Web Analytics Made Easy - Statcounter

تیم کوک، رئیس اپل، به درخواست خودش 40 درصد از دستمزد خود را کاهش می‌دهد

تیم کوک، مدیرعامل اپل

چکیده خبر

ما عادت کرده‌ایم که در مواقع سختی اقتصادی و کاهش مشاغل، در مورد افزایش حقوق و دستمزدهای ناپسند مدیران عامل شرکت‌های بزرگ بشنویم، اما تیم کوک این روند را نقض می‌کند. رئیس اپل در سال 2023 در مقایسه با سال گذشته حدود 40 درصد کمتر دریافت خواهد کرد و این تصمیم تا حدی از توصیه خود کوک گرفته شده است. البته او امسال همچنان بیش از 49 میلیون دلار درآمد خواهد داشت.

کاهش دستمزد کوک پس از رأی گیری در نشست مشورتی سالانه اپل برای سهامداران در سال 2022 صورت گرفت. تنها 64 درصد از آرا مربوط به غرامت برای مدیران، موافق حفظ بسته‌های حقوقی 2021 مدیران اجرایی بودند. این کاهشی شدید در مقایسه با 94.9 درصد از آرای موافق ثبت شده در سال گذشته بود.

مدیرعامل اپل کاهش حقوق خود را پیشنهاد کرد

علیرغم رای موافق اکثر سهامداران، اپل هنگام محاسبه پاداش تیم کوک برای سال 2023، به توصیه خود مدیر عامل شرکت «برای تعدیل پاداش با توجه به بازخوردهای دریافتی» را در نظر گرفت.

حقوق کوک برای سال 2023، 49 میلیون دلار خواهد بود که در مقایسه با سال گذشته 35 میلیون دلار کاهش یافته است. حقوق پایه 3 میلیون دلاری و پاداش 6 میلیون دلاری او بدون تغییر باقی مانده است، اما پاداش سهام او از 75 میلیون دلار به 40 میلیون دلار کاهش می یابد. علاوه بر این، پاداش سهام او تابع 75٪ عملکرد و 25٪ واگذاری مبتنی بر زمان است، در حالی که در سال گذشته 50/50 بود.

تیم کوک رییس شرکت اپل

بلومبرگ می‌نویسد که کوک در سال گذشته 99.4 میلیون دلار درآمد داشته است، یعنی 15.4 میلیون دلار بیشتر از دستمزد مورد نظر او برای سال 2022، بنابراین احتمالاً امسال را با بیش از 49 میلیون دلار به پایان خواهد رساند.

کوک در سال 2020 به جمع میلیاردهای تکنولوژی پیوست و اکنون ثروت او 1/7 میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.

مدیرعامل اپل، علاوه بر حقوق، هزینه‌های زیاد دیگری نیز دارد

اپل در سال گذشته علاوه بر پرداخت حقوق او، 591,196 دلار برای هزینه‌های امنیتی کوک هزینه کرد که خدمات امنیتی شخصی را پوشش می‌داد. همچنین ۷۶۷,۳۱۹ دلار برای هزینه‌های سفرهای هوایی، از جمله هزینه‌های ساعتی برای استفاده از هواپیمای شخصی (اپل به دلایل امنیتی و کارآمدی از آن استفاده می‌کند)، هزینه‌های سوخت، هزینه‌های خروج و هزینه‌های فرود، هزینه کرد.