Web Analytics Made Easy - Statcounter

اندروید 15 احتمالاً با حالت شبیه‌ساز دسکتاپ بهبودیافته عرضه شود

به نظر می‌رسد گوگل تلاش بیشتری می‌کند تا حالت دسکتاپ را به یک ویژگی کاربردی برای کاربران اندروید تبدیل کند
حالت دسکتاپ اندروید ۱۵

گوگل ویژگی «حالت دسکتاپ» را در سال 2019 با اندروید 10 معرفی کرد. در حالت دسکتاپ کاربر می‌تواند از گوشی خود شبیه به سیستم عامل ویندوز استفاده کند و محیط آن شبیه به رایانه‌های مرسوم و به صورت پنجره‌ای باشد. این قابلیت می‌تواند برای کارهایی مانند مرور وب، کار بر روی اسناد یا بررسی ایمیل‌ها مفید باشد.

این حالت در اندروید 10 تقریباً منحصراً برای توسعه‌دهندگان طراحی شده بود. با این حال اخیراً، گوگل این ویژگی را با کنترل‌های اضافی بهبود بخشیده است، که می‌تواند به این معنی باشد که حالت دسکتاپ کاربرپسندتری برای کاربران عادی ارائه شود.

اندروید 15 احتمالاً یک حالت دسکتاپ مناسب داشته باشد تا این سیستم عامل را به پلتفرم بهتری تبدیل کند. گوگل از سال 2022 مجدداً تمرکز خود را به بهبود حالت دسکتاپ خود معطوف کرده و به‌روزرسانی اخیر اندروید 14 در حال حاضر نتایج امیدوارکننده‌ای را نشان می‌دهد.

این شرکت در ابتدا حالت دسکتاپ اندروید آزمایشی را طراحی کرده بود تا به توسعه دهندگان برنامه یک محیط پیشرفته را برای بررسی نحوه عملکرد برنامه ها در سناریوهای چند صفحه نمایش ارائه دهد و هیچ قصدی برای در دسترس قرار دادن حالت برای عموم نداشت، زیرا فاقد برخی از اساسی‌ترین ویژگی‌های مورد انتظار کاربران بود.

اما جدیدترین به‌روزرسانی اندروید 14 نگارش QPR3 Beta 2.1 یک تجربه حالت پیشرفته‌تر است. حالت دسکتاپ هنوز هم برای توسعه‌دهندگان است، به این معنی که گوگل هنوز نمی‌خواهد کاربران آن را امتحان کنند. با این حال، این بار یک سیستم مدیریت پنجره بهبود یافته را در مقایسه با آنچه اندروید قبلاً قادر به انجام آن بود، نشان می‌دهد و احتمالا برای کاربران عادی هم منتشر شود.

کاربران اکنون در حالت دسکتاپ جدید، می‌توانند مانند ویدیوی زیر آزادانه اندازه پنجره های برنامه را تغییر داده و جابجا کنند و این حالت را بیشتر شبیه یک محیط دسکتاپ سنتی می‌کند. همچنین می‌توان ویندوز را به هر دو لبه صفحه‌نمایش کشیده و گزینه‌ای اضافی برای چیدمان برنامه‌ها روی صفحه ارائه می‌دهد، مشابه ویژگی Snap در سیستم عامل ویندوز.

برنامه‌های تمام صفحه اندروید اکنون اجازه باز کردن پنجره را در حالت تمام صفحه، تقسیم صفحه یا حالت آزاد می‌دهند.

یک حالت دسکتاپ بهبودیافته می‌تواند افرادی را که علاقه‌مند به استفاده از تلفن خود به عنوان یک رایانه شخصی موقت در حال حرکت هستند، جذب کند. با این حال، هنوز مشخص نیست که گوگل چگونه این ویژگی را به بازار عرضه خواهد کرد یا اینکه آیا از تجهیزات جانبی خارجی مانند ماوس و کیبورد پشتیبانی خواهد کرد یا خیر.

حالت دسکتاپ اندروید هنوز به زمان بیشتری برای توسعه نیاز دارد. هیچ لانچر یا میانبر کیبورد مناسبی برای مدیریت پنجره وجود ندارد و تعداد کمی از برنامه‌های اندرویدی از قابلیت Drag & Drop پشتیبانی می‌کنند. برای موفقیت، گوگل باید توسعه دهندگان را تشویق کند تا از حالت دسکتاپ پشتیبانی کنند و احتمالاً، رابط نرم‌افزاری مناسب را برای کمک به آن‌ها در تلاش منتشر خواهد کرد. در غیر این صورت، حالت دسکتاپ بومی اندروید نمی‌تواند با محیط‌های دسکتاپ شخص ثالث مانند Samsung Dex یا Motorola Ready For رقابت کند.