Web Analytics Made Easy - Statcounter
کنسول ایکس باکس سری اس و سری ایکس

کاهش ۱۳ درصدی فروش بازی‌های ویدیویی

خلاصه خبر

فروش محتوای بازی‌های ویدیویی در سه ماهه دوم، نسبت به سال گذشته 13 درصد کاهش یافت و سخت‌افزار و لوازم جانبی به ترتیب یک و 11 امتیاز کاهش یافت. در مورد کنسول‌ها، نینتندو سوییچ بیشترین فروش و پلی‌استیشن 5 بیشترین درآمد را داشت. در همین حال، MultiVersus با پشت سر گذاشتن Elden Ring به عنوان پرفروش‌ترین بازی ماه گذشته شناخته شد.

الدن رینگ - elden ring
نمایی از بازی Elden Ring

گزارش گروه تحقیقات بازار NPD در مورد مصرف کنندگان محتوای بازی‌های ویدیویی در ایالات متحده نشان می‌دهد که فروش سخت افزار و لوازم جانبی در سه ماهه دوم به 12.35 میلیارد دلار کاهش یافته است که کاهش 13 درصدی نسبت به سال گذشته را نشان می‌دهد.

دلایل این کاهش ظاهراً شامل محدودیت‌های عرضه کنسول (عمدتاً پلی‌استیشن 5)، کاهش تعداد بازی‌های جدید، افزایش هزینه‌های زندگی و بازگشت سرگرمی‌های حضوری (سفر، شرکت در رویدادهای زنده و غیره) است. با این حال، NPD اشاره می‌کند که فروش هنوز بالاتر از قبل از آغاز همه‌گیری است.

کاهش 13 درصدی فروش بازی

فروش کلی محتوای بازی‌های ویدیویی، از جمله فروش فیزیکی و دیجیتال، DLC ها، تراکنش‌های کوچک و اشتراک در کنسول‌ها، ابر، موبایل، رایانه‌های شخصی و واقعیت مجازی با 13 درصد کاهش در سه ماهه گذشته به 10/97 میلیارد دلار رسید. محتوای اشتراک تنها بخشی بود که دستاوردهای مثبتی را منتشر کرد، در حالی که هزینه بازی‌های موبایلی 12 درصد کاهش یافت.

کاهش جزئی فروش کنسول بازی

فروش سخت‌افزار بازی‌های ویدیویی در سه ماهه گذشته نسبتا ثابت باقی ماند و تنها یک درصد در سال گذشته کاهش یافت. خانواده نینتندو سوییچ بیشترین فروش را داشته است، در حالی که پلی استیشن 5 بیشترین فروش دلاری را در این دوره داشته است. هزینه خرید لوازم جانبی بازی‌های ویدیویی در سه ماهه دوم 11 درصد کاهش یافت که عمدتاً به دلیل کاهش فروش دسته‌های کنترلر بازی بود.

پرفروش‌ترین بازی‌ها

در ماه گذشته، MultiVersus  توانست Elden Ring را به عنوان پرفروش‌ترین بازی ویدیویی کنار بزند، آن هم در حالی که تنها 10 روز از زمان انتشار آن گذشته بود. با این که MultiVersus یک بازی رایگان برای بازی است، اما ریزتراکنش‌های درون بازی همراه با Founders Packs حاوی بلیط‌های شخصیت‌ها که برای باز کردن قفل مبارزان استفاده می‌شوند، به آن کمک کردند تا درآمد بیشتری نسبت به بازی‌های پولی داشته باشند.

بازی مولتی ورسوس - multiversus

این بازی مبارزه‌ای بیشترین موفقیت را روی پلتفرم‌های ایکس باکس داشت و پس از آن Elden Ring و Call of Duty: Vanguard قرار گرفتند. در پلی استیشن، Elden Ring در صدر قرار گرفت و MLB: The Show 22 نیز بهتر از MultiVersus عمل کرد. در همین حال، Xenoblade Chronicles 3 پرفروش‌ترین بازی ماه ژوئیه در نینتندو سوییچ بود و Mario Kart 8 و Kirby and the Forgotten Land سه بازی برتر این کنسول را به خود اختصاص دادند.