Web Analytics Made Easy - Statcounter
Alibaba Cloud پس از 11 سال فعالیت بالاخره به سوددهی رسید

Alibaba Cloud پس از 11 سال فعالیت بالاخره به سوددهی رسید

برای نخستین‌بار از زمان بنیان‌گذاری در سال ۲۰۰۹، برای این شرکت سوددهی کرد.

سود دهی پس از ۱۱ سال

علی بابا Cloud زیرشاخه‌ی غول بزرگ تجارت الکترونیکی در چین و فعال در حوزه‌ی رایانش ابری، بس از بنیانگذاری در سال ۲۰۰۹ برای نخستین بار اعلام کرد که در سه‌ماهه‌ی منتهی به مارس ۲۰۲۰ در تاریخ به سوددهی رسیده است. علی بابا می‌گوید دستاورد جدید واحد ابری‌اش تا حدی نتیجه‌ی تحقق ‌بخشیده‌شدن به استراتژی صرفه‌جویی‌ به مقیاس یا مزیت مقیاس (Economies of Scale) است.

بازار چین، برگ برنده

امروزه، علی بابا کلاد در حوزه‌های مختلفی ازجمله دیتابیس، حافظه‌های ‌ذخیره‌سازی، ابزارهای تجزیه‌و‌تحلیل کلان‌داده (بیگ‌دیتا)، امنیت، یادگیری ماشین و سرویس‌های حوزه‌ی اینترنت اشیاء (IoT) فعالیت می‌کند و توانسته است در چند سال اخیر بازار زیرساخت‌های ابری چین را ازآنِ خود کند.

پیش به سوی بازار های جهانی

آمار نشان می‌دهد سهم علی بابا Cloud از زیرساخت‌های ابری در سطح جهان سیری صعودی طی می‌کند. تا سال ۲۰۱۹، این غول حوزه‌ی رایانش ابری با داشتن ۹ درصد از سهم بازار و ارائه‌ی خدمات حوزه‌ی IaaS، به سومین شرکت بزرگ مبتنی‌بر رایانش ابری در دنیا تبدیل شده بود. براساس آمار مؤسسه‌ی Gartner، علی بابا کلاد در پشت سر آمازون و مایکروسافت قرار دارد.

تاثیرات همه گیری

همه گیری ویروس کرونا مشکلات متعددی برای صنایع مختلف ایجاد کرد؛ بااین‌حال باعث رشد درخورتوجه حوزه‌ی رایانش ابری و استفاده‌ی بیشتر مردم از ابزارهای دیجیتالی در دنیا شد؛‌ زیرا قرنطینه‌های ناشی از کووید ۱۹ باعث شدند فعالیت‌های آفلاین مردم به‌ حالت آنلاین دربیاید و میزان وابستگی به زیرساخت‌های ابری افزایش پیدا کند.

رامتین نورمحمد