Web Analytics Made Easy - Statcounter

حسین گروسی: حداقل ۱۵۰۰ رک از قطب مرکز داده ماکو به شرکت‌های خارجی واگذار می‌شود

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو از تخصیص حداقل ۱۵۰۰ رک از ظرفیت قطب مرکز داده ماکو به شرکت‌های خارجی خبر داد
حسین گروسی - مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو

سومین اجلاس وزرای ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور‌های عضو سازمان اکو به میزبانی وزارت ارتباطات جمهوری اسلامی ایران صبح پنج‌شنبه در هتل اسپیناس افتتاح شد. یکی از اهداف برگزاری این اجلاس رسیدن به راه‌های توسعه همکاری‌های دو و چند جانبه بین کشورهای عضو اعلام شده است.

ماکو قطب چهارم مراکز داده خواهد بود

حسین گروسی، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو که برای شرکت در سومین اجلاس وزرای ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور‌های عضو سازمان اکو در تهران حضور دارد، در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان عنوان کرد: تفاهم نامه‌ای با وزارت ارتباطات و شرکت زیرساخت در خصوص استقرار قطب چهارم دیتاسنتر در منطقه آزاد ماکو داشتیم.

حسین گروسی با بیان اینکه زیرساخت‌های سرمایه گذاری منطقه آزاد ماکو یک موقعیت استثنایی و بین‌المللی است افزود: زیرساخت‌ها در این منطقه برای سرمایه گذاری در بخش دیتاسنتر آماده است.

حسین گروسی - علی اصغر انصاری

صحبت‌های حسین گروسی در حاشیه اجلاس وزرای ارتباطات اکو

وی به برگزاری اجلاس وزرای ارتباطات اکو و نمایشگاه دستاورد‌های ICT اشاره کرد و اظهار داشت:‌ در این نمایشگاه به شرکت‌ها و سرمایه گذاران خارجی در خصوص واگذاری زمین اعلام آمادگی کردیم. همچنین موقعیت استراتژیک و مزیت‌های منطقه در حوزه‌های مختلف از جمله لجستیک به سرمایه گذاران خارجی تبیین شد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با بیان اینکه در بخش دیتاسنتر سه هزار رک برای سرمایه گذاری در نظرگرفته شده است افزود: «حداقل ۱۵۰۰ رک به شرکت‌های خارجی واگذار می‌کنیم.

منطقه آزاد ماکو در بحث ICT و دیتا‌سنتر همچون موقعیت جغرافیایی خود قابلیت هاب بودن را دارد و با توجه به مرزی بودن و دسترسی به اروپا و دریای سیاه پتانسیل قطب دیتاسنتر را دارد.»

محل قرارگیری شهرستان ماکو
ماکو در مرز جمهوری نخجوان و ترکیه قرار گرفته است

گفتنی است به جز استان آذربایجان غربی (منطقه آزاد ماکو)، استان‌های البرز (منطقه آزاد پیام)، خراسان رضوی و فارس سایر نقاط استقرار قطب مراکز داده (Data Center Hub) خواهند بود.

آی تی جو بستری جهت اطلاع رسانی، مدیریت و برگزاری وبینارهای تخصصی و آموزشی شما