Web Analytics Made Easy - Statcounter
رشد بازار دیتاسنترهای ابری در سال 2022

رشد مراکز داده در سال 2022 از رکورد سال 2021 نیز فراتر خواهد رفت

بررسی‌های آماری نشان می‌دهد قطعا سال 2022 برای مراکز داده بهتر از سال گذشته خواهد بود
بررسی‌های آماری نشان می‌دهد قطعا سال 2022 برای مراکز داده بهتر از سال گذشته خواهد بود

پس از یک سال بسیار موفق و رکورد رشد خدمات ابری جهان در سال 2021، بررسی‌ها نشان می‌دهد مراکز داده در سال 2022 از سال گذشته نیز پیشی خواهند گرفت. به طوری که تقریباً نیمی از مراکز داده در حال ساخت حتی قبل از تکمیل اجاره داده می‌شوند.

رشد مستمر بخش مرکز داده در گزارش‌های جدید CBRE، JLL و گروه تحقیقات بیان شده است که می‌گویند تقاضای بالا برای خدمات اپراتورهای فوق‌مقیاس رایانش ابری و شبکه‌های اجتماعی به ادامه سرمایه‌گذاری گسترده در زیرساخت‌های دیجیتال در سال جاری منتج خواهد شد.

پت لینچ، مدیر اجرایی راهکارهای مرکز داده  در گروه CBRE می‌گوید: «ما انتظار داریم در سال 2022 تقاضای گسترده برای مرکز داده از سوی ارائه‌دهندگان خدمات ابری و شرکت‌های رسانه‌های اجتماعی ادامه یابد، زیرا این شرکت‌ها برای ایجاد زیرساخت دیجیتال خود برای حمایت از تقاضا برای خدمات ابری، متاورس و سایر جوامع دیجیتالی رقابت می‌کنند.»

تعداد مراکز داده در آن بازارهای برتر 17 درصد نسبت به سال گذشته رشد کرد، حتی با کاهش نرخ مراکز داده خالی به 7/2 درصد، که نشان می‌دهد تقاضا از ساخت‌وسازهای جدید پیشی گرفته است. به گفته CBRE، رشد زیادی در راه است، زیرا توسعه‌دهندگان 727.6 مگاوات تاسیسات در دست ساخت دارند. این میزان 47 درصد بیش‌تر از رکورد حجم اجاره در سال 2021 است، اما واضح است که در سال ۲۰۲۲ تقاضای بیش‌تری وجود دارد. CBRE گزارش می دهد که حدود 44 درصد از فضای در حال ساخت – حدود 320 مگاوات – از پیش اجاره شده است.

300 مرکز داده فوق‌مقیاس دیگر در راه است

داده‌های گروه تحقیقاتی سینرژی، رشد سریع تعداد مراکز داده را برای اپراتورهای فوق‌مقیاس (Hyperscale) پیش‌بینی می‌کند. سینرژی می‌گوید این شرکت‌ها قصد دارند حداقل 314 مرکز داده جدید بسازند. تعداد مراکز داده در مقیاس عظیم، در مدت سه سال از 1000 خواهد گذشت و به رشد خود ادامه خواهد داد.

متا در ماه گذشته دو پردیس مرکز داده جدید را معرفی کرد، پردیس 800 میلیون دلاری در کانزاس سیتی و پردیس 800 میلیون دلاری دیگر در تگزاس. هر دو افتتاحیه تنها یک ماه پس از بهره‌برداری متا از پردیس جدید 800 میلیون دلاری در آیداهو صورت گرفت.

جان دینسدیل، تحلیلگر ارشد در گروه تحقیقاتی سینرژی، گفت: «آینده برای اپراتورهای فوق‌مقیاس روشن به نظر می‌رسد، با رشد سالانه دو رقمی در کل درآمدها که تا حد زیادی توسط درآمدهای ابری حمایت می‌شود که در محدوده 20 تا 30 درصد در سال رشد خواهد کرد.» . این به نوبه خود باعث رشد قوی در سرمایه به طور کلی و به طور خاص در مخارج مرکز داده خواهد شد. ما رشد سریع مداوم را در سراسر اکوسیستم مرکز داده در مقیاس فوق‌العاده پیش‌بینی می‌کنیم. شرکت‌هایی که می‌توانند با موفقیت آن اکوسیستم را با ارائه محصولات خود هدف قرار دهند، دلایل زیادی برای خوش بینی دارند.

این تحقیق بر اساس تجزیه و تحلیل ردپای مرکز داده و برنامه‌های 19 شرکت بزرگ خدمات ابری و اینترنتی جهان، از جمله بزرگترین اپراتورها در IaaS، PaaS، SaaS، موتورهایجستجو، شبکه‌های اجتماعی، تجارت الکترونیک و بازی است. شرکت‌هایی که بیشترین نقش را در تولید مراکز داده آینده دارند، آمازون، مایکروسافت، متا و گوگل هستند.