Web Analytics Made Easy - Statcounter
intel vs amd | اینتل در برابر ای ام دی

ارزش AMD بار دیگر از اینتل پیشی می‌گیرد

انتظار می‌رود که AMD بر خلاف اینتل، فردا گزارش مالی قوی خود را فاش کند
انتظار می‌رود که AMD بر خلاف اینتل، فردا گزارش مالی قوی خود را فاش کند

خلاصه خبر

AMD بار دیگر از نظر ارزش بازار از رقیب پردازنده (و به زودی GPU) خود اینتل پیشی گرفته است. پس از اینکه اینتل یک سه ماهه بسیار دشوار را طی کرد و نیم میلیارد دلار ضرر داد، این شرکت‌ها جای خود را عوض کردند. در همین حال، AMD درآمد سه ماهه دوم خود را فردا در روز سه‌شنبه گزارش خواهد کرد که انتظار می‌رود رشد قوی خود در این سه ماه را اعلام کند.

این اولین باری نیست که AMD از نظر ارزش بازار از اینتل عبور می‌کند. پیش از این در بهمن سال گذشته این اتفاق رخ داد که قرمزها توانستند با تصاحب 49 میلیارد دلاری Xilinx، ارزش بازار خود را به 197.75 میلیارد دلار افزایش داده و 51 میلیون دلار از 197.24 میلیارد دلار اینتل عبور کنند.

با این حال در آن زمان AMD تنها چند هفته توانست از اینتل جلوتر بماند تا اینکه اینتل بار دیگر به شرکت ارزشمندتر تبدیل شود. اما پس از گزارش فاجعه بار سه ماهه اینتل که در آن 22 درصد کاهش درآمد سالانه 15.3 میلیارد دلاری و زیان خالص 454 میلیون دلاری را اعلام کرد، که نشان دهنده کاهش 109 درصدی سالانه است، این جایگاه دوباره تغییر کرد. اینتل ارقام ناامیدکننده را مقصر همان عواملی دانست که همه شرکت‌های فناوری متزلزل به آن اشاره می‌کنند: اقتصاد در آستانه رکود، کاهش تقاضا به دنبال قرنطینه و احتیاط مصرف‌کنندگان در خرید کالاهای فناوری.

پس از این گزارش، سهام اینتل تقریباً با 5 دلار سقوط به 36 دلار کاهش پیدا کرد و ارزش بازار آن را در زمان نگارش این مقاله به 148.47 میلیارد دلار تقلیل داد.

در حالی که AMD قرار است فردا نتایج سه ماهه خود را اعلام کند، انتظار می‌رود این شرکت با نشان دادن رشد قوی بازی را تغییر دهد. تحلیلگران درآمد 6.5 میلیارد دلاری را پیش بینی می‌کنند که 70 درصد افزایش نسبت به سال قبل است و علیرغم این که سهام آن از ابتدای سال به میزان قابل توجهی کاهش یافته است (چیزی که تقریباً هر شرکت فناوری آن را تجربه می‌کند)، قیمت در ماه گذشته 28.7 درصد افزایش یافته است و ارزش بازار AMD را به 153.09 میلیارد دلار رسانده است، تقریباً 5 میلیارد دلار بیشتر از اینتل.

ارزش بازار با ضرب قیمت سهم در تعداد کل سهام موجود شرکت محاسبه می‌شود. این موضوع عمدتا نمادین است اما می‌تواند به نشان دادن ثروت فعلی یک شرکت کمک کند.

از سویی دیگر اینتل همچنان در بازار CPU مسلط است. آخرین نظرسنجی استیم نشان می‌دهد که پردازنده‌های آن در 68.47 درصد از دستگاه‌های شرکت‌کنندگان یافت می‌شود، اما AMD سال‌ها است که به لطف ورود معماری Zen در سال 2017، این سلطه را از بین برده است. با عرضه Zen 4 و Raptor Lake در اواخر سال میلادی، تماشای نبرد آتی بین این غول‌های تکنولوژی بسیار جالب خواهد بود.