Web Analytics Made Easy - Statcounter
طرح جدید اتحادیه اروپا، تولیدکنندگان را ملزم به استفاده از شارژر تایپ سی می‌کند

طرح جدید اتحادیه اروپا، تولیدکنندگان را ملزم به استفاده از شارژر تایپ سی می‌کند

بر اساس پیشنهاد جدید کمیسیون اتحادیه اروپا، ممکن است اروپا همه تولید کنندگان را ملزم به استفاده از شارژر تایپ سی برای همه گوشی‌ها و دستگاه‌های الکترونیکی کند. هدف آن کاهش ضایعات الکترونیکی و ناراحتی مصرف‌کننده ناشی از شارژرهای مختلف و ناسازگار است که هنوز در حال استفاده هستند؛ کمیسیون همچنین از تولیدکنندگان می‌خواهد تا فروش شارژرها با دستگاه‌های الکترونیکی را از هم جدا کنند.

بر اساس این گزارش، «با پیشنهاد امروز … USB تایپ C به پورت استاندارد برای همه تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها، دوربین‌ها، هدفون‌ها، بلندگوهای قابل حمل و کنسول‌های بازی دستی تبدیل می‌شود.»

اتحادیه اروپا اعلام کرد که همکاری با بخش صنعت در دهه گذشته انواع پورت شارژرهای تلفن همراه را از 30 به 3 عدد کاهش داده است. یکی از این سه پورت لایتنینگ اپل است که حدود 20 درصد از دستگاه‌های فروخته شده در اروپا از آن استفاده می‌کنند. بر اساس بیانیه معاون اجرایی مارگرت وستاگر، اتحادیه اروپا امیدوار است این وضعیت را تغییر دهد:

مصرف کنندگان بین المللی از انبوه شارژرهای ناسازگار بسیار ناراضی بودند. ما زمان زیادی به صنعت دادیم تا راه حلی را ارائه دهد، اکنون زمان اقدامات قانونی برای شارژر فرا رسیده است. این یک پیروزی مهم برای مصرف کنندگان و محیط زیست ما و مطابق با آرزوهای سبز و دیجیتالی ما است.

هنگامی که اتحادیه اروپا سال گذشته برای اولین بار به طرح شارژر مشترک رای داد، اپل بیانیه ای صادر کرد و گفت که «این پیشنهاد نوآوری‌ها را خفه می‌کند» و موضع آن تغییر نکرده است. سخنگوی اپل گفت:«ما همچنان نگران هستیم که مقررات سختگیرانه ای که تنها یک نوع اتصال را اجباری می‌کند، نوآوری را خنثی کند نه اینکه آن را تشویق کند، که به نوبه خود به مصرف کنندگان در اروپا و سراسر جهان آسیب می‌رساند.»

با این حال، از زمان عرضه آیفون 12، اپل استفاده از شارژرها را در جعبه متوقف کرده است، چیزی که به گفته وی 861000 تن مس، روی و قلع را ذخیره می‌کند. خود اپل در حال حاضر از شارژر تایپ سی در آخرین لپ تاپ‌های مک بوک خود و برخی از مدل‌های iPad استفاده می‌کند، زیرا این استاندارد از شارژ ولتاژ بالاتر مورد نیاز برای دستگاه‌های بزرگتر پشتیبانی می‌کند.

تقریباً همه گوشی‌های هوشمند اندرویدی از شارژر تایپ سی استفاده می‌کنند و بسیاری از مدل‌های سامسونگ و سایر برند‌ها با کابل شارژ اما بدون شارژر به فروش می‌رسند. در کل، حدود 420 میلیون تلفن همراه و سایر دستگاه‌های الکترونیکی قابل حمل در سال گذشته در اروپا فروخته شده است.­­­­­­­­­­­

به گزارش بلومبرگ، اتحادیه اروپا سالانه 12000 تن شارژر را دور می‌ریزد، که بسیاری از آن‌ها بدون استفاده هستند. در عین حال، مصرف کنندگان حدود 2/4 میلیارد یورو (2/8 میلیارد دلار) برای شارژرهای مستقل که همراه دستگاه‌ها نیستند هزینه می‌کنند. این قانون هنوز در مراحل پیشنهادی است و باید توسط قانون گذاران و دولت‌های اتحادیه اروپا تصویب شود.

رامتین نورمحمد