Web Analytics Made Easy - Statcounter

AMD از کابوس اینتل رونمایی کرد!

پردازنده‌های لپ تاپ Ryzen 6000 در CES 2022 معرفی شدند
پردازنده‌های لپ تاپ Ryzen 6000 در CES 2022 معرفی شدند

تلاش AMD برای گرفتن بازار لپ‌تاپ از اینتل ادامه دارد. این شرکت پردازنده‌های سری Ryzen 6000 خود را در CES 2022 عرضه می‌کند.

حالا نوبت لپ‌تاپ‌هاست!

AMD که با پردازنده‌های دسکتاپ Ryzen 5000  قبلاً اینتل را در رایانه‌های شخصی به زحمت انداخته بود، و اکنون مبارزه را به لپ‌تاپ‌ها می‌کشد، جایی که اینتل به طور سنتی برتری بزرگی در سهم بازار دارد.

در سخنرانی شرکت AMD در CES 2022 که توسط دکتر لیزا سو برگزار شد، اشاره‌ای اجمالی به سری جدید پردازنده‌های لپ‌تاپ Ryzen 6000 شد که از معماری هسته Zen 3+ استفاده می‌کنند و با فرآیند 6 نانومتری بهینه‌سازی شده‌اند.

لیزا سو مدیرعامل شرکت AMD
لیزا سو مدیرعامل AMD در حال رونمایی از محصول جدید

AMD ادعا می‌کند که این امر به پردازنده‌های جدید لپ‌تاپ اجازه می‌دهد نه تنها قدرتمندتر از چیپ‌های قبلی این شرکت باشند، بلکه در مصرف انرژی نیز کارآمدتر باشند. این شرکت ادعاهای قابل توجهی در مورد افزایش عمر باتری داشت.

طبق گفته‌های AMD، پردازنده‌های لپ‌تاپ سری Ryzen 6000 «سریع‌ترین پردازنده‌های AMD Ryzen تاکنون» هستند، با سرعت کلاک 5 گیگاهرتز و سرعت پردازش 1.3 برابر در مقایسه با پردازنده‌های لپ‌تاپ Ryzen 5000.

دستاوردهای گیمینگ پردازنده‌های Ryzen 6000

AMD ادعا می‌کند که این پردازنده‌ها برای لپ‌تاپ‌های گیمینگ ایده‌آل خواهند بود، زیرا اکنون با گرافیک داخلی RDNA 2 عرضه می‌شوند که این شرکت ادعا می‌کند تا دو برابر سریع‌تر از آخرین نسل گرافیک یکپارچه آن است.

اولین گرافیک یکپارچه مناسب گیمینگ

با یک موتور نمایشگر جدید، AMD ادعا می کند که «اولین گرافیک روی تراشه در جهان است که می تواند اکثریت قریب به اتفاق بازی های رایانه شخصی را با کیفیت فول اچ دی به راحتی اجرا کند.» البته احتمالاً اینتل چیزی برای گفتن در مورد این ادعا خواهد داشت، به خصوص در نمایشگاه CES 2022 خود در اواخر امروز، اما AMD می‌گوید که می توانید بازی های مدرن را با وضوح 1080p بدون نیاز به کارت گرافیک اختصاصی بازی کنید.

این یک دستاورد بسیار قابل توجه است و می‌تواند به معنای لپ‌تاپ‌های بازی باریک و سبک باشد که می‌توانند بازی‌های سنگین را (با پشتیبانی از HDR و AMD FreeSync برای بوت کردن) اجرا کنند. همچنین می‌تواند شوک بزرگی به بازار لپ‌تاپ‌های گیمینگ اقتصادی داشته باشد، زیرا بدون GPU اختصاصی، لپ‌تاپ‌ها باید قیمت بسیار کمتری داشته باشند.

AMD FreeSync
معرفی قابلیت AMD FreeSync

عملکرد چشمگیر نسبت به پردازنده‌های اینتل

AMD طبق عادت معمول خود، نمودارهایی دقیق نمایش داد که نشان می‌دهند چگونه AMD رده بالا Ryzen 7 6800U در بازی‌های خاصی در برابر Intel Core i7-1165G7 عمل می‌کند. طبق این نمودارها عملکرد اجرای بازی محصول جدید AMD تا سه برابر در Doom Eternal (در رزولوشن 1080p با گرافیک کم) و تا 1.8 برابر در Fortnite (در 1080p در تنظیمات متوسط) بهتر از محصول رقیب است.

واضح است که نمی‌توانید بازی‌های سنگینی مانند Far Cry 6 را در گرافیک فوق‌العاده اجرا کنید و تجربه خوبی داشته باشید، اما برای یک GPU یکپارچه، این‌ها ادعاهای بسیار قابل توجه هستند. با این حال، با فناوری FidelityFX Super Resolution AMD، این شرکت قول حدود 59 فریم در ثانیه در 1080p با تنظیمات متوسط را داده است ​​(به گفته AMD در مقایسه با خاموش بودن FidelityFX، عملکرد بیش از 50 درصد بیش‌تر است).

AMD FidelityFX
معرفی فناوری گیمینگ FidelityFX

عمر باتری 24 ساعته برای لپ‌تاپ‌ها

AMD همچنین ادعا می کند که راندمان انرژی پردازنده های Ryzen 6000 باید به عمر باتری بسیار چشمگیر لپ تاپ ها منجر شود، ظاهراً تا 24 ساعت هنگام پخش ویدیوهای محلی.

ویژگی‌های جدید مدیریت انرژی و چارچوب کنترل توان تطبیقی ​​جدید باید این پردازنده‌ها را قادر می‌سازد که فقط در صورت نیاز از انرژی زیادی استفاده کنند و در صورت عدم استفاده برای کارهای فشرده، در مصرف انرژی (و عمر باتری) صرفه‌جویی کنند.

مجدداً، طبق نمودارهای AMD، CPUهای سری 6000 در هنگام کنفرانس ویدیویی 30٪ انرژی کمتری نسبت به سری 5000 مصرف می کنند، هنگام مرور با استفاده از گوگل کروم 15 درصد انرژی کمتر و هنگام پخش نت‌فلیکس از طریق کروم 40 درصد انرژی کمتری مصرف می‌کنند.

با توجه به اینکه عمر باتری لپ تاپ بزرگترین نگرانی مردم هنگام خرید یک دستگاه جدید است، این وعده‌ها بسیار هیجان انگیز هستند.

پردازنده های لپ‌تاپ سری Ryzen 6000 همچنین از USB4، PCI-E Gen 4، DDR5 و LPDDR5 RAM و Wi-Fi 6E پشتیبانی می‌کنند.

با توجه به اینکه انتظار می رود بیش از 200 لپ تاپ پریمیوم در سال 2022 با پردازنده های موبایل سری 6000 AMD عرضه شوند (از فوریه به بعد)، مطمئناً به نظر می‌رسد AMD در حوزه لپ‌تاپ‌ها بر اینتل فشار فوق‌العاده وارد خواهد کرد و این می‌تواند به یک دردسر واقعی برای تیم بلو تبدیل شود. مگر اینکه اینتل برای رقابت چیزی در آستین خود داشته باشد؛ باید منتظر کنفرانس اینتل باشیم.