Web Analytics Made Easy - Statcounter
AMD

AMDحالا برای اولین بار در تاریخ، ارزش بازار بیشتری نسبت به اینتل دارد

افزایش ناگهانی ارزش بازار AMD به خاطر تصاحب 49 میلیارد دلاری Xilinx در روز دوشنبه، 15 ماه پس از اعلام این حرکت بود. تغییر در قیمت سهام شرکت‌ها 40 درصد اضافی به معامله اضافه کرد. زمانی که AMD برای اولین بار قصد خود را فاش کرد، زایلینکس 35 میلیارد دلار ارزش داشت.

این خرید یکی از بزرگترین خریدهای تاریخ فناوری است که پس از  معامله Dell با پرداخت 67 میلیارد دلار برای EMC در سال 2015 و خرید اخیر مایکروسافت یعنی اکتیویژن به قیمت 68/7 میلیارد دلار، قرار دارد.

این معامله به این معنی بود که به ازای هر سهم زایلینکس که یک سهامدار در اختیار داشت، آن‌ها 1/7234 سهم جدید AMD دریافت کردند و در نتیجه، تعداد کل سهام AMD به 1/628 میلیون افزایش یافت.

افزایش تعداد سهام باعث شد ارزش بازار AMD به 197/75 میلیارد دلار افزایش یابد و 51 میلیون دلار از 197/24 میلیارد دلار اینتل عبور کند.

این یک ماه خوب برای AMD بود. تیم قرمز علاوه بر پشت سر گذاشتن ارزش بازار اینتل، رکورد 25/6 درصد از کل بازار x86 را به دست آورد. البته اینتل همچنان دارای سه چهارم سهم بازار x86 است و CPU های آن در 70 درصد رایانه‌های شخصی یافت می‌شود و درآمد و سود بیشتری نسبت به AMD به دست می‌آورد. اما سازنده رایزن اخیراً با قدرت از پیشروی آن‌ها جلوگیری می‌کند و انتظار می‌رود پس از عرضه Zen 4 در اواخر سال جاری میلادی، رقابت دو شرکت از این هم جالب‌تر شود.