Web Analytics Made Easy - Statcounter

آمریکا عرصه فناوری را برای چین تنگ‌تر می‌کند

رقابت تکنولوژیک چین و آمریکا

اقدامات دولت آمریکا علیه چین در حوزه فناوری همچنان رو به افزایش است به طوری که گمانه زنی‌هایی مطرح است مبنی بر این که فروش دستگاه‌های جدید دو شرکت چینی در ایالات متحده ممنوع خواهد شد.

این اقدام بالقوه با سخنرانی اخیر بایدن درمورد چالش‌هایی که قدرت فناوری چین برای اقتصاد آمریکا و امنیت ملی این کشور در بحبوحه جنگ روسیه در اوکراین ایجاد می‌کند، مطابقت دارد.

طبق گفته‌های کلارک پاکارد پژوهشگر موسسه آمریکایی کاتو، گزارش‌هایی مبنی بر اینکه کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا آماده ممنوع کردن فروش دستگاه‌های جدید هوآوی و ZTE است، به بهانه تهدید امنیت ملی آمریکا به واسطه وابستگی به حزب کمونیست چین، بسیار غیرعادی است.

هفته گذشته وزارت بازرگانی آمریکا اعلام کرد فروش فناوری تراشه‌های پیشرفته ساخت ایالات متحده به چین را منوط به دریافت مجوز از کاخ سفید است.

پاکارد، اعتقاد دارد موضع قبلی آمریکا به این شکل تعریف شده بود که سریع‌تر از چین عمل کند.

وی افزود: اخیراً سیاست آمریکا در حال تغییر است. بله ما نیاز داریم که سریعتر بدویم، اما علاوه بر آن باید پیشرفت فناوری چین را متوقف کنیم.

امیلی کیلکریس مدیر برنامه انرژی، اقتصاد و امنیت در مرکز امنیت آمریکایی جدید به شرح نگرانی از هوآوی پرداخت و گفت: در گذشته، این مرکز مانع از اختصاص بودجه‌های فدرال برای خرید محصولات هوآوی شده است.

وی افزود: ما از بابت افزایش توان فناوری چین در تولید تراشه‌های پیشرفته و هوش مصنوعی پیشرفته هستیم. به همین دلیل صادرات را در کنترل داریم. همچنین نگران توانمندی آن‌ها برای تبدیل شدن به یک بازیگر مسلط در بازار تجهیزات ارتباطاتی و ۵G هستیم.

به گفته کریس مزرول مدیر تحقیقات هوش مصنوعی موسسه بروکینگز و ابتکار فناوری نوظهور، ممنوعیت خرید محصولات هوآوی و زد تی ای از سوی کمیسیون ارتباطات فدرال پیش بینی شده است که تا حدی به دلیل ضرب الاجل قانون تجهیزات امن است.

این گزارش در ادامه حاکی است که اقدامات مربوطه در حالی انجام می شود که بررسی گسترده‌تر از پویایی ایالات متحده – چین در دستور کار قرار دارد.

اقدامات جدید بایدن در ارتباط با چین با تشدید درگیری‌های روسیه و اوکراین همزمان شده است.

بایدن چندی پیش لایحه ۲۸۰ میلیارد دلاری را امضا کرد که هدف آن تقویت صنعت داخلی ساخت تراشه و تحقیقات علمی در در میانه رقابت با چین است.

این لایحه، بودجه مورد نیاز برای تقویت تولید داخلی تراشه‌های نیمه رسانا را که یک جزء حیاتی برای تقریباً هر دستگاه الکترونیکی در زمان حال است، تامین می‌کند.

هدف دیگر این لایحه جلوگیری از بحران‌های زنجیره تامین کالا در آینده و افزایش رقابت آمریکا با چین در زمینه تولید این کالاها است.

این لایحه که در اواخر ژوئیه با حمایت دو حزبی به تصویب کنگره رسید، ۵۲.۷ میلیارد دلار بودجه برای تولید نیمه رساناها در آمریکا و ۲۰۰ میلیارد دلار دیگر برای تحقیقات علمی، از جمله مدیریت فناوری در بنیاد ملی علوم به منظور تبدیل تحقیقات پایه‌ای به محصولات تجاری اختصاص می‌دهد.