Web Analytics Made Easy - Statcounter

18 مرکز داده در سوئد به دلیل ماین غیرقانونی ارز دیجیتال تعطیل شدند

مراکز داده‌ای که برای برخورداری از معافیت‌های مالیاتی و پولشویی در زمینه استخراج ارز دیجیتال فعالیت می‌کردند، توسط سازمان مالیاتی سوئد تعطیل شدند.

سازمان مالیاتی سوئد (اسکاتورکت) پس از اینکه تشخیص داد تعدادی از مراکز داده در استخراج غیرقانونی رمزارز دخالت دارند، این سایت‌ها را تعطیل کرد.

این تحقیقات از سال 2020 تا 2023 انجام شد و نشان داد که این مراکز داده از مشوق‌های مالیاتی استفاده می‌کنند که برای آن واجد شرایط نیستند.

آژانس مالیاتی سوئد اعلام کرد که این مراکز داده 990 میلیون کرون سوئد (91 میلیون دلار) شامل مالیات بر ارزش افزوده و هزینه‌های اضافی بدهکار هستند.

در گزارش آژانس آمده است که تعیین ماهیت و اهداف مراکز داده در سوئد و شرکت‌ها یا افرادی که از آن‌ها استفاده می‌کنند، دشوار است.

اداره مبارزه با پولشویی در سوئد در سال 2020 قبلاً فعالیت‌هایی مانند استخراج کریپتو را به عنوان یک تهدید شناسایی کرده بود. با این حال، قانون پولشویی در سوئد هنوز مراکز داده مجاز را مستثنی می‌کند و آن‌ها را قادر می‌سازد بدون نظارت کار کنند.

در این گزارش آمده است که فقدان نظارت، مراکز داده را قادر می‌سازد تا تراکنش‌های مالی غیرقانونی، فرار مالیاتی و تسهیل پولشویی را انجام دهند.

پاتریک لیلکویست، رئیس واحد اطلاعات سازمان مالیاتی سوئد گفت: «فضایی برای قانون‌گریزان وجود دارد که فرایند ماینینگ استخراج ارز دیجیتال خود را پنهان کنند و در عوض وانمود کنند که فعالیت‌های تجاری قانونی را انجام می‌دهند.»

به عنوان مثال شرکت‌هایی مانند Datacenter AB و Datorhall AB فعالیت‌های تجاری خود را به ترتیب به عنوان خدمات طراحی گرافیک و مشاوره گزارش کردند تا از پرداخت مالیات اجتناب کنند.

با این حال، بررسی‌ها روی هر دو شرکت نشان داد که 93 درصد از تاریخچه مرور وب Datacenter AB مربوط به رمزنگاری است و تمام زیرساخت‌های محاسباتی Datorhall AB به استخراج ارزهای دیجیتال اختصاص داده شده است.

در ادامه حکم ده مورد از این مراکز داده مورد تجدید نظر قرار گرفت، اما دادگاه‌ها احکام نهایی را در هشت مورد تایید کردند.

رئیس بانک مرکزی سوئد ماه گذشته در مورد ادغام بیت کوین در سیستم مالی این کشور ابراز نگرانی کرد. نگرانی‌ها شامل ماهیت سوداگرانه بیت کوین و پتانسیل آن برای ضررهای قابل توجه سرمایه‌گذاران بود.

در اواخر سال گذشته، Hive Digital Technologies یک مرکز داده رمزنگاری دیگر را در سوئد خریداری کرد. اپراتور مرکز داده دارای مکان‌هایی در سراسر سوئد، ایسلند و کانادا است که انرژی سبز را برای استخراج رمزنگاری ترویج می‌کند.

نروژ همسایه سوئد اخیراً اعلام کرده است که قصد دارد اولین کشور اروپایی باشد که درها را بر روی مراکز داده کریپتو می‌بندد.