Web Analytics Made Easy - Statcounter
AMD شانزده درصد بازار سی پی یو سرور را از آن خود کرد

AMD شانزده درصد بازار سی پی یو سرور را از آن خود کرد

Omdia، گروه تحقیقاتی بازار سرور مراکز داده، به رقابت داغ در فضای نیمه‌هادی با عملکرد بالا اشاره می‌کند. پیش بینی می‌شود درآمد بازار سرور با 11 درصد افزایش به 92 میلیارد دلار برسد.
Omdia، گروه تحقیقاتی بازار سرور مراکز داده، به رقابت داغ در فضای نیمه‌هادی با عملکرد بالا اشاره می‌کند. پیش بینی می‌شود درآمد بازار سرور با 11 درصد افزایش به 92 میلیارد دلار برسد.

در بازار سی پی یو سرور، AMD بهترین سه ماهه خود را از نظر سهم بازار و فروش به دست آورد و تقاضا از سوی ارائه دهندگان خدمات ابر مقیاس بزرگ و به ویژه گوگل، عامل مهمی‌در عملکرد قوی AMD است.

تقاضا برای سرورها در تمام بخش‌های بازار در سه ماهه دوم سال 2021 به دلیل نگرانی در مورد انجام سفارشات و به دلیل محدودیت‌های مواد اولیه، قوی باقی ماند. این صنعت در سه ماهه دوم سال 2021، 3.4 میلیون سرور فروخت. این مطابق با پیش بینی Omdia برای سه ماهه بود و در مجموع 21.5 میلیارد دلار درآمد برای فروشندگان داشت.

درآمد سرور سالیانه 11 درصد افزایش یافته و به 92 میلیارد دلار می‌رسد. Omdia همچنان شاهد سرورهای بهینه شده برای حجم محاسبات و داده‌های فشرده است زیرا فناوری‌هایی مانند هوش مصنوعی و تجزیه و تحلیل سهم بیشتری از محموله‌های سالانه را به خود اختصاص می‌دهند. این‌ها با مجموعه ای از پردازنده‌ها، حافظه بیشتر و ذخیره سازی سریعتر پیکربندی شده اند.

کمبود قطعات، فروش سی پی یو سرور در نیمه دوم 2021 را در معرض خطر قرار می‌دهد

کمبود شدید در برخی از اجزای مهم مانند مدارهای مجتمع مدیریت نیرو (PMIC) وجود دارد که می‌تواند بر محموله‌های سرور به ویژه در پایان سال تأثیر بگذارد. فروشندگان سرور سطوح موجودی اجزای خود را افزایش داده اند تا کمبود را کاهش داده و تأثیر کمبود را در بازه طولانی حل کنند. این راهکار کوتاه مدت، زنجیره تأمین قطعات سرور را تحت فشار قرار داده و قیمت‌ها را افزایش می‌دهد.

«تقاضا برای نیمه‌هادی‌های مربوط به مدیریت نیرو به دلیل افزایش تلفن‌های هوشمند، سایر وسایل الکترونیکی شخصی، افزایش سیستم‌های الکترونیکی در اتومبیل‌ها و دستگاه‌های اینترنت اشیاء به طور تصاعدی افزایش یافته است. قطعاتی مانند PMIC معمولاً بر روی قالب 8 اینچی تولید می‌شوند تا قیمت رقابتی داشته باشند. طی سالهای گذشته هیچ سرمایه گذاری قابل توجهی در ظرفیت 8 اینچی صورت نگرفته است زیرا این یک تجارت در حاشیه محسوب می‌شد. این باعث می‌شود که مشکل کمبود عرضه در کوتاه مدت حل نشود.» «با تشدید کمبود عرضه در سال جاری، برخی از شرکت‌ها سرمایه گذاری در ظرفیت 8 اینچی را آغاز کردند، اما با توجه به اینکه افزایش ظرفیت حداقل یک سال طول می‌کشد، به احتمال زیاد کمبود PMIC  تا سال آینده ادامه خواهد داشت.»

جنگ نیمه‌هادی‌ها ادامه دارد

در کنار موفقیت AMD در بازار سی پی یو سرور، اینتل اعلام کرد که رویکرد جدیدی در معماری پردازنده‌ها اتخاذ می‌کند و طرح‌های جدیدی را معرفی می‌کند. این‌ها کارایی توان و چند وظیفه ای را با عملکرد ولتاژ پایین ایجاد می‌کند که فضای سر را افزایش می‌دهد تا فرکانس را افزایش داده و عملکرد را برای بارهای کاری سخت تر افزایش دهد. و یک طراحی هسته ای جدید عملکرد مناسب برنامه تک رشته ای را هدف قرار می‌دهد. مهم تر از همه، ترکیب این معماری‌های ریز، طیف وسیع تری از CPU‌های سفارشی را که با نیازهای برنامه مطابقت دارند، فعال می‌کند.

با ادامه نبرد معماری x86، فروشندگان سی پی یو سرور مبتنی بر ARM در نفوذ به سرورهای ارائه دهندگان خدمات ابر ابر مقیاس پیشرفت زیادی کرده اند. اگرچه استقرار Graviton در AWS تا حدودی در سه ماهه دوم سال 2020 کند شد، اما استقرار سرورهای اوراکل با پردازنده‌ی آمپر افزایش یافت. همچنین سرعت خوبی برای پردازنده‌های مبتنی بر ARM برندهای فوجیتسو و هوآوی وجود داشت.

رامتین نورمحمد