شرکت‌هایی است که کنترل اپل بر روی آیفون اپ استور خود را به چالش کشیده است، زیرا قوانین سختگیرانه‌ای در مورد موارد مجاز و غیر مجاز دارد و بسیاری از توسعه دهندگان نرم افزار را ملزم به استفاده از سیستم پرداخت درون برنامه ای خود می‌کند، که بین 15 تا 30 درصد از هر معامله را از آن خود اپل می‌کند.

محبوب ترین بازی کمپانی اپیک، بازی Fortnite است که وقتی بازیکنان V-buck خریداری می‌کنند، یا از فروش ارز درون بازی برای خرید لباس و سایر تغییرات ظاهری درآمد کسب می‌کند.

Epic به دنبال پول از اپل نبود. در عوض، می‌خواست به او اجازه داده شود که فروشگاه اپلیکیشن خود را بر روی آیفون‌ها نصب کند، که به آن اجازه می‌دهد سهم اپل از پرداخت‌ها را دور بزند و قیمت‌های خود را برای بازی‌هایی که توزیع می‌کند، تحمیل کند. بر اساس پرونده‌ها و قطعنامه‌های دادگاه، سویینی مدیرعامل اپیک از اوایل 2015 با قوانین خرید درون برنامه ای اپل مخالفت کرده بود. با این حال حکم روز جمعه به اپیک اجازه نمی‌دهد فروشگاه برنامه ای را در اپ استور اپل ارائه دهد.

فورتنایت
درگیری اصلی دو شرکت بر سر درآمد حاصل از بازی فورتنایت است

سال گذشته درگیری اپل و اپیک گیمز علنی شد

اما درگیری عمومی بین این دو شرکت به طور جدی در آگوست 2020 آغاز شد، زمانی که اپیک طرحی را برای به چالش کشیدن اپل با نام “Project Liberty” اجرا کرد.

اپیک گیمز، Fortnite را روی سرورهای خود به روز کرد تا در صورت خرید مستقیم بازیکنان از خود شرکت، قیمت ارز بازی را تا 20 درصد کاهش دهد، که به معنی دور زدن تصویب اپل، و نقض قوانین اپل در هدایت کاربران از پرداخت‌های درون برنامه ای خود بود.

اپل Fortnite را از اپ استور حذف کرد، به این معنی که کاربران جدید نمی‌توانند آن را دانلود کنند و در نهایت کار این بازی بر روی آیفون‌ها متوقف می‌شود زیرا برنامه به روز نمی‌شود. طبق برنامه، پس از آن اپیک شکایت‌هایی را تنظیم کرد که در محاکمه ماه می به اوج خود رسید.

راجرز حکم کرد که اپیک گیمز همچنین باید خسارت اپل را بپردازد زیرا قراردادش را نقض کرده است. توسعه دهنده بازی‌های ویدئویی 30 درصد از کل درآمدی را که از Fortnite در آیفون و آیپد دریافت کرده است از طریق پرداخت مستقیم پرداخت می‌کند.

در جلسه محاکمه، مدیرعامل اپل، تیم کوک شهادت داد و با سوالات شدید قاضی در مورد محدودیت‌های برنامه‌های شرکت او در هدایت کاربران برای خریدهای خارج از برنامه مواجه شد، که در نهایت ختم به دستور روز جمعه شد.

اپیک گیمز همچنین از گوگل به دلیل سیطره پلی استور برای گوشی‌های اندرویدی شکایت کرده که این پرونده هنوز به دادگاه نرسیده است.

رامتین نورمحمد