Web Analytics Made Easy - Statcounter
دوج کوین

شکایت ۲۵۸ میلیارد دلاری از ایلان ماسک به اتهام اجرای یک طرح هرمی دوج کوین

ماسک و شرکت‌هایش تسلا و اسپیس ایکس، متهم به دستکاری گسترده بازار ارز دیجیتال دوج کوین هستند
ماسک و شرکت‌هایش تسلا و اسپیس ایکس، متهم به دستکاری گسترده بازار ارز دیجیتال دوج کوین هستند

چکیده خبر

ایلان ماسک و شرکت‌هایش بی‌تردید به شکایت‌های قضایی عادت کرده‌اند، اما این مورد احتمالاً بزرگ‌ترین و شاید غیرعادی‌ترین موردی است که آن‌ها با آن دست و پنجه نرم کرده‌اند. شخصی از ایلان ماسک به خاطر اجرای یک طرح هرمی برای حمایت از دوج کوین، ارز دیجیتالی که ماسک اغلب در توییتر آن را تحسین می‌کند، شکایت کرده است.

ایلان ماسک و دوج کوین

به گزارش رویترز، شاکی کیت جانسون شکایت خود را به دادگاه فدرال در منهتن تسلیم کرد و ایلان ماسک، سازنده خودروهای برقی و شرکت گردشگری فضایی را متهم کرد که به دلیل تبلیغ دوج کوین برای بالا بردن قیمت آن دست به شیادی زده‌اند و سپس اجازه سقوط آن را دادند.

در این شکایت آمده است: «مدافعان از سال 2019 می‌دانستند که دوج کوین هیچ ارزشی ندارد و  او برای سود بردن از تجارت خود تبلیغ می‌کند. ماسک از جایگاه خود به عنوان ثروتمندترین مرد جهان برای بهره‌برداری و دستکاری طرح هرم دوج کوین برای کسب سود، قرار گرفتن در معرض و سرگرمی استفاده کرد.

این شکایت افزود:«مدافعان به دروغ و فریبکارانه ادعا می‌کنند که دوج کوین یک سرمایه‌گذاری قانونی است در حالی که اصلاً ارزشی ندارد.»

جانسون می‌خواهد از گروهی از افرادی را که از آوریل 2019 در تجارت دوج کوین ضرر کرده‌اند، نمایندگی کند.

جانسون 86 میلیارد دلار غرامت می‌خواهد که نشان‌دهنده کاهش ارزش بازار دوج‌کوین از ماه مه 2021 به‌علاوه خسارت سه‌برابر 172 میلیارد دلاری است. او همچنین می‌خواهد ماسک و شرکت‌ها را از تبلیغ دوج کوین منع کند و یک قاضی اعلام کند که تجارت دوج کوین طبق قوانین فدرال و نیویورک قمار است.

کمک‌های ایلان ماسک به افزایش قیمت دوج

ماسک که مدت‌ها متهم به تاثیر غیرمستقیم بر قیمت کریپتوها از طریق توییت‌هایش بوده است، در دسامبر 2020 با توییت خود “One Word: Doge” ارزش دوج را به شدت افزایش داد. ماسک در آوریل سال گذشته زمانی که خود را “The Dogefather” نامید، آن را بالاتر برد و دوج کوین را به چهارمین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار تبدیل کرد.

تأثیر ایلان ماسک برای ریزش دوج کوین

با این حال، دستکاری ارزش دوج کوین از سوی ایلان ماسک همیشه با تعریف و تمجید نبوده است: ماسک در حضورش در برنامه زنده شنبه شب گفت که دوج یک «هیجان» بود؛ جانسون ادعا می‌کند که این شروع سقوط کریپتو بود. زیرا در این زمان ارزش آن شروع به کاهش کرد و تقریباً 31 درصد از ارزش خود را در حدود 8 ساعت از دست داد. مانند سایر ارزهای دیجیتال، دوج کوین در حال حاضر در پایین‌ترین قیمت خود در سال‌های اخیر است: 0.0571 دلار، سطحی که از آوریل 2020 مشاهده نکرده است. ارزش بازار آن اکنون 7.6 میلیارد دلار است و اگرچه این رقم کمی نیست، اما با 88 میلیارد دلاری که دوج کوین در اوج خود به آن رسیده است فاصله زیادی دارد