Web Analytics Made Easy - Statcounter
نظام ممیزی و رتبه بندی مراکز داده (دیتاسنتر)

توسعه نظام ممیزی و رتبه‌بندی مراکز داده به سایر حوزه‌ها

شنیده‌ها حاکی از آن است که نظام ممیزی و رتبه‌بندی مراکز داده، قرار است به سایر حوزه‌های مشابه نیز تعمیم داده شود
شنیده‌ها حاکی از آن است که نظام ممیزی و رتبه‌بندی مراکز داده، قرار است به سایر حوزه‌های مشابه نیز تعمیم داده شود

شنیده‌ها حاکی از آن است که با توجه به تجربه موفقیت‌آمیز پیاده‌سازی و اجرای نظام ممیزی و رتبه‌بندی مراکز داده در بخش زیرساخت فیزیکی، قرار است ممیزی و رتبه‌بندی به سایر حوزه‌های مشابه در مراکز داده نیز تعمیم داده شود.

گسترش نظام ارزیابی و ممیزی به سایر حوزه‌های تخصصی مراکز داده

طبق این شنیده‌ها، نظام ارزیابی و ممیزی به رتبه‌بندی شرکت‌ها در حوزه‌هایی نظیر شبکه‌های توزیع محتوا (CDNها)، ارائه‌دهندگان خدمات ابری (Cloud)، مراکز داده ابری، مراکز داده دولتی و حوزه‌های امنیت داده‌ها و پدافند غیرعامل گسترش یابد.

اعتباربخشی به این ارزیابی و رتبه‌بندی نیز از سوی نهادهایی نظیر مرکز ملی فضای مجازی، افتا، هیئت دولت، سازمان پدافند غیرعامل کشور، کمیسیون تنظیم مقررات، کمیسیون دولت الکترونیک، شورای اجرایی فناوری اطلاعات و کارگروه اقتصاد دیجیتال صورت خواهد پذیرفت.

پس از اجرای این طرح در حوزه‌های ابری، توزیع محتوا و امنیت، در گام‌های بعدی طرح رتبه‌بندی و ممیزی می‌تواند به سایر بخش‌های فناوری اطلاعات نیز تعمیم و گسترش یابد.

مزایای رتبه‌بندی نسبت به مجوزدهی

از دیدگاه مجوز دهی، جایگزین کردن مجوز یا پروانه با گواهینامه‌های رتبه‌بندی ضمن اتخاذ راهکار سطح صفر و جلوگیری از ایجاد محدودیت برای شرکت‌های فعال در این حوزه، قابلیت رتبه‌بندی و مشخص شدن شرکت‌های دارای توانمندی و حائز رتبه‌های بالاتر را فراهم می‌آورد. لازم است در اجرای این راهکار با نگرش سیستمی از توانمندی بخش خصوصی جهت تدوین معیارهای ممیزی، انتخاب مدرسان، احراز صلاحیت آموزشگاه‌ها، آموزش ممیزان و احراز صلاحیت نهادهای گواهی‌کننده (CB) در هر یک از حوزه‌های تخصصی جدید بهره‌برداری گردد.