Web Analytics Made Easy - Statcounter

۸ مزایا و معایب گوگل ویس که باید بدانید!

گوگل ویس چیست

گوگل ویس چیست؟

گوگل ویس (Google Voice)، نام سرویس VoIP این شرکت می باشد. این سرویس در سال 2009 تاسیس شد و از آن زمان برای همه به صورت رایگان عرضه شده و در اختیار عموم قرار گرفته است. به کمک گوگل ویس، کاربران می‌توانند از یک شماره تلفن، در چند دستگاه مختلف (تلفن همراه، تبلت و…) استفاده کنند.

به این ترتیب دیگر مجبور نیستید برای خود چندین شماره مختلف مثل شماره دفتر، تلفن همراه و خانه در نظر بگیرید. با Google Voice، هر زمان که با شماره شما تماس گرفته شود، هر تلفن و دستگاهی را که با سرویس همگام کرده باشید، زنگ می زند. اگر قبلاً شماره‌ای دارید و ترجیح می‌دهید با دردسر تعویض شماره‌ها رو به رو نشوید، Google Voice به شما امکان این را می‌دهد که شماره فعلی خود را به جیمیل شخصی خود منتقل کنید.

بدون هزینه استفاده، تماس و پیامک رایگان با ایالات متحده و کانادا، و همچنین تماس های بین المللی ارزان، ویس گوگل راهی آسان برای به حداقل رساندن هزینه‌های زیاد و سرسام اور انواع تماس های تلفن می باشد. اما آیا می توانید به این سرویس به عنوان راه ارتباطی اصلی خود اعتماد کنید؟ در نگاه اول به نظر می رسد که Google Voice به تنهایی تمامی انتظارات شما را در این زمینه براورده کند و سازندگان آن، به همه نکات توجه کرده باشند.

با این حال، مانند بسیاری از سرویس‌ها، گوگل ویس نیز دارای معایب و نقص هایی نیز می باشد. تا حدی که برخی از عیب های این سرویس ممکن است شما را وادار کنند قبل از اعتماد به این سرویس برای نیازهای ارتباطی و مخابراتی اولیه خود با دقت بیشتری تصمیم گیری کنید.

مزایای سرویس گوگل ویس

1) امکان برقراری تماس از طریق یک شماره با تلفن های مختلف

یکی از مهمترین نقاط قوت و دلایل اصلی فروش گوگل ویس این است که می‌توانید از همه دستگاه‌های خود، تنها با یک شماره تلفن، تماس برقرار کنید. پس از ایجاد حساب گوگل ویس، یک شماره تلفن اختصاصی از سوی برنامه ارسال و در اختیار شما قرار می گیرد. شما می توانید از لیست شماره تلفن های موجود با گزینه انتخاب کدهای منطقه خاص از سراسر کشور، شماره مورد نظر خود را انتخاب کنید. مطابق تصویر زیر می توانید اعداد یا ترکیب حروف خاصی را بر اساس صلاحدید خود جستجو کنید.

ویس گوگل

سپس این شماره جدید را می توان به تلفن همراه خارجی خود، تلفن منزل، تلفن محل کار یا هر خط اضافی که در اختیار دارید، اختصاص داد. هر زمان که شخصی با شماره گوگل ویس شما تماس می گیرد، همه دستگاه های متصل شده به حساب شما زنگ خورده و تماس را اعلام می کنند.

همچنین می‌توانید از همه این دستگاه‌ها، حتی از طریق رایانه خود، تماس‌های خروجی برقرار کنید. مهم نیست از کدام دستگاه شماره گیری می کنید، شناسه تماس گیرنده، شماره Google Voice جدید شما را می بیند و تشخیص می دهد. این ویژگی باعث می‌شود که همیشه راحت‌تر از ارتباطات خود مطلع شوید و در هر لحظه در دسترس باشید. حتی به شما امکان می‌دهد برای راحتی بیشتر از رایانه خود نیز بهره مند شوید.

2) یکپارچه سازی دیجیتالی

شما نه تنها امکان این را دارید که از همه دستگاه‌های خود تماس برقرار کنید، بلکه محیط گوگل ویس، به نحوی طراحی شده که اکثر افراد، بدون هیچ آموزش خاصی می توانند به راحتی از آن استفاده کنند. همچنین به کمک این سرویس می توانید انواع پیام‌های متنی (SMS) را دریافت و ارسال کنید و به پست‌های صوتی و سابقه تماس خود به راحتی دسترسی داشته باشید.

علاوه بر این موارد، قادر هستید تماس‌های ویدیویی برقرار کنید. همچنین می‌توانید فرایند برقراری تماس را کاملاً در رایانه خود انجام دهید یا یک برنامه Android یا iOS را دانلود کرده تا به همه این خدمات دسترسی داشته باشید.

البته در بازار برنامه های دیگری وجود دارد که به شما امکان می‌دهد از طریق رایانه خود پیامک ارسال کنید. ولی اکثر این نرم افزارها به یک برنامه جانبی برای نصب روی تلفن و اتصال به دستگاه شما متکی هستند. Google Voice به شما این امکان را می‌دهد که اگر تلفن شما دچار سرقت یا خرابی شود، بتوانید از طریق شماره Google خود به صورت آنلاین پیام ارسال کنید.

google voice چیست
ارسال پیام صوتی و متنی

اگر تمایل ندارید به پست های صوتی گوش دهید، گوگل ویس رونوشت‌های مکتوب پیام های صوتی را برای شما ارائه می دهد. البته اگر در اجرای این فرمان مشکلی پیش آمد می توانید به پیام های صوتی نیز گوش دهید. فراتر از قابلیت استفاده و عملکردهای تماس، Google Voice حتی دارای برخی ویژگی های اضافی مانند توانایی ویرایش پیام های صوتی برای تماس گیرندگان می باشد. این سطح از یکپارچگی دیجیتال به شما این امکان را می دهد که دیگر هرگز تماسی را از دست ندهید.

3) آیا می خواهید شماره خود را حفظ کنید؟ شماره پورت Google Voice

ممکن است شما قبلاً شماره تلفن همراه خاصی را برای خود در نظر گرفته باشید. در صورت نیاز به خط جدید احتمالا ترجیح می‌دهید با مشکل چاپ کارت‌های ویزیت جدید و تغییر تمام اطلاعات تماس خود دست و پنجه نرم نکنید. به همین جهت Google Voice به شما این امکان را می‌دهد تا شماره فعلی خود را منتقل یا به اصطلاح دایورت کنید.

مهم است بدانید که پس از انتقال خط جدید به شماره قدیمی شما، هر شماره اختصاصی Google Voice مرتبط با حساب شما نیز ظرف 90 روز حذف خواهد شد. با وجود قابلیت استفاده از شماره فعلی، Google همه ویژگی های یک سرویس ارتباطی فوق العاده را یکجا برای شما مهیا کرده است. با این حال، انتقال داده ها در این حجم وسیع، محدودیت های خاص خود را دارد. همانطور که در بخش معایب این سرویس به آن اشاره کرده ایم.

4) انعطاف پذیری در تماس

گوگل ویس مجموعه‌ای قدرتمند از ابزارهای کاربردی را برای افزایش کارایی سرویس تلفن شما ارائه می‌کند. این سرویس همواره به دنبال راه هایی برای افزایش کیفیت تماس های تلفنی خود است. قبل از پاسخ دادن به تماس، Google Voice با دسترسی به دفترچه تلفن شما که قبلا ثبت کرده اید، نام تماس گیرنده را نمایش می دهد.

اگر شماره تماس گیرنده در لیست شما ثبت نباشد، Google Voice از تماس‌گیرنده می‌خواهد نام خود را برای شما ارسال کند. شما حتی می توانید قابلیتی را فعال کنید تا هر تماس گیرنده مجبور باشد یک شناسه صوتی از خود ارائه دهد.

پس از وصل کردن تماس، گوگل ویس به شما این امکان را می‌دهد که دستگاه‌ خود را در طول تماس تلفنی بدون هیچ وقفه‌ای تغییر دهید. به یاد داشته باشید که یک شماره شما همیشه می‌تواند به بیش از یک دستگاه مرتبط شود. اگر تلفن همراه شما در شرف خاموش شدن است، می توانید برای ادامه مکالمه، تماس را به تلفن میز یا حتی رایانه خود انتقال دهید.

Google Voice حتی به کاربران این امکان را می دهد که به راحتی تماس های تلفنی خود را از طریق یک برنامه مبتنی بر وب ضبط کنند. در نهایت می توانید مکالمات ضبط شده را در هر زمانی که بخواهید، مجددا گوش دهید.

معایب سرویس گوگل ویس

1) عدم امکان برقراری تماس اضطراری

احتمالاً بزرگترین نقص سرویس گوگل ویس به عنوان خط تلفن اصلی، ناتوانی در برقراری تماس اضطراری است. اگر تصمیم دارید سرویس برقراری تماس خود را به Google Voice منتقل کنید، باید جایگزینی برای برقراری تماس های اضطراری نیز در نظر بگیرید. مطابق تصویر زیر این مورد در شرایط و خدمات Google Voice بیان شده است.

استفاده از گوگل ویس در ایران

2) در هنگام بروز مشکلات، پشتیبانی واقعی وجود ندارد

اگر خط، شماره تلفن یا خدمات کلی شما مشکلی دارد، معمولاً می توانید با نماینده شرکت یا اپراتور خدمت دهنده تلفن خود تماس بگیرید. همچنین می توانید ایمیل بزنید یا حضوری صحبت کنید. متأسفانه، Google هیچ گونه خدمات مستقیم را برای هیچ سرویس مرتبط با Google Voice ارائه نمی دهد. با اینحال اگر این سرویس را از مجموعه جک‌بلک خریداری کنید، کارشناسان این مجموعه براساس تجربه چندساله خود شما را راهنمایی خواهند کرد.

کاربران در صورت بروز مشکل، می‌توانند به صفحه راهنمای آنلاین Google که حاوی پاسخ‌هایی برای سؤالات یا مسائل متداول است، مراجعه کنند. علاوه بر این، اگر مشکلی دارید که در هیچ یک از سوالات متداول مطرح نشده است، کاربران می‌توانند در تالار گفتمان راهنمای Google Voice مشکل خود را مطرح کنند.

البته معمولا گوگل بازخورد مستقیم و سریعی ارائه نمی‌کند. جالب است بدانید ساده‌ترین راه برای تماس مستقیم با Google پیام صوتی است. با این حال، به نظر می رسد کاربران بیش از یک روز، بدون پاسخ مستقیم از طرف گوگل باقی بمانند. مدتی پیش کاربران مشکلاتی را در مورد شماره تلفن‌های تکراری گزارش کردند.

اینکه شماره Google Voice آنها توسط کاربر دیگری نیز استفاده می‌شود و تاریخچه تماس یا اطلاعات متنی ارسالی آنها از بین می رود. فقدان خط پشتیبانی مستقیم، حل سریع مشکلاتی را که به وجود می آید، دشوار می‌کند و می‌تواند به قیمت قطع شدن موقت سرویس تلفن شما تمام شود.

3) پیام های چند رسانه‌ای پیچیده

گوگل ویس از انعطاف‌پذیرترین و یکپارچه‌ترین سرویس های دیجیتال پشتیبانی می‌کند. گوگل ویس حتی می‌تواند از سرویس استاندارد پیام کوتاه یا SMS برای ارسال و دریافت پیام‌های متنی استفاده کند. پیام های تصویری می‌توانند ارسال شوند، اما تصویر در پیوندی قرار می گیرد که به طور مستقیم در پیام تعبیه شده است.

با این حال بعضی اوقات، Google Voice برای ارسال و دریافت پیام ‌های پیشرفته‌تر مانند عکس های پر حجم، ویدیو یا حتی پیام ‌های گروهی با چندین گیرنده به مشکل می‌خورد. این موضوع به این دلیل است که گوگل ویس به تنهایی از سرویس پیام رسانی پیشرفته تر یا MMS استفاده و پشتیبانی نمی کند.

برای ارسال یا دریافت ارتباطات MMS، باید Google Hangouts، یکی دیگر از ابزارهای ارتباطی ارائه شده توسط Google را نیز به سرویس اضافه کنید. Hangouts به طور خاص برای رقابت با سرویس های مشابه خود مانند اسکایپ و سایر پیام‌ رسان های چندرسانه ‌ای ایجاد شده است.

4) میزان اطمینان

همانطور که می دانید، خوشبختانه سرویس گوگل ویس توسط یکی از بزرگ‌ترین غول‌های فناوری اداره می‌شود. به همین جهت نباید نگرانی زیادی در مورد قطعی‌ها و مشکلات زیاد وجود داشته باشد. زیرا سرور های Google دائما در حال چک شدن توسط افراد متخصص هستند.

با این حال، حتی برای گوگل نیز بی سابقه نیست که مشکلاتی با خدمات خود نسبت به مشتریان داشته باشد. مثلا در سال 2014 مشاهده شد که سرور ها به طور غیرمنتظره ای از کار افتادند. اگر در آن زمان کاربر گوگل ویس بودید، در طول این قطعی نمی‌توانستید هیچ ارتباطی ایجاد یا دریافت کنید.

فراتر از اهمیت قابل اعتماد بودن، مهم است که هنگام انتقال شماره خود به گوگل ویس، محدودیت‌ها را بررسی کنید. در حالی که همچنان گوگل ویس یک سرویس ارزان است، اگر بخواهید شماره ثابت خود را به سرویس اضافه کنید، Google یک بار هزینه انتقال 20 دلاری را از شما دریافت می کند. اما مشکل اصلی، عدم توانایی در انتقال شماره تلفن ثابت یا VoIP است.

با شماره تلفن های همراه، این فرآیند را می توان در یک مرحله از طریق صفحه Google Voice انجام داد. با این حال، اگر به دنبال ثبت شماره تلفن ثابت خود هستید، ابتدا باید آن را به یک شرکت مخابراتی تلفن همراه منتقل کنید، که در نهایت توسط Google Voice پذیرفته شود.

آیا گوگل ویس ارزش خرید کردن دارد؟

گوگل ویس مجموعه ای جذاب از ویژگی های منحصر به فرد را به کاربران خود ارائه می دهد. گوگل به کاربران امکان می دهد به صورت کامل خدمات دریافتی خود را شخصی سازی کنند و بر اساس صلاحدید خود، از امکانات برنامه استفاده بکنند. با قابلیت زنگ زدن هر تلفن از یک شماره و یکپارچه سازی دیجیتالی گسترده، دیگر نگران از دست دادن تماس نخواهید بود.

مگر اینکه با یک اتفاق نادر یا مشکل غیرمنتظره دیگری مواجه شوید که ممکن است با عدم پشتیبانی مستقیم، مشکل به سرعت حل نشود. با اضافه شدن چند نرم افزار جانبی و مکمل به این سرویس، گوگل ویس یک تجربه منحصر به فرد را به شما ارائه می دهد.

آیا گوگل ویس برای ایرانیان مفید است؟

گوگل ویس با توجه به اینکه به کاربران ایرانی امکان می‌دهد که به یک شماره آمریکا با قیمتی به صرفه دست یابند و همچنین از تحریم‌ها عبور کنند، قطعا سرویس جذاب و باارزشی محسوب می‌شود. این سرویس بر روی تلگرام، واتساپ، صرافی های ارز دیجیتال، توییتر و … کاربرد دارد. خرید گوگل ویس از مجموعه جک‌بلک به تمام کاربران پیشنهاد می‌شود.

آیا استفاده از گوگل ویس در ایران امکان‌پذیر است؟

بله، با رعایت نکات شامل استفاده از ایپی غیر ایران و همچنین استفاده هرماه از این شماره می‌توانید با خیال راحت از آن استفاده کنید.