Web Analytics Made Easy - Statcounter
ماینر ارز دیجیتال - ماینینگ

کاهش 40 درصدی مصرف برق ماینرها

پس از افت شدید در ماه ژوئن، قیمت بیت کوین به حدی پایین آمده است که ماینرها را به کاهش مصرف برق سوق داده است. بر اساس برآوردهای مصرف سالانه برق توسط الکس دی وریس، اقتصاددان ارز دیجیتال در وب سایت خود digiconomist.net، طی دو هفته گذشته، مصرف انرژی بیت کوین بیش از یک سوم کاهش یافته است.

مصرف انرژی سالانه بیت کوین از حدود 204 تراوات ساعت (TWh) در 21 خردادماه به حدود 132 تراوات ساعت در سال در 2 تیرماه کاهش یافته است. اما با وجود اینکه مصرف برق آن کاهش یافته است، هنوز هم بسیار بالا و تقریباً معادل میزان برق مصرفی کل کشور آرژانتین در یک سال است.

اینکه شبکه بیت کوین چقدر انرژی مصرف می کند به ارزش آن بستگی دارد. هرچه ارزش بیشتری داشته باشد، انگیزه بیشتری برای ماینرها وجود دارد تا فعالیت خود را افزایش دهند. قیمت بیت کوین در نوامبر 2021 به اوج خود رسید و به حدود 69000 دلار رسید. پس از آن اوج، دی وریس تخمین زد که مصرف برق سالانه بلاکچین بین 180 تا 200 تراوات ساعت متغیر است. این تقریباً همان مقدار برقی است که هر سال توسط تمام مراکز داده در جهان مصرف می‌شود!

با این که ارزش بیت کوین ماه هاست که روند نزولی به خود گرفته است، این موضوع منجر به کاهش فوری مصرف انرژی نشد، زیرا قیمت بالاتر از یک آستانه کلیدی باقی ماند. بر اساس تحقیقی که در سال گذشته منتشر شد، اگر قیمت بالای 25200 دلار باقی بماند، شبکه بیت‌کوین می‌تواند عملیات ماینینگ را که سالانه حدود 180 تراوات ساعت مصرف می‌کنند، حفظ کند. از آنجایی که ماینرها قبلاً روی ماشین‌های خود سرمایه‌گذاری کرده‌اند، احتمالاً تا زمانی که بتوانند کسب سود هر چند جزئی کنند، به کار خود ادامه خواهند داد.

مشکل این است که اگر قیمت بیت‌کوین خیلی پایین بیاید، ماینرها در خطر ضرر در هزینه‌های برق هستند. بنابراین ممکن است دستگاه‌های قدیمی‌تر و کم‌بازده را که در حال زیان‌آور شدن هستند، متوقف کنند، چیزی که اکنون در حال رخ دادن است. ارزش بیت کوین از 23 خردادماه به زیر 24000 دلار رسیده است. دی وریس در آن روز گفت: «ما به سطوح قیمتی می‌رسیم که برای استخراج‌کنندگان چالش‌برانگیزتر می‌شود. جایی که نه تنها رشد بیشتر آن‌ها را محدود می‌کند، بلکه بر فعالیت‌های روزانه آن‌ها تأثیر می‌گذارد.»

مصرف انرژی اتریوم

موضوع مصرف برق منحصر به بیت کوین نیست. اتریوم نیز از همان فرآیند مصرف انرژی استفاده می‌کند. قیمت این ارز نیز در این ماه به طور مشابه کاهش یافته و میزان مصرف برق اتریوم نیز در روز گذشته تقریباً نصف میزان مصرف برق در اوایل خرداد بود.

فشار زیادی برای پاکسازی رمزارزها صورت گرفته است. برخی از بلاکچین‌ها مصرف انرژی بسیار کمتری دارند، زیرا برخلاف بیت کوین و اتریوم در حال حاضر، از الگوریتم اثبات کار (PoW) برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها استفاده نمی‌کنند.

استفاده از انرژی تجدیدپذیر مشکل را حل نمی‌کند

با این که استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر می‌تواند از انتشار گازهای گلخانه‌ای جلوگیری کند، اما بسیاری همچنان نگران رقابت استخراج‌کنندگان کریپتو با ساکنان اطراف برای برق تجدیدپذیر هستند که باز هم منجر به افزایش انتشار کربن خواهد شد. مشکل تا زمانی که برخی از بلاکچین‌ها مانند بیت کوین به مصرف مقادیر زیاد انرژی ادامه دهند، ادامه خواهد داشت.